E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada pozitif başlangıç bekleniyor---

Borsada pozitif başlangıç bekleniyor

Borsada pozitif başlangıç bekleniyor
29 Haziran 2022 - 08:07 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı başlangıç yapması bekleniyor.

Madrid'de Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında Üçlü Muhtıra imzalandı.

ABD Başkanı Biden: Üçlü muhtıra imzaladıkları için Finlandiya, İsveç ve Türkiye'yi tebrik ediyorum. Bu, NATO'nun Finlandiya ve İsveç'e davetinde çok kritik bir adımdır ve ittifakımızı güçlendirip, kolektif güvenliğimizi arttıracaktır.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO ülkelerinin liderlerinin zirve toplantısında Finlandiya ve İsveç'in ittifaka katılımı için iki ülkeye davet kararı alacağını bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Enflasyonu en kısa sürede düşürmeyi başaracağız

G-7'nin Rusya'nın petrol fiyatlarına üst sınır getirme konusunda Çin ve Hindistan ile yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiği bildirildi.

 ABD, Rusya'nın savunma sanayisini hedef alan yeni yaptırımlar açıklarken, Rus altınının ithalatına yasak getirdi.

San Francisco Fed Başkanı Daly, kendi projeksiyonlarına göre büyümenin %2'nin altına gelebileceğini, ancak negatif bölgeye geçmesini beklemediğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'nın BM'deki haklarından yoksun bırakılması çağrısı yaptı.

BOJ Başkanı Kuroda, Japonya küresel enflasyondan daha az etkilendiği için gevşek para politikasını sürdürme sözü verdi.

Motorine litre başına 2,48 TL'lik indirim yapıldı.

Ne olacak?

• Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ABD Başkanı Biden ile görüşecek.
• Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanacak.
• Yurt içinde Tüketici Güven Endeksi açıklanacakken, Almanya’da öncü TÜFE, ABD’de ise GSYH açıklanacak.
• Türkiye ile İsveç arasında düzenli siyasi istişarelerin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı ve İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Rydberg eş başkanlığında bugün Ankara’da gerçekleşecek.
• Fed Başkanı Powell’ın ve ECB Başkanı Lagarde’nin konuşma yapması bekleniyor.
Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde hafif alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz

BDDK’nın kredi kısıtlamalarına ilişkin aldığı karar sonrasında BİST100 endeksi Pazartesi gününe sert negatif başlayıp, gün içerisinde alımların hızlanması ile günü yaklaşık %1 oranında satıcılı tamamlamıştı. Geçtiğimiz işlem gününe ise karar ardından oluşan satışların tepkileri ile başladık diyebiliriz. Karardan çok fazla şirketin etkilenmemesi ve şirketlerin bilançolarına bu durumun yansımayacağını açıklamaları ile endeks tepki alımı ile %1 alıcılı seyrederken, emtia fiyatlamalarındaki hareketliliğin etkilediği hisselere gelen baskının genele yayılması ile BİST100 endeksi gün sonuna kadar yatay seyirdeydi. Ancak gün sonuna doğru satışlar sert derinleşti. Fitch’in Türk bankaları değerlendirmesi ve ABD’nin Rusya ile ilgili çokça kişi ve ek yaptırımlar uygulayacağı haberleri ile BİST100 endeksinde satışları hızlandı ve endeks günü negatif tamamladı.
Dolar / TL tarafında yüksek volatilite sürüyor. Cuma günü BDDK tarafından gelen kararından ardından 17,30’lu seviyelerden 16,50’lere kadar geri çekilen Dolar / TL kuru sonrasında 16,80’lere kadar yükselmesine rağmen dün işlemlerin sığ olduğu saatlerde tekrar 16,10’lara kadar geri çekilmişti. Ardından gün içinde 16,70’ler test edilse de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın özetle TL’nin değer kazanmasına yönelik tedbirlerin devam edeceğini açıklaması ile kur tarafı tekrar geriledi. Dün ise dolara olan talebin artması ile dolar endeksi tekrar 104’lü seviyelerin üstüne çıktı. Dolar endeksinin yukarı yönlü seyri gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini baskılarken, TL’de gün içinde değer kaybetti.

Petrol fiyatları 3 günlük rallinin ardından geriledi

 

Günün önemli şirket haberleri 29/06/2022

 

Ayçiçek yağında indirim beklentisi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)