E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada hafif satıcılı başlangıç bekleniyor---

Borsada hafif satıcılı başlangıç bekleniyor

Borsada hafif satıcılı başlangıç bekleniyor
28 Şubat 2024 - 08:02 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah hafif satıcılı başlangıç yapması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, İngiltere temasları kapsamında uluslararası yatırımcılar ve fon yöneticileriyle bir araya geldi. Londra Borsası'nda gerçekleştirilen etkinlikte uluslararası yatırımcı ve fon yöneticileriyle buluşan Yılmaz, Türk ekonomisindeki gelişmeler ve ekonomiyi daha güçlü hale getirmek için atılan adımlara değindi.

Türk parasını koruma kanunu tebliğinde değişiklik yapıldı. Düzenlemede, 32 Sayılı kanunda geçmişe dönük döviz yükümlülüklerin bir kısmında dövizle ödeme esnekliği getirildi. Böylece, tüm ödemelerin TL ile yapılma zorunluluğu varken, bu düzenlemede yer alan 6 maddedeki hallerle geçmişe dönük yükümlülükler döviz ile yerine getirilebilecek.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı Kirby, ABD Başkanı Biden'ın Gazze'de pazartesi gününe kadar ateşkes olmasını umuyorum şeklindeki sözlerinden daha temkinli olarak, "Ateşkes için çok çalışıyoruz ancak henüz iş bitmiş değil." dedi.

Biden, Ukrayna'ya destek paketinin Temsilciler Meclisi'nden bir an önce geçmesi çağrısında bulunurken, Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Johnson ise güney sınırındaki güvenlik sorunları beklerken Ukrayna paketinin hemen geçmeyebileceği mesajını verdi.

Fed Üyesi Bowman, özellikle enflasyondaki ilerlemeyi durdurabilecek ve hatta fiyat baskılarının yeniden ortaya çıkmasına neden olabilecek yukarı yönlü riskler göz önüne alındığında, ABD faiz oranlarını düşürmek için acele etmediğinin sinyalini verdi.

ArcelorMittal Arjantin'deki tesislerinde faaliyetlerini durdurdu.

Reuters’te yer alan habere göre OPEC+, gönüllü petrol üretim kesintilerini uzatmayı değerlendirecek.

Ne olacak?

Yurt içinde Ticaret Dengesi ve Ekonomik Güven Endeksi verileri açıklanacak.

Yurt içinde 4Ç23 büyüme verisi perşembe günü açıklanacak.

G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası yöneticileri, 28 Şubat'ta Brezilya'da, Rusya'ya karşı yaptırımların güçlendirilmesine ilişkin bir toplantı yapacak.

ABD Başkanı Biden, İtalya Başbakanı Meloni'yi 1 Mart'ta konuk edecek.

Borsa İstanbul’un bu sabah hafif satıcılı açılış yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksinde hafif satıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz. BİST100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü 155 puan düşüş ve %1,66 azalış ile 9.179 seviyesinden tamamladı. Bilişim ve metal ana sanayi sektörü endeksleri en çok yükselenler olurken, %5,7 ile turizm, %3,8 ile aracı kurumlar ve %3,7 ile inşaat en çok düşen sektör grupları oldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Londra'da Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Odile Renaud - Basso ile bir araya geldi. Görüşmede, EBRD'nin Türkiye'deki yatırımlarını ve potansiyel işbirliklerini ele aldıklarını kaydeden Yılmaz, "Yeşil finansman, yüksek katma değerli ihracat ve teknoloji odaklı sektör yatırımları ile kadın ve gençlere yönelik EBRD destekleri görüşmemizin diğer öncelikli başlıkları oldu." ifadesini kullandı.

VİOP 30 Endeks kontratında hafif satıcılı açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Şubat kontratı, önceki işlem günü 9.723 - 9.943 fiyat aralığında işlem görerek günü 9.757 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon 50.647 azalışla 174.473 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 9.953 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 9.850’nin üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 10.200 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 9.650 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 9.900 ve 10.000 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 9.650 ve 9.500 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Asya borsalarında ABD ve Çin verisi öncesi negatif seyir

 

Merkez Bankası'ndan 4.1 milyar dolar döviz satışı

 

Dövizle ödeme yasağına yeni düzenleme

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)