E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada pozitif başlangıç bekleniyor---

Borsada pozitif başlangıç bekleniyor

Borsada pozitif başlangıç bekleniyor
06 Eylül 2022 - 08:23 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı başlangıç yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Ağustos 2022 tarihinden önce icra takibi başlatılmış 2.000 TL ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülebilmesini ve böylece tasfiyesini sağlıyoruz.

Erdoğan: Türkiye olarak yılbaşından sonra ülkemizdeki enflasyonun hızlı bir şekilde inişine şahitlik edeceğiz.

Erdoğan: Yunanistan ne siyasi ne ekonomik ne askeri bakımdan bizim dengemiz olmadığı için muhatabımız da değildir.

Türkiye, Yunanistan'a Batı Trakya Türk Azınlığına baskıyı sonlandırma çağrısı yaptı.

Gazprom, Kuzey Akımı 1'in Siemens Energy arızalı ekipmanı tamir edene kadar sevkiyatlara devam etmeyeceğini bildirdi.

Rusya Enerji Bakanı Şulginov, yaptırımlar nedeniyle Rusya’da petrol üretiminin bu yıl 2021’e kıyasla %2, doğalgaz üretiminin %7 ve kömür %yüzde 6 düşeceğini söyledi.

BoE politika belirleyicisi Mann, enflasyonu kontrol altına almak için güçlü eylem çağrısında bulundu. Bunun, önümüzdeki hafta faiz oranlarında daha büyük ölçekli artışları destekleyebileceğinin bir işareti olduğu belirtildi.

Bulgaristan Başbakanı Donev, Bulgaristan’ın 31 Mart 2023'e kadar Kuzey Makedonya'ya 200 megavatsaat elektrik ihracatı yapacağını duyurdu.

Brezilya Merkez Bankası şahin mesajıyla nihai faiz artışı uyarısında bulundu.

Lufthansa'daki pilotlar bu hafta tekrar grev yapacak.

Avustralya Merkez Bankası faizi 50 baz puan artışla %2,35 seviyesine çıkardı.

Ne olacak?

• Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 - 8 Eylül’de Bosna - Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ı ziyaret edecek.
• Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, ABD’de PMI verileri açıklanacak.
• İngiltere'de yeni başbakan Truss, hükümeti kurma görevini almak için bugün Kraliçe Elizabeth ile görüşecek.
Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe alıcılı başlangıç yaptı. Ağustos ayında TÜFE %2,00 olan beklentilerin altında %1,46 artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Temmuz ayındaki %79,6 seviyesinden Ağustos ayında %80,2 seviyesine yükseldi. Çekirdek enflasyon ise %66,08’e çıktı. Eylül ayında gelen elektrik ve doğal gaz zamlarına ek olarak, akaryakıt tarafındaki yükseliş ile önümüzdeki ay enflasyonun anlık konjonktürde yükselişin devamını bekliyoruz. TÜFE tarafında aylık bazda sağlık %7,01, eğitim %6,85, çeşitli mal ve hizmetler %3,86 oranlarında artış gösterirken, Ağustos ayında tek düşüş gösteren grup %1,78 azalış ile Haziran ayının en çok yükseleni ulaştırma oldu. Yurt içinde açıklanan enflasyon verisi ardından fiyatlar genel düzeyindeki artışların şirket karlılıklarını olumlu etkileyebileceği algısı daha önce de olduğu gibi Borsa’yı tetikleyici unsurlardan olarak ön plana çıkıyor. Yükselen enflasyon ile birlikte tasarrufların azalmasıyla alternatif getiri arayışının Borsa olduğunu gözlemliyoruz. Hane halkı harcama kalemlerinin yüksek olduğu ve enflasyondan cirolarının olumlu etkilenebileceği sektörlerin ön plana çıktığını (gıda perakende, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, ulaştırma) görüyoruz. Diğer taraftan bankalara olan para girişinin devam etmesi ve geçen hafta en çok baskılanan metal ana sanayi sektörü paylarına gelen sert alımlarla endeks günü %4’ün üstünde tamamlayarak yeni kapanış rekoruna, yeni gün içi en yüksek rekoruna ve yeni hacim rekoruna imza attı.
Geçtiğimiz aylarda TCMB tarafından açıklanan III. Enflasyon Raporu’nda 2022 yılsonu TÜFE tahmini %60,4, 2023, %19,2, 2024 ise 8,8 olarak açıklanmıştı. Ancak dün yayımlanan yeni Orta Vadeli Programda yıl sonu enflasyon tahmini %65, yani TCMB’den 460 baz puan yukarıda bir beklentinin olduğunu görüyoruz. Anlık olarak %81’lere yaklaşan TÜFE’de yıl sonu baz etkisinin de göz önüne alınması ile %65’lere kadar geri çekilmesi beklenmekte. Ağustos ayı piyasa katılımcıları anketi özeline baktığımızda ise yılsonu beklentinin %70,6 olduğunu düşünürsek yeni OVP’nin yıl sonu enflasyon tahminini piyasaya uyumlu olduğu kanaatindeyiz. 2020 yılı Mart ayından bu yana yükselen coronavirüs pandemisinin etkileri enflasyonun yükselmesine neden oldu. Normalleşme adımlarının artması ve aşılanmaların hızlanması sonrasında lojistik sıkıntılarının da azalması ön görüsü ile enflasyonun aşağı yönlü gelmesi beklenirken, 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal neticesinde emtia ve enerji fiyatları sert yükseldi. Bu da Eylül 2021’den bu yana süre gelen politika faiz indirimlerine ek olarak birlikte yükselen kur fiyatlamaları etkisi ile Türkiye’de enflasyon %81’lere dayandı. TCMB karar metinlerine baktığımız zaman %5 olarak vurgulanan enflasyon, OVP’de yer almıyor. OVP’ye göre enflasyonun 2025 yılında %9,9 olarak tek haneye inmesi bekleniyor. Tüm ülkelerde resesyon endişeleri konuşulup enflasyon kontrol atına alınması için yapılan faiz artırımları neticesinde büyüme riske atılıyor. Türkiye olarak biz ise büyüme odaklı ekonomiyi ön plana çıkarırken, faiz indirimleri neticesinde yükselen kur ve jeopolitik gerginlikle ile enflasyon bir adım geride kalıyor. Enflasyonun düşürülmesine yönelik her ne kadar adım atılsa da (enerji tarafının sübvanse edilmesi, gıdada KDV’nin %8’den %1’e indirilmesi vb) global tarafta yaşanan sıkıntılar ile bu durum çok fazla işe yaramıyor. Yükselen kur, Euro/Dolar paritesinin 1 seviyesinin altına kadar geri çekilmesi ve jeopolitik gerginlikler ile cari işlemler dengesinde 2022 yılında fazla verme metodolojisi ile çıkılan bu yolda 2023 - 2025 yılları arasında beklenen %5 - %5,50’lik büyüme sonrasındaki Cari Denge / GSYH oranının ortalama -%2,7 olarak açıklanmasını da piyasaya kısmen uyumlu buluyoruz.

Günün önemli şirket haberleri 06/09/2022

 

5,5 milyon kişinin icra borçları siliniyor

 

En fazla açığa satış yapılan hisseler 05/09/2022

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)