E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada alıcılı başlangıç bekleniyor---

Borsada alıcılı başlangıç bekleniyor

Borsada alıcılı başlangıç bekleniyor
26 Ocak 2023 - 08:06 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı başlangıç yapması bekleniyor.


TCMB, firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerini Türk lirasına çevirmeleri durumunda, çevrilen tutarın %2'si kadar firmalara destek verecek.

MGK Bildirisi: (İsveç-Finlandiya) Terör örgütleriyle mücadele mutabakat zaptından kaynaklanan yükümlülüklerini somut adımlarla yerine getirilmelerinin zaruri olduğu belirtildi.

MGK Bildirisi: (Yunanistan kışkırtıcı eylemleri) Türkiye'nin milli güvenlik ve menfaatlerini hedef alan herhangi bir oldubittiye müsaade edilmeyeceği kuvvetle vurgulanmıştır.

BM: Türkiye ekonomisi bu yıl %3,7, 2024'te ise %3,5 büyüyeceğini öngörüyor. BM, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın yol açtığı gıda ve enerji krizi, pandeminin devam eden etkisi ve kalıcılık gösteren yüksek enflasyon nedeniyle küresel ekonomik büyümenin 2023'te %1,9'a gerileyeceğini öngördü.

Finlandiya Savunma Bakanlığı, 2019 yılından bu yana yürürlükte olan Türkiye'ye askeri teçhizat ihracatı ambargosunu kaldırdığını ve satış için lisans verildiğini duyurdu.

ECB Yönetim Konseyi Üyeleri Nagel ve Makhlouf'a göre ECB'nin Mart'tan sonra da faiz artırımına devam etmesi sürpriz olmayacak.

ABD, Ukrayna'ya 31 M1 Abrams tankı ve 8 M88 tank kurtarma aracı verecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Ukrayna için son derece sevindirici haberlerin günü. Bir tank koalisyonu var.

ABD Dışişleri: Tanklar Ukrayna'nın sadece kendi topraklarını savunması koşuluyla verilecek.
Kanada Merkez Bankası Başkanı Macklem, faiz oranlarını düşürmeyi düşünmediğini söyledi.
Kolombiya Cumhurbaşkanı Petro, Rus silahlarının Ukrayna'ya verilmesini reddetti.

Ne Olacak?

Yılın ilk Enflasyon Raporu Toplantısı bugün yapılacak.
ABD’de öncü büyüme verisi açıklanacak.
ABD Kongre Bütçe Ofisi borç limiti ve bütçe tahminlerini 15 Şubat'ta yayınlayacak.
Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz

2023 yılına ilişkin yılın ilk Enflasyon Raporu Toplantısı bugün 10:30'da Ankara'da gerçekleşecek. 2022 yılında Rusya - Ukrayna savaşı ile birlikte en çok konuşulan konu olan enflasyon olmuştu. Bu süreç ardından yurt içinde %85'lere kadar yükselen enflasyon sonrasında 2023 yılında dezenflasyona girilmesi bekleniyor.

Gerek liralaşma stratejisi, gerek baz etkisi, gerekse de global taraftaki güvercin tutumla birlikte enflasyon tarafının geri çekilmesi bekleniyor. Siyasiler tarafından yapılan açıklamalarda ise 2023'te enflasyonun %20 - 30'lu seviyelerine gerileyeceği görüşü hakim. Geçtiğimiz yılki son enflasyon Raporu'nda 2022 yıl sonu enflasyonu tahmini %65,20, gıda enflasyonu tahmini %75 olarak açıklanmıştı. Baz etkisi kaynaklı olarak enflasyon yılı %64,27 kapattı. Beklentimiz yıl sonu enflasyon verisinin %20 - 25 bandı arası olacağı yönünde.

ABD'de dördüncü çeyreğe ilişkin öncü büyüme verisi de bugün açıklanacak. Beklentiler ABD ekonomisinin büyümeye devam edeceği yönünde. ABD'de bugün başlayan kapanmalar, bütçe tavanına yaklaşılması nedeniyle gerçekleşmiş olup, bu durum faiz artışlarının sonuna yaklaştığımızın sinyallerini veriyor. Gerek Çin'in açılması gerek baz etkisi nedeniyle düşen enflasyon, talep tarafında yaşanan geri çekilmelere bağlı gelişmeler güvercin tonun sinyallerini artırıyor. Yüksek seyreden iç talep ve sıkı istihdam piyasası talep kaynaklı enflasyon düşüşünü sınırlayacak olup, enflasyonun düşüşünün ana itici gücü tedarik zinciri kaynaklı ortadan kalması olacaktır.

VİOP 30 Endeks kontratında alıcılı açılış bekliyoruz

VİOP 30 Endeks Şubat kontratı, önceki işlem günü 5.720 - 6.107 fiyat aralığında işlem görerek günü 5.993 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 13.531 azalarak 295.724 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 6.027 seviyesinin altında hareket etmemiz kısa vadede düşüş eğilimini arttırırken, 6.000’ün üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 6.380 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 5.880 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 6.000 ve 6.040 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 5.900 ve 4.980 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Günün önemli şirket haberleri 26/01/2023

 

Merkez Bankası'ndan 'yurt dışı kaynaklı döviz' kararı

 

Borsayı ilgilendiren teklifin ilk 10 maddesi kabul edildi

 

En fazla açığa satış yapılan hisseler 25/01/2023

 

En fazla para girişi olan hisseler 25/01/2023

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)