E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada yatay başlangıç bekleniyor---

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

Borsada yatay başlangıç bekleniyor
27 Kasım 2023 - 07:52 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile telefonda görüştü. Görüşmede, İsrail'in Gazze'ye yönelik hukuksuz saldırıları, Filistin’lilere yönelik insani yardım faaliyetleri ve bölgede kalıcı ateşkese ulaşmak için atılabilecek adımlar ele alındı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, Türkiye’de kurulması planlanan gaz merkezi ile ilgili açıklamasında, “Türk heyeti gaz merkeziyle ilgili bilgi almak için Rusya’ya gelecek” dedi.

TCMB, bankaların hafta içi saat 16.00 sonrası ve hafta sonu yapılan EFT/FAST işlemleri için %50 fazla azami ücret uygulamasını kaldırdı.

Yurt dışına verilen bazı hizmetler ile yabancılara verilen eğitim ve sağlık hizmetlerinden 1 Ocak 2023'ten itibaren elde edilen kazancın tamamının Türkiye'ye transfer edilmesi halinde, beyanname üzerinden %80'i indirim konusu yapılabilecek.

ABD Başkanı Biden: (İsrail – Filistin ateşkesi) Bu sadece bir başlangıç ve şu ana kadar her şey yolunda gitti.

Anonim ve limited şirketlerin asgari sermaye tutarları yükseltildi. Anonim şirketler için 50.000 olarak öngörülen en az esas sermaye tutarının 250.000 TL’ye, limited şirketler için 10.000 olarak öngörülen en az esas sermaye tutarının ise 50.000 TL’ye yükseltildiği belirtildi.

İsrail Başbakanı Netanyahu: Serbest bırakılacak her 10 İsrail’li esire karşılık insani ara bir gün uzatılabilir.

BioNTech CEO'su Prof. Dr. Şahin, ilk mRNA tabanlı kanser aşılarının 2030'dan önce onaylanmasını bekliyor.

Zeren Grup, Alpet’in tamamını almak için Rekabet Kurumu’na başvurdu.

Ne olacak?

•Yurt içinde önemli bir veri akılı bulunmazken, ABD’de Yeni Konut Satışları verileri açıklanacak.
•Türkiye büyüme verisi perşembe günü açıklanacak.
•OPEC+ toplantısı 30 Kasım’da gerçekleşecek.

Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi geçen haftanın son işlem gününü alıcılı tamamlarken, geçtiğimiz haftayı %1,36 oranında yükselişle 7.960 seviyesinden kapattı. Geçen hafta en çok yükselen sektörler finansal kiralama faktoring ve sigorta olurken, en çok düşen sektörler metal eşya makina ve maden sektörleri oldu.

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren, bazı kanun ve kanun hükmündeki kararnamelerde değişiklikler öngören TBMM’ye sunuldu. Yasa teklifine göre banka ve finans kuruluşlarında 2024 ve 2025 yıllarında enflasyon muhasebesi uygulanmayacak. Yine yasa teklifine göre KDV iadelerinde iade hakkının kısmen veya tamamen kaldırılması veya yeniden koyulması konusunda Cumhurbaşkanı’na yetki verilecek. Bir diğer kanun teklifine göre KKM hesaplarından elde edilen gelirlere sağlanan kurumlar vergisi istisnası da 30 Haziran 2024'e kadar uzatılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek KKM’den çıkışlara dikkat çekti. Para politikalarındaki normalleşme ile KKM’den çıkışların herhangi bir teşvike gerek kalmadan tamamlanacağına inandığını belirten Şimşek, KKM’deki en büyük teşvikin vergi istisnası olduğunu ve bu konunun da önümüzdeki sene yeniden değerlendirileceğini ifade etti. Enflasyon muhasebesi gündeminin taslak bütçenin hazırlanmasının sonrasında ortaya çıktığını belirten Şimşek, bankalara ve özellikle finans kuruluşlarına enflasyon muhasebesinin 2024’te uygulamaya konması halinde bütçede ilave büyük bir açık ortaya çıkacağı için vergileme açısından 2024’te uygulamanın yapılmayacağını söyledi. Şimşek, BAE ve bölgeyle gelişen güçlü ilişkilere dikkat çekti. Türkiye’nin öncelikleri olarak yeşil dönüşüm, dijital dönüşüm ve depremin finansmanını öne çıkardı. Bakan, ‘’Swap limitini yeniden değerlendireceğiz. Seçim sonrası TL varlıklara talep ciddi şekilde artacak. Bankalara vergi açısından enflasyon muhasebesi uygulanmayacak." dedi

Günün önemli şirket haberleri 27/11/2023

 

Petrol fiyatlarında yatay seyir devam ediyor

 

9 hisse üzerindeki tedbir kalktı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)