E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsada fiyatlamalar niçin bozuldu?---

Borsada fiyatlamalar niçin bozuldu?

Borsada fiyatlamalar niçin bozuldu?
09 Aralık 2023 - 10:20 borsagundem.com

Borsa endekslerinde dalgalı seyir sürerken, analistler fiyatlamalarda yaşanan bozulmanın nedenini sorguluyor. Yükselen TL mevduat faizlerinin etkisinin olabileceği düşünülüyor. Fiyatlamalardaki bozulmanın nedenleri neler?

Borsa İstanbul’da endekslerdeki dalgalı seyir devam ederken fiyatlama davranışlarında yaşanan bozulma analistlerin gündeminde. Son üç ayda yaşadığı coşkuyu geride bırakmış gibi görünen ve 8000 seviyesini aşamamanın stresini yaşayan Borsa İstanbul'daki fiyat bozulmaları için değişik yorumlar yapılıyor. Şebnem Turhan Ekonomim.com'daki haberinde bu nedenleri sıralıyor.

Haberde, öncelikle piyasa uzmanlarının dikkat çektiği noktanın TL mevduat faizlerinin geldiği seviyelerin artık göz ardı edilemeyecek olması gösteriliyor. TL mevduat faizleri özellikle içinde bulunduğumuz ay geleneksel olarak artış trendi izliyor. Bankaların bilanço dönem sonunda bu her yıl gördüğümüz bir hareket. Ancak bu yıl bir de üzerine politika faizindeki yükseliş ile kur korumalı mevduattan standart TL mevduata geçiş hedefl erinin de olması mevduat faizlerinin daha hızlı yükselmesini sağladı. Düşük tasarruf miktarlarına bile şu an yüzde 42,5’in altında 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizi yok. Yüksek faiz ve risksiz getiri imkanı borsanın yeni yatırımcılarını çıkışa ve TL mevduata yönlendiriyor. Bu da likidite sıkıntısının en önemli nedenlerinden biri olarak öne çıkıyor.

79.2 milyar TL toplam büyüklük

Turhan'ın haberine göre analistler ikinci en büyük etken olarak halka arzları gösterdiği belirtiliyor. Bu yıl 54 halka arzın yapıldığı ve toplam halka arz büyüklüğü 79.2 milyar lira olduğu ifade edilen haberde, halka arzların tavan serisinin bireysel yatırımcıların halka arza furyasına yönlendirdiği belirtiliyor.

Haberde, bu durumun da analistlerine likidite sıkıntısında bu kadar çok halka arz yapılmasına yönelik kaygılarını dile getirmesine neden olduğu öne sürülüyor. 

Yabancı yatırımcı sorunu düzeltir mi?

Haberde, fiyat dengesindeki bozulmanın düzelmesi için yabancı yatırımcıların etkisi konusunda da şu ifadeler yer aldı:

Bu tarz yeni yatırımcılar panik yapmaya da oldukça yatkın. Herhangi bir düşüş serisinde panikle satışların derinleşmesi riski de doğuruyor bu yatırımcıların davranışları analistlere göre.

Analistlerin verdiği bilgiye göre hafif hafif girişini gözlediğimiz yabancı yatırımcılar bile kendi içimizde yarattığımız bu sorunu çözmeye muktedir değil. 2 Haziran haftasından bu yana hisse ve devlet tahvillerine 2.7 milyon dolar giriş yapan yabancı yatırımcı 1.7 milyon doları hisseye yatırdı. Analistlerin bu durumu şöyle yorumluyor: “Bizim kendi kendimize bozduğumuz fiyatlama dinamiklerini, halka arzlar, bitmek bilmeyen likidite problemi, kontrolsüz artan yerli yatırımcı sayısı, dikkatli yönetilmesi gereken kredi rakamı ve başka birçok kritik sorun, sadece yabancı girişi ile çözülebilecek şeyler değil. Aklı başında yatırımcıya, gerçekten sektörün içerisinde olan profesyonele düşen ne? +/- bir kenara ayırıp yoluna bakmak, gelişmelerden hikaye yaratmak.”

12 günde yüzde 232 getiri!

Şebnem Turhan'ın haberinde halka arz edilen şirketlerin performansları için de şu ifadeler kullanılıyor:

Halka arz edilen şirketlerin performansı da tartışılacak gibi görünüyor. Bu yıl Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan halka arz şirketlerinden 8 Aralık itibariyle halka arz tarihinden bu yana en çok kazandıran 18 Ocak’ta borsaya merhaba diyen Astor Enerji oldu. Astor Enerji hisselerinde 11 ayda yükseliş yüzde 740,8 seviyesinde. İkincilik yine 11 Ocak’ta işlem görmeye başlayan ve 8 Aralık’a kadar yüzde 500,88 kazandıran Tapdi Oksijen’de. Ancak bu iki hisse yılın ilk ayında işlem görmeye başladı. Tarkim ise 12 Eylül’de girdiği borsada yüzde 472,56 getirisiyle zirveyi kimseye bırakmıyor. Yine 14 Haziran’da işleme başlayan Forte Bilgisayar ise yüzde 454,9’luk getirisiyle öne çıkıyor. Katılım Europower Enerji ise 20 Nisan’dan bu yana yüzde 306,65 yükseldi, Katılımevim 12 Haziran’dan bu yana yüzde 296,9 yükselişle öne çıktı. Daha 23 Kasım’da borsaya giren Agrotech ise yüzde 232,05’lik getirisiyle tüm halka arz hisselerini geride bırakmış görünüyor. Ekos Teknoloji de 21 Kasım’da girdiği borsada yüzde 218 yükselişle dikkat çekiyor. Ekos’un borsadaki 14’üncü, Agrotech’in ise henüz 12’inci günü.

Borsada beklenti 13.000 puan

 

Halka arzdan çıkanlar yeni halka arz kovalıyor

 

Halka arzlar rekorlara koşuyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ciktim10 Aralık 2023 14:41

  Bu rejimin hiç bir şeyi istikarli değil ne belenebilirki

 • Cem10 Aralık 2023 14:34

  Enflasyonun ve faizlerin yüksek olmasıni borsa sevmez. Aksine borsadan para cikar. Çıkan para faize gider. Ayrıca israil-filistin savaşı da piyasamizda belirsizlik yaratıyor. Ekim bilançosunu bile saydigim sebeplerden dolayi borsamiz olumlu fiyatlayamadi zaten. Aralık bilançosu da yaklaşıyor. Yılbaşı sonrası faizlerde ve enflasyonda ufak ufak düşüşler başlayabilir. Yılbaşı sonrası piyasada olumlu şeyler bekliyorum bakalım

 • Kaan10 Aralık 2023 14:08

  Yüksek faiz ve Yüksek enflasyonda yatırımcı bankalara kayıyor zaten. Borsa zayıflıyor. Zaten suan israil-filistin savaşı ile belirsizlik devam ediyor, birde geçen Ekim de de borsa bilançoyu fiyatlayamadi. Faizler ve enflasyon yılbaşı sonrasınsa düşmeye başlar muhtemelen, işte o zaman tekrar borsaya yavaş yavaş para girişi başlayabilir bence

 • Bik10 Aralık 2023 13:10

  Halka arzlar, faizlerin yükselmesi ve yabancı yatırımcılara güven vermeyen iktidarın söylemleri paranın borsaya gelmesine engel oluşturmakta. Bir gece ansızın "Faiz neden, enflasyon sonuç" olursa diye yabancı gelmiyor.

 • H.kaya 09 Aralık 2023 20:17

  Siyasetciler surekli Avrupa ,Amerika hakkinda atip tutarsa boyle olur.Sessiz ve derinden yapin dis politikayi. Mal satmak icin Avrupaya muhtaciz,oburu dunya nin patronu ..ne yazikki..

 • Mucise Reis : )10 Aralık 2023 14:33

  Ne yapacakler idi.Müslümanlar katledilir iken o dediklerin dimimizi oyar iken sessiz kalıp da altlarınamı yata idik.Sen yapar isen sana sözümüz yoktur.

 • azmi09 Aralık 2023 15:09

  Borsaya yeni para girişi sağlanmalı. Gri listede olduğumuz , mahkemelerin birbiriyle çatıştığı  ortamda yabancı parasını neden getirsin. Yapısal reformlar yapılmadan mümkün olmaz. Yabancı kur yükselsin , borsa düşsün. paramı getirip TL alayım borsaya gireyim ,borsa yükselsin ,hissemi satıp dolara çevirip  gideyim ister...

 • Ytd09 Aralık 2023 13:43

  Mayısta endekse,fiyatlara bakıldıgında anlaşılır.2024 zor sene hisseler için.çok iyi seçimler yapmak,bilançoları okumak gerekiyor.çok halka arz var bunlar piyasanın yapısını bozuyor.enflasyon,haberler.gelişmeler önemli.genelde endeks iki sene üst üste artmaz bir önceki yılı sindirir. YTD

 • MERHALET KUŞUÖTMEZ09 Aralık 2023 11:31

   (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  :'(  :'(  :'(  :'(  :'(  :'(  :'(  :'(  :'(  :'(  :'( 

 • VERİ09 Aralık 2023 11:08

  sebeblerinde birisi halka arz,sürekli para çekiliyor...