E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada yatay başlangıç bekleniyor---

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

Borsada yatay başlangıç bekleniyor
02 Nisan 2024 - 08:21 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapması bekleniyor

Sıfır atık ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Kamu kurum ve kuruluşlarının, sıfır atık yönetim sisteminin uygulanması çalışmalarının hızlandırılması için ihtiyaç duyulacak her türlü destek ve yardımı sağlaması istendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, İsrail'in İran'ın Şam'daki konsolosluğuna düzenlediği belirtilen saldırıyı teyit ya da inkar etmezken, "Spesifik olarak bu saldırıya ilişkin yorum yapmayacağım çünkü bir sonuca ulaşabilmek için daha fazla bilgi edinmemiz lazım. Genel bir prensip olarak biz elbette bölgede tansiyonun yükselmesinden endişe duyarız." dedi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Filistin'de oluşturulan yeni kabine ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini ve Gazze'de bir an önce ateşkese ulaşılmasını istediklerini söyledi.

Microsoft, sohbet ve video uygulaması Teams'i küresel olarak Office ürününden ayrı olarak satacağını açıkladı.

Japonya Maliye Bakanı Suzuki, Japonya'nın yendeki aşırı oynaklığa karşı harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlattığını duyurdu.

Güney Kore menşeli rulo halinde olmayan sıcak haddelenmiş yassı çelik ürününe yönelik bir damping soruşturması açılmasına karar verildi.

Ne olacak?

Avrupa’da İmalat PMI verileri açıklanacak.

Almanya’da öncü TÜFE verisi açıklanacak.

Yurt içinde TÜFE yarın açıklanacak.

OPEC+ toplantısı yarın gerçekleşecek.

Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz. BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününde %3,3'lük volatilitede hareket etti. Seçim belirsizliğinin bitmesi ile güne alıcılı başlangıç yapan endekse gün içinde kar satışlar geldi. Gün sonuna doğru yabancı kurumlardan gelen seçim sonrası olumlu haber akışları endeksi destekledi. Endeks günü hafif alıcılı seyirle 9.158 seviyesinden tamamladı. Bankacılık, ulaştırma ve holdingler öne çıktı. Bu hafta itibariyle bayram tatili öncesinde T2 bakiye düzenlemelerinin etkisi volatiliteyi yükseltebilir.

Yerel seçim sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek açıklamalarda bulundu. Şimşek, yerel seçim sonuçlarının resmi olmayan verilere göre netleşmesi sonrası açıklama yaptı. Şimşek, "Eylül 2023’te açıkladığımız Orta Vadeli Programımızı güçlendirerek kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz" dedi. Yılmaz ise, "Vatandaşımızın iradesi ile oluşan sonuçların ülkemize, milletimize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi. Yılmaz, Orta Vadeli Programı kararlı bir şekilde uygulayacaklarını vurgulayarak, "Bu yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonla mücadelemizin sonuçlarını belirgin bir şekilde görmeye başlayacağız. Böylece, yapılan ücret artışlarının zamanla erimesini önleyecek, kalıcı refah artışı sağlayacağız." diye konuştu.

Yerel seçimin ardından yabancı kuruluşlardan değerlendirmeler başladı. Goldman Sachs, seçim sonrası yayımladığı ilk değerlendirmesinde Türk lirası için olumlu bir performans beklediğini ifade etti. Türkiye’deki yerel seçimlerin büyük ölçüde tartışmasız geçmesi ve mevcut ekonomi politikalarına devam edileceği mesajının piyasalar tarafından memnuniyetle karşılanacağını öngördü. Raporda, yıl başından bu yana gerçekleşen sermaye çıkışları ve seçim belirsizliği ile TCMB’nin rezervlerinde ciddi kayıp olduğu hatırlatıldı. Mevcut politikalara devam edilmesiyle önümüzdeki haftalarda sermaye girişinin tekrar başlayacağı öngörüldü.

Goldman Sachs'ın ardından dün gün içinde Deutsche Bank da seçim sonrası TL'nin durumu hakkında olumlu açıklamalarda bulundu. Deutsche Bank, seçimlerin ardından yerel ve döviz cinsinden TL varlıklarının performans göstermesi için daha fazla alan gördüğünü ve sonuçların enflasyonu kontrol altına almak için mevcut ekonomik politika setinin sürdürülmesinin önemini vurguladığını belirtti.

Polisan Holding'den temettü açıklaması

 

Altında rekor seviye hedefi

 

Asya borsalarında yükseliş

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)