E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada alıcılı başlangıç bekleniyor---

Borsada alıcılı başlangıç bekleniyor

Borsada alıcılı başlangıç bekleniyor
05 Aralık 2022 - 08:04 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı başlangıç yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun yakında hızla aşağıya doğru inişine şahitlik ederek bu sıkıntı üzerine kurulan kirli senaryoların yırtılıp atıldığını hep beraber göreceğiz.

Erdoğan: Yağlı ayçiçeğinde mazot ve gübre desteğini dekar başına 37 liradan %195 artışla 109 liraya, fark ödemesini kilogramda 50'den 70 kuruşa yükseltiyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Tüm alış veya satışları 5.000 TL’nin altında olan ya da alış veya satışlarını e-Belgelerle gerçekleştiren mükelleflerin Ba - Bs formu verme yükümlülüklerini kaldırdık.

Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığından istifa etti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ve petrol ürünleri satmayacaklarını belirterek, "Tavan fiyat araçlarının kullanımını yasaklayacak mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz." dedi.

AB ülkeleri Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasında uzlaştı.

AB'nin ardından G7 ve Avustralya'dan Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasında anlaştı.

OPEC+ grubu, üretimi Kasım’dan itibaren günlük 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek.

Çin, ABD'yi, Suriye'den petrol ve tahıl kaçakçılığı yapmakla suçladı.

Çin’de virüs testi kuralları gevşedi.

Motorin fiyatlarına 69 kuruş indirim gelmesi bekleniyor.

Ne olacak?

• Yurt içine enflasyon verileri açıklanacak.
• Hazine tahvil ihaleleri düzenleyecek.
• Yurt dışı piyasalarda PMI verileri ön planda olacak.
• Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 7 Aralık'ta yapacak.
Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde hafif alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz

Bugün saat 10:00'da TÜİK tarafından Kasım ayına ilişkin enflasyon verileri açıklanacak. Beklentimiz enflasyonun aylık bazda %2,8, yıllık bazda %84,2 artacağı yönünde. Yükselen gıda ve enerji fiyatlarına ek olarak kur sepetindeki yukarı yönlü seyirle enflasyonun yüksek kalmasını beklemekteyiz. Yıl sonu enflasyon beklentimiz ise baz etkisinden kaynaklı olarak %73,5 seviyesine gerilemesi yönünde.

Fiyatlar genel düzeyindeki artışların şirket karlılıklarını olumlu etkileyebileceği algısı daha önceki yıllarda BİST'te fiyatlanmıştı. Benzer fiyatlamaların devam ettiğini görüyoruz. Tasarrufların azalması ile birlikte risksiz getiriler de enflasyon karşısında yetersiz kalmaya devam ediyor. Alternatif getiri arayışı içerisinde Borsa İstanbul tek alternatif olarak göze çarpıyor. Diğer yandan, kurdaki stabilizasyon ile KKM tarafındaki rehavetin de azaldığını gözlemliyoruz. Burada bozulan nakitin de Borsa tarafına geçişleri hızlandırdığını düşünüyoruz. Son günlerde global piyasalarda da risk iştahının yükselmesi ve CDS'lerdeki geri çekilme de BİST100'ün yukarı yönlü katalizörlerinden. Belirtmemiz gerekir ki CDS'lerdeki geri çekilme yurt içi dinamiklerden ziyade VİX endeksindeki geri çekilmeye paralel gözüküyor. Ana temanın enflasyon olduğunu düşünürsek Borsa İstanbul tarafındaki yükselişin devamını beklemekteyiz.

VİOP 30 Endeks kontratında hafif alıcılı açılış bekliyoruz

VİOP 30 Endeks Aralık kontratı, önceki işlem günü 5.329 - 5.557 fiyat aralığında işlem görerek günü 5.403 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 5.474 azalarak 318.980 adet kontrat olarak gerçekleşti.
VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 5.476 seviyesinin üzerinde hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 5.450’nin üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 5.800 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 5.300 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 5.410 ve 5.435 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 5.340 ve 5.300 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Yılbaşından bu yana kaç hisse yüzde binin üzerinde kazandırdı

 

Borsa İstanbul'da yatırımcı sayısında rekor

 

Günün önemli şirket haberleri 05/12/2022

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)