E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsada açığa satış tedbirleri bugün de devam edecek---

Borsada açığa satış tedbirleri bugün de devam edecek

Borsada açığa satış tedbirleri bugün de devam edecek
21 Eylül 2022 - 08:36 www.borsagundem.com

Borsa İstanbul'da geçen hafta başlayan açığa satışta yukarı adım kuralı bugünkü seansta da geçerli olacak.

Geçen hafta uygulamaya alınan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı bugünkü seansta da geçerli olacak.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan Borsa İstanbul açıklaması şöyle:

"BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 14/09/2022 ile 20/09/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 21/09/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir."

Yukarı Adım – Uptick Kuralı nedir?

Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kuralardan biri olan yukarı adım kuralıdır. Organize bir piyasada işlem gören bir menkul kıymetin işlem sırasındaki fiyatının üstündeki fiyata üst fiyat denir. Uptick kuralı da açığa satış işleminin, hissenin en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden olması kuralı olarak adlandırılır. Ancak, hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilir.

Borsada para tek sektöre yöneldi

 

Borsada düşüş zirvesi

 

Borsada satışlar derinleşti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Açığa satış 21 Eylül 2022 08:53

    Açığa satış tamamen yasaklansa sanırım çok iyi olur. Çünkü açığa satış işlemi elinde olmayan hisseyi aracı kurumdan(başka birinin hissesi oluyor) borç alıp borsada satış yapmak oluyor. Burada başkasının malını satıyor. Hemde çok miktarda satıyor ve aşağı bilinçli hisse fiyatı düşürülüyor. Ve kendi malı değil. Sonra belli bir seviyeye düşünce ucuzdan topluyor ve geri aracı kuruma veriyor hisseyi. Başkasının hissesini satarak ucuzdan hisse topluyor bu şekilde. Mantıken yanlış bir durum değil mi bu işlemler. Hisse değer kaybediyor bu şekilde