E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada alıcılı açılış bekleniyor---

Borsada alıcılı açılış bekleniyor

Borsada alıcılı açılış bekleniyor
24 Ocak 2022 - 08:20 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı başlangıç yapması bekleniyor.

Türkiye’de korona virüs vaka sayısının bir önceki gün 65.503 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 185 kişi olduğu açıklandı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: Bir sonraki duyuruya kadar motokuryelik yapılmayacak, motosiklet ve elektrikli scooter'lar kullanılmayacaktır.

Sağlık Bakanı Koca: Omicron varyantının yayılma hızı dikkate alınarak maske kullanımında ısrar edilmelidir.

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, ekonomistler ve akademisyenler ile bir araya geldi. Görüşmede, ekonomistler, akademisyenler ve piyasa katılımcıları ile bir araya gelen Nebati, Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair bir sunum gerçekleştirdi .

Bakan Nebati: Değerli akademisyenlerimiz ve ekonomistlerimiz ile oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Öncelikli hedefimiz olan finansal sektörde istikrar ve güveni sürdürülebilir kılmak amacıyla tüm paydaşlarımızın desteğini ve yol gösterici tavsiyelerini önemsiyoruz .

Bakan Nebati'nin ekonomist ve akademisyenler ile yaptığı toplantıda döviz konusunda çarpıcı mesajlar verdiği öğrenildi. Bakan’ın, "Elindeki DTH'ı Kur Korumalı Mevduata geçerek Kurumlar Vergisi istisnasından faydalanmak isteyen şirketlerden 10 milyar dolar döviz bozumu bekliyorum" dediği, ayrıca, Nebati’nin enflasyonun 2022 sonuna kadar %30’un altına inmeme potansiyeli olduğunu söylediği de belirtildi.

ABD Hazine Bakanı Yellen, yönetimin yorulmadan fiyat baskılarını hafifletmek için stratejiler aramaya devam ettiğini ve enflasyonun gelecek yıl önemli ölçüde yavaşlamasının beklendiğini bildirdi.

Yellen, ülkenin iş gücü arzına, insan sermayesine, kamu altyapısına ve araştırmaya öncelik veren yeni bir "modern arz yönlü ekonomi" stratejisi benimsediğini söyledi .

Türkiye’nin kayak merkezlerine yabancı turistlerden yoğun ilgi olduğu belirtiliyor.

BDDK, kartlı ödemelerde, salgın tedbirleri kapsamında, temassız işlem limitinin, 1 Şubat’tan itibaren geçerli olmak üzere 500 TL olarak yeniden güncellenmesine karar verdi.

TCMB’nin çekte muhatap bankanın ödemekle sorumlu olduğu miktar 2.670 TL’den 3.600 TL’ye yükseltildi.

TÜİK, beyaz eşya, elektronik ürünler, mobilya, birinci el otomobil ve otobüs bileti fiyatları için 2022 yılı itibarıyla internet üzerinden derlenen fiyatları endeks hesaplamalarında kullanacak.

Mikroçip üreticisi firmalarından Intel, ABD'nin Ohio eyaletinde iki yeni çip fabrikasının inşası için 20 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını duyurdu .

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Avrupa’nın mevcut enerji krizinin tedarik eksikliğinden ziyade, sorunlu politikalardan kaynaklandığını ve arz sorununun kendilerinden kaynaklanmadığını açıklamasının ardından AB, Rus doğal gazına alternatif aramaya başladı. AB Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Simson, ortak ülkelerle Avrupa'ya gaz arzını artırma ihtimalini görüştüklerini söyledi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, yazılı bir açıklamayla istifa ettiğini açıkladı.

Ne Olacak?

• Yurt içinde önemli bir veri akılı bulunmazken, yurt dışı piyasalarda öncü PMI verileri açıklanacak.
• Fed faiz kararı Çarşamba günü açıklanacak.
• Yılın ilk Enflasyon Raporu sunumu Perşembe günü yapılacak.
• Dünya Ekonomik Forumu 2022 Davos Zirvesi 22 - 26 Mayıs olarak yeniden planlandı.
Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalara ABD - Rusya gerilimi damgasını vururken, Fed sıkılaştırma beklentilerinin tekrar ağır basması ile birlikte, Ukrayna konusunda ABD ve Rusya arasındaki karşılıklı açıklamalar piyasalarda da tansiyonu yükseltti.

Fed'in sıkılaşma beklentileriyle birlikte riskli varlıklardan çıkış hızlandı. ABD ve Avrupa borsalarında haftanın genelinde satış ağırlıklı seyir hakimdi. Nasdaq’ta haftalık kayıplar %10’ları aşarken endeks haftanın büyük bir çoğunluğunu 200 günlük HO’nun altında geçirdi.

Petrol fiyatları ise yedi yılın zirvesini gören yükseliş, emtia hisseleri ve diğer emtia fiyatlarında da yaşanan düşüşle birlikte son buldu. Rallinin sona ermesinde Amerikan stoklarında sekiz hafta sonra yaşanan ilk artış da rol oynadı. Yurtdışı tarafta bu hafta 25 - 26 Ocak’taki FED toplantısının ön plana çıkmasını bekliyoruz. Yurt içi tarafında ise TCMB’nin faiz kararı gündemi meşgul ederken, TCMB PPK'daki karar metnine bakıldığında da 'Enflasyon’ vurgusunun ön plana çıktığını görüyoruz. TCMB karar metninde gelişmiş ülkelerin enflasyonla alakalı görüşlerine yer verildi. Metinde gelişmiş ülkelerin belirttiği yüksek enflasyonun küresel olduğu ve artan enerji fiyatları ve arz talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceği değerlendirmesi yapıldı. Bu hafta şirketlerin 4Ç finansallarını açıklamaları 24 Ocak'ta ARCLK finansalları ile başlayacak. Bankalar arasında ise ilk olarak 1 Şubat’ta AKBNK finansallarını açıklayacak. Konsolide olmayan bilançoların son açıklanma tarihi 1 Mart, konsolide bilançoların son açıklanma tarihi ise 11 Mart olarak belirlendi. Borsa İstanbul tarafında ise BİST100 endeksi geçtiğimiz hafta 1.960 - 2.100 bandında hareket ederken momentumun zayıfladığı dikkat çekti.

VİOP 30 Endeks kontratında alıcılı açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Şubat kontratı, Cuma günü 2.201 - 2.290 fiyat aralığında işlem görerek günü 2.260 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 2.568 azalarak 403.777 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 2.303 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yukarı eğilimini arttırırken, 2.340’ın üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 2.500 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 2.220 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 2.310 ve 2.340 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 2.230 ve 2.200 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Günün önemli şirket haberleri 24/01/2022

 

Altın yatırımcılarının gözü Fed toplantısına

 

Asya borsaları yeni haftada geriledi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)