E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsada açığa satış tedbirleri bugün de devam edecek---

Borsada açığa satış tedbirleri bugün de devam edecek

Borsada açığa satış tedbirleri bugün de devam edecek
03 Şubat 2022 - 08:40 www.borsagundem.com

Borsa İstanbul'dan KAP'a yapılan açıklamada açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugün de devam edeceği belirtiliyor.

BIST 50 endeksinde yer alan paylara uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da uygulanmasına karar verildi.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan Borsa İstanbul açıklaması şöyle:

"BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 25/01/2022 ile 02/02/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 03/02/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir."

Yukarı Adım – Uptick Kuralı nedir?

Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kuralardan biri olan yukarı adım kuralıdır. Organize bir piyasada işlem gören bir menkul kıymetin işlem sırasındaki fiyatının üstündeki fiyata üst fiyat denir. Uptick kuralı da açığa satış işleminin, hissenin en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden olması kuralı olarak adlandırılır. Ancak, hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilir.

Aralık ayında da uygulanmıştı

Borsa İstanbul'da yukarı adım kuralı aralık ayında sert satışlar sonrası da uygulamaya geçmişti. BİST100 endeksinin zirve seviyesini görmesinin ardından 17 Aralık 2021'de satışlar derinleşmiş ve kayıplar yüzde 20'ye varmıştı. Borsa İstanbul yönetimi bu satışların ardından açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralını 20 Aralık'ta devreye sokmuş ve uygulama 10 Ocak'a kadar sürmüştü.

Günün önemli şirket haberleri 03/02/2022

 

Rekor beklenti! Enflasyon rakamları bugün açıklanıyor

 

Bilançosunu açıklayınca hacimde zirveye yerleşti

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yusuf03 Şubat 2022 09:49

    Enflasyon yüzde 114 açıklanmış. Borsa düşsede çıkacaktır. Faizi düşürüp paramızı pul ettiler.