E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsada açığa satış tedbirleri bugün de devam edecek---

Borsada açığa satış tedbirleri bugün de devam edecek

Borsada açığa satış tedbirleri bugün de devam edecek
04 Şubat 2022 - 08:23 www.borsagundem.com

Borsa İstanbul'dan KAP'a yapılan açıklamada açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugün de devam edeceği belirtiliyor.

BIST 50 endeksinde yer alan paylara uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da uygulanmasına karar verildi.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan Borsa İstanbul açıklaması şöyle:

"BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 25/01/2022 ile 03/02/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 04/02/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir."

Yukarı Adım – Uptick Kuralı nedir?

Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kuralardan biri olan yukarı adım kuralıdır. Organize bir piyasada işlem gören bir menkul kıymetin işlem sırasındaki fiyatının üstündeki fiyata üst fiyat denir. Uptick kuralı da açığa satış işleminin, hissenin en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden olması kuralı olarak adlandırılır. Ancak, hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilir.

Aralık ayında da uygulanmıştı

Borsa İstanbul'da yukarı adım kuralı aralık ayında sert satışlar sonrası da uygulamaya geçmişti. BİST100 endeksinin zirve seviyesini görmesinin ardından 17 Aralık 2021'de satışlar derinleşmiş ve kayıplar yüzde 20'ye varmıştı. Borsa İstanbul yönetimi bu satışların ardından açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralını 20 Aralık'ta devreye sokmuş ve uygulama 10 Ocak'a kadar sürmüştü.

Enflasyon yukarı, endeks aşağı: Borsa İstanbul'da sert satış

 

Günün önemli şirket haberleri 04/02/2022

 

Piyasalarda Lagarde hareketi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)04 Şubat 2022 10:06

    Yabancı iyice çekildi köşesine otalıklarda yok. Yabancı iktisadın olmadığı yerlere asla gelmez. Eksiden gelişen gelişmekte olan ülke olarak imajımız vardı. iktisadi kurallar devamlı gelişiyor, ülkemizin geleceğini kestiren yabancılar geleceğimizi satın alıyordu. Gel gelelim bugün. Neden yabancılar gelmiyor ? Yabancı neden ülkemizde bulunmaktan çekiniyor ? bu soru cevabını bulalım. Sonrada, gençlerimiz neden yurtdışında okumak, yurtdışında okumak orada çalışmak, 20 - 25 li yaşlarda Türkiye de okumak yerine 40 bin tl burs çekip, mezun olunca 30 yaşında 40 + faizli burs ödemek yerine, Yabancı ülkelerde aynı parayı devlet destekli harcayıp, Yurtdışın da hayat kurma derdinde ? Türkiye de ne işe giriş, ne kpss, ne imam kadrosu, ne askeri polis sınavları. TORPİLLER..... HUKUK : ? Sonra borsa neden  düşüyor ? GÜVEN= ?

  • vatandaş 04 Şubat 2022 08:58

    altın dolar euro almayan milli değerlerine sahip çıkan küçük yatırımcılar vakıfbank hissesi ve halkbank hissesinde intiharın eşiğine geldi, demekki neymiş vatan millet Sakarya demeyeceksin alacaksın altını doları euroyu kim ne demiş umrunuzda olmayacak, bakın bizlere vatan millet Sakarya dedik halimiz orta da bizler yandık sizler de yanmayın sakın bulaşmayın bu iki hisseye sonra bizlerin iki kuruşuna nasıl göz diktiler se aynısını size de yaparlar çünkü bunlar da Allah korkusu yok bunlar da vicdan yok bunlar da utanma duygusu yok

  • vatandaş 04 Şubat 2022 08:55

    açığa satış oluyor da ne oluyor yıllardır kendi halkının iki kuruşuna göz diken bir vakıfbank yönetimi ve halkbank yönetimi var, Allahtan Allah inancı olan insanlar yoksa halimiz dumandı.