E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada yatay açılış bekleniyor---

Borsada yatay açılış bekleniyor

Borsada yatay açılış bekleniyor
19 Nisan 2021 - 09:20 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BİST100 endeksinde yatay açılış gerçekleşmesi bekleniyor.

• Türkiye’de korona virüs vaka sayısı 55.802 artarak 4.268.447’ye yükseldi. Korona virüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 3.101 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 318 kişi artarak 35.926’ya yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.687.590.
• Sağlık Bakanı Koca: Kısıtlama ve tedbirler artış hızını düşürmeye başladı. Bu düşüşü hızlı ve kalıcı hale getirmek için birlik olalım.
• Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2021 senesini ülkemiz ve milletimiz için bir şahlanış yılına dönüştüreceğiz • Rusya Cumhurbaşkanı Putin’le başka bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya gelmeyi öneren ABD Başkanı Biden, bir taraftan da Moskova hükümetine, Ukrayna’daki askeri girişimlerinin bedeli olacağı uyarısında bulundu .
• Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ve TÜBİTAK Başkanı Mandal, Covid-19’a karşı geliştirilen ve en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri kabul edilen virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşısı için gönüllü oldu.
• Rusya Turizmciler Birliği Başkan Yardımcısı Barzıkin, Rusya’nın Türkiye ile uçuşları geçici olarak kısıtlaması nedeniyle Rus tur şirketlerinin kaybının 5 milyar rubleye ulaştığını belirterek, “Türkiye ile uçuşların 1 Haziran’da tekrar başlamasıyla kayıpları telafi etmeyi umuyoruz.” dedi.
• ABD Senatosu'ndaki Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden SenatörJohn Corbyn, kendisinin ve Cumhuriyetçi diğer senatörlerin 800 milyar dolar civarındaki bir altyapı yatırım tasarısına destek verebileceklerini söyledi.
• ABD'de Başkan Joe Biden yönetimi, Trump tarafından belirlenen yıllık 15.000 göçmen kabul şartının değişmeyeceğini açıkladı .
• Dışişleri Bakanlığı: İsrail’in Filistin halkına yönelik baskı ve şiddet politikalarının ramazan ayında artarak sürmesi endişe vericidir.
• Cumhurbaşkanlığı, icra, iflas ve konkordatonun mevcut yasal uygulamalarını revize etme kararı aldı. Revize sonrasında şirketlerin parçalanarak satılmasının önüne geçilmesi planlanıyor.
• Türkiye Müteahhitler Birliği, konut satışlarına yönelik düşük faizli kredi kampanyaları ile alternatif gayrimenkul finansman modellerinin hayata geçirilmesi önerisinde bulundu .
• İsrail ile Yunanistan arasında 1,65 milyar dolarlık savunma anlaşması imzalandığı ve bunun iki ülke arasında savunma sektöründe yapılan en büyük anlaşma olduğu açıklandı.
• Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın hapiste iken hayatını kaybetmesi durumunda bunun Moskova'ya karşı sonuçları olacağını söyledi .

Ne Olacak?

• Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün 2 tahvil ihalesi gerçekleştirecek.
• Yurtdışı piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor.
Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde yatay açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalar, ABD ve Çin’den gelen beklentilerin üzerindeki datalar ile destek bulmaya devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %1,52’lere kadar geri çekilmesi risk iştahını yüksek tutuyor.
Yurtiçine baktığımızda ise geçtiğimiz hafta uzun süredir merak konusu olan TCMB faiz kararı açıklandı. TCMB, piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini %19,00'da sabit tuttu. TCMB’nin kararı yeni Başkan Kavcıoğlu'nun daha önce piyasalara yansıttığı açıklamalara paralel olurken, “gerekirse ek parasal sıkılaştırma yapılacağı” ifadesinin metinde yer almadığı görüldü. Beklentilerden daha fazla güvercin açıklama yapan Merkez ‘’sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir ‘’ metinden çıkarttı.

BİST100 endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününe küresel piyasalara paralel olarak %0,26 oranında düşüşle 1.404seviyesinden başlangıç yaptı. Günün ilk yarısını dalgalı seyirde geçiren endeks, haber ve veri akışlının yoğun olmadığı işlem gününü %0,03 oranında yükselişle oranında düşüşle 1.408 seviyesinden tamamladı. İnşaat sektörü payları %4,39 oranında değer kazanırken, finansal kiralama faktöring sektörü payları %3,65 oranında değer kaybetti. BİST100 endeksinde 1.413 - 1.419 - 1.425 direnç, 1.401 - 1.394 - 1.389 destek seviyeleri olarak takip edilecek.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 128 milyar dolar tutarındaki rezervin akıbetine ilişkin iddialara yanıt vererek, döviz alım-satımlarının koordinasyon içinde yapılabilmesi için Şubat 2017'de Hazine Müsteşarlığı ile TCMB'nin protokol imzaladığını, protokolle sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesine, döviz piyasalarındaki arz-talep dengesine ve likidite tesisine katkıda bulunulduğunu bildirdi.

VİOP 30 Endeks kontratında yatay açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Nisan kontratı, Cuma günü 1.458 - 1.476 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.471 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 164 artarak 498.590 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1466 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, özellikle 1.485’in üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.600 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.450 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.475 ve 1.485 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.458 ve 1.450 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Yabancıların en çok işlem yaptığı hisse senetleri

 

Borsada 16. Haftanın listeleri

 

Günün önemli şirket haberleri 19/04/2021

 

Tofaş ve Metro Yatırım Ortaklığı sorusu

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)