E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKulisBorsa tarihinde görülmemiş rezalet---

Borsa tarihinde görülmemiş rezalet

Borsa tarihinde görülmemiş rezalet
05 Ocak 2022 - 07:45 www.borsagundem.com

Diriteks Diriliş Tekstil’den sonra Birko Mensucat’a sıçrayan usulsüzlükler, borsa tarihinin en büyük rezaletleri olarak kayda geçiyor

BORSAGUNDEM.COM

Türkiye ekonomisinin sigortası olarak görülen, birçok şirketin bankacılık sistemine mahkum olmadan ayakta kalmasını sağlayan sermaye piyasalarının geleceğini karartmak isteyen isimler yeniden devrede. Faaliyet alanları ne olursa olsun mali sıkıntı yaşayan, imtiyaz olmadığı için küçük paylarla ele geçirilen şirketlerin üzerine çöken bu isimler bir süre sonra usulsüz işlemlere yönelerek kendi ceplerini dolduruyor. Bu isimlerden biri olan Mehmet Bedir, Diriteks Diriliş Tekstil hisselerinde yaptığı usulsüz işlemlerden dolayı cezalandırıldı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Diriteks Diriliş Tekstil Sanayi ve Ticaret (#DIRIT) hisselerindeki işlemlerle yürütülen inceleme sonucunda 3 kişiye idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı. Ceza kararıyla ilgili SPK Haftalık Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, “İdari sorumluluğu bulunan kişi” konumunda olduğu Diriteks hisselerinde gerçekleştirdiği işlemlere ilişkin gerekli özel durum açıklamalarını yapmadığı belirlenen İsmail Düz'e de 294 bin 582 lira idari para cezası kesildi.

Bültende ayrıca Diriteks tarafından 25 Ağustos 2019 ve 29 Kasım 2019 tarihlerinde yapılan özel durum açıklamaları öncesi ve sonrası DIRIT pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler nedeniyle Mehmet Bedir'e 958 bin 581 lira, Selçuk Turna'ya da 498 bin 445 lira para cezası kesildiği açıklandı.

Sözde Diriliş Tekstil’i kurtarmaya giden ekip, şirketin faaliyetlerini durdurdu, çalışanları kapının önüne koydu, sonra da usulsüz işlemler nedeniyle yakayı ele verdi!

AYNI EKİP BİRKO’DA

Sonra aynı ekip bir dönemlerin önemli markası olan Koyunlu Halı markasını elinde bulunduran Birko Mensucat’ı (#BRKO) borsadan topladığı hisselerle ele geçirdi.

Mehmet Bedir, yanından ayırmadığı borsacı arkadaşı Burak Bayram Yaman ve ekibe sonradan dahil edilen İsmail Düz ile birlikte, şirketin genel kurulunda hakimiyet sağladıktan bir süre sonra planlarını sırasıyla devreye koymak istedi. Ancak başarılı olamadı. Para için herşeyi yapabilecek kapasitede olduğu söylenen Mehmet Bedir ve Burak Bayram Yaman’ın arası açılınca pislikler de ortaya dökülmeye başladı. Önce fabrikadaki işçiler sokağa çıktı. Öz İplik İş Sen Niğde Şube Başkanı Faik Apaydın, “Hem çöktüler hem de soyuyorlar” diye isyan etti.

Apaydın’ın Birko’yu batırmakla suçladığı Mehmet Bedir, borsa çevrelerinin yakından tanıdığı bir isim. Manipülasyondan yargılanan Bedir’in, Isparta’nın göz bebeği DirilişTekstil’de yönetime geldikten sonra yaşananlar herkesçe çok iyi biliniyor. “Borç, zarar, bozulan bilanço, sebepsiz yükselen, ardından taban olan hisseler”le Diriliş’te imzasını atan; üstelik bir hafta önce SPK tarafından Diriliş hisselerindeki işlemleri nedeniyle 958 bin TL para cezasına çarptırılan Bedir, şimdi bu işlere birlikte kalkıştığı Burak Bayram Yaman’ı suçluyor.

MEHMET BEDİR, BURAK BAYRAM YAMAN’I SUÇLUYOR

Mehmet Bedir gönderdiği mesajda Burak Bayram Yaman’ı şöyle suçluyor:

“Süzme bir o.…. c….. olduğunu düşündüğüm Burak Bayram’ın kayığına sen de bindin bravo valla. Bu P... 6 aydır İlhan Aslan, Av. Nail Çakırla gece gündüz birlikte Diriteks ve Birko’yu ele geçirmeye çalışıyorlar, bana savaş açtılar.

Sen de bu savaşta bu p. yanındasın bu ayıp sana yeter. Av Nail Çakır’ın ses kaydı SPK ve savcılığa verildi. İlhan Aslan’ın YK (Yönetimi Kurulu) koltuğunu 2 milyon lira rüşvetle satıyor.

Sendikacının ses kaydı savcılığa verildi. 1 milyon rüşvet istedi. Üst konfederasyon inceleme başlattı. Bütün bu ekip birlikte sen de onların kayığındasın selam olsun Burak Bayram’ın askerlerine. Ben katılmadım bir ay önceki Diriteks genel kurulunu incele bu ekip orda neler yapmışlar.

P… dövmüşler yeni yönetime köpeğiniz olayım demiş yalvarmış kurtulmuş. Aynen bu ekip Nail İlhan, P... birlikteler genel kurulda. Senin Burak’ın istediği manşetleri atman bu P… arkadan dolanıp sana bunları yaptırdıysa bravo ne diyeyim artık.”

BORSAGUNDEM.COM DOLANDIRICILARIN KORKULU RÜYASI

Birkaç ay öncesine kadar aynı çanaktan yiyen ve çıkar çatışmasına girince en yakınlarını bu şekilde satan, ispiyon eden, gizli ses kayıtları alan Mehmet Bedir de sermaye piyasalarındaki herkes de Borsagundem.com’un ne kadar tarafsız, özgür ve bağımsız yayıncılık yaptığını iyi bilir. Kurulduğu günden bugüne hırsızların, manipülatörlerin, dolandırıcıların karşısında duran Borsagundem.com, mağdurların ve küçük yatırımcıların tarafında yer almıştır. Son yaşananlarda olduğu gibi Borsagundem.com adeta sermaye piyasaları için bir sosyal sorumluluk projesidir. Çünkü; birçok dolandırıcılık, usulsüz işlemler ve manipülasyonlar Borsagundem.com sayesinde ortaya çıkmıştır.

115 Birko çalışanı sokağa dökülmüş, basın toplantısı yapmış, Borsagundem.com da bunu haber olarak yayınlamış: https://www.borsagundem.com/haber/iste-feryat-mehmet-bedir-simdi-de-birkoyu-batiracak/1630240

Basın açıklaması esnasında konuşan sendika temsilcisi ve çalışanların görüşlerine yer verilmiş. Bunda yanlış olan ya da taraf olmayı gerektiren bir durum olmamasına rağmen Mehmet Bedir, Borsagundem.com’a asılsız iftira ve imalarda bulunduktan sonra çıkar ilişkisi bozulan Burak Bayram Yaman’la ilgili çeşitli ispiyonlarda bulunarak onunla ilgili de haberlerin yapılmasını talep ediyor.

Bu amaçla şirketten Borsagundem.com’a yazılı olarak gönderilen açıklama ise şöyle:

“Şirketimiz halka açık bir şirket olan 0178001684600012 Mersis numarası ile sicile kayıtlı Birko Birleşik Koyunlulular Mensucat Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi'dir. Şirketimizin hisseleri daha çok küçük yatırımcı diye tabir edilen birçok kişinin elinde bulunmaktadır; birçok pay sahibi ve yatırımcı, şirketin doğru yönetileceğine ve basiretli bir tacir gibi faaliyet göstereceğine olan inancı sebebi ile bugüne değin yatırımda bulunmuştur.

Bir şirketin Yönetim Kurulu Üyeleri şirket menfaatleri doğrultusunda ve tedbirli, özenli ve basiretli olarak görevlerini ifa etmelidirler. Yönetim Kurulu üyeleri hem şirket ana sözleşmesi ile hem şirket yönetmelik ve tüzükleri ile hem de Türk Ticaret Kanunu ve diğer kanunlarda bulunan yasal vecibelere uygun olarak hareket etmelidirler. Genel Kurul tarafından seçilen ve göreve getirilen Yönetim Kurulu Üyelerinin Şirket ile aralarında bir hizmet akdi hatta bir vekalet akdi kurulmuş olur ve Yönetim Kurulu üyeleri bu akde vefa ilkesi gereği şirketin menfaatlerini gözeterek ve şirkete bağlılık ilkesine uyarak görevlerini ifa ederler.

Şirketimizin eski Yönetim Kurulu Üyesi Aykut Özkan ve  Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Aslan, Yönetim Kurulu’nda bulunan koltuklarını ve görevlerini 2.100.000 TL karşılığında satmayı ve yeni YK üyelerinin atanmasını bir başka 3. kişiye taahhüt etmişlerdir. Yönetim Kurulu'na ait olan şirketi yönetme yetkisini usul ve yasaya aykırı olarak 2.100.000 TL bedelli satmaya çalışmışlardır.

Aykut Özkan ve İlhan Aslan, Yönetim Kurulu Üyelikleri görevlerinde Birko A.Ş. menfaatlerini gözetmek yerine kendi çıkar ve menfaatlerini gözetmişlerdir. Aynı zamanda şirket yönetsel organlarını işlevsiz bırakarak şirketi işlemez hale getirmeye teşebbüs etmişlerdir.

Bahse konu kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına gerekli şikayet başvuruları yapılmıştır ve yasal süreçler devam etmektedir.

Bu konu ile ilgili olarak Aykut Özkan ve İlhan Aslan’ın imzaladıkları protokol ile bu kişilerin avukatlığını yapan Nail Çakır’ın alenen 2 milyon TL para istediği ses kayıtları Telegram ve sosyal medya mecraların ayyuka çıkmıştır. Bu sebeple sizler ile de bu belgeleri paylaşıyoruz.

Adı geçen kişilerin amacı hiçbir ilgi ve alakaları olmayan ve gündemde bulunan Faik Apaydın konusu üzerinde şirketin itibarını zedelemek ve bu konuyu kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktır. Tek taraflı ve manipülatif açıklamalara saygıdeğer basın ve yayın kurumunuzun alet olmaması için sizlere bu açıklamaları yapmak zaruri hale gelmiştir. Gelecekte yapılacak haberlerden önce şirketimizden de konu hakkında bilgi aldıktan sonra haber yapılması bu tip manipülatif ve tek taraflı haberlere mahal verilmemesini sağlayacaktır. Aksi durumda kurumunuzun tutumu kötü niyetli ve taraflı olacağından gerekli yasal işlemlerin tüm yöneticileriniz hakkında da başlatılacağını dikkatlerinize sunarız.”

İŞTE O BELGE

 

Sermaye piyasaları devasa halka arzlar ve milyonlarca yeni katılımcı ile hızla büyümeye devam ederken yukarıda ortaya dökülen pislikler küçük de olsa mide bulandırıyor. Bir dönemler ülkenin önemli değerleri konumunda olan ve halka açılarak büyüme modelini seçen Diriteks Diriliş Tekstil, borsacıların eline geçtikten sonra faaliyetleri durdu, işçiler sokağa döküldü, manipülasyonlara alet oldu! Birko Mensucat’ın zararı ise 900 bin liradan 9 milyon liraya çıktı! İşçiler sokağa döküldü, binalar yıkılmaya başlandı, açılan hurda ihaleleri ile de şirketi ele geçiren borsacıların niyetleri daha iyi anlaşıldı.

İşte feryat: Mehmet Bedir şimdi de Birko’yu batıracak

Halka açık şirketin varlıklarını hurda diye satıyorlar

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 1,52
En Yüksek: 1,52
En Düşük: 1,40
Değişim 4,11 %
FK: 0,00
PD / DD: 2,18
İşlem Hacmi 856.681
Toplam Adet: 585.480
Ağırlıklı Ort.: 1,46
YORUMLAR (31)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • kadir doğulu14 Şubat 2022 15:55

  burak dün 8 kişiyle beraber mehmet bedir hakkında watzap ve ses kayıtlarıyla beraber vermişler  spkya gitmiş mehmet seni fena s.........çeklerr 

 • izzet baş06 Şubat 2022 18:15

  mehmet bizde spk ya bizi yazdığın watzap ve konuşmalarını verdik haberin olsun burak bey aradı bizi beraber spk senin hakkında suş duyurusu yaptıkkkk seni oyacak burak ve ekipi yakacağız seni sen yaptın bunları  mehmet sen  panda yahanı nasıl yaktın biz gurup olara spk ya senin hakkında delil suç duyyurusu yaptık orhan pala abi bu mehmet kalpazannn

 • kadir doğulu04 Şubat 2022 16:29

  mehmet spk suç duyurusu başlatacak  burak seni fene yaktı senin görüntünü çekmiş spk ya vermiş herşeyini mehmettt bodurrrrrr kayzerrrrr 

 • izzet baş03 Şubat 2022 15:46

  bu burak gaval soyadı sahıs varmiş burak tam bir yalama ve hemen satmiş mehmet boduru hee onuda SPK sikayet etmiş bütün delilleriyle mehmet yandı be kardeşimm mehmet bodur adamı si.............. lerr

 • kadir doğulu02 Şubat 2022 15:37

  mehmet var tam bir hısız çok dikkat etmeliii 

 • Gazi12 Ocak 2022 00:39

  Bu ismail düz yıllardır gaziyim, mağdurum diye milletten para tırtıklayan bir adam😇 eşinin çocuklarının hesaplarına milletten topladığı komisyonları aktarmaktadır. Yakında cezaları gelir az kaldı😇

 • VayHele07 Ocak 2022 12:06

  Yav bu ekip, CEMAS'ta da bir iş başı yapsın. Nasıl olsa mevcutla da bişey olduğu yok.

 • Murteza Bedir06 Ocak 2022 12:28

  Kul hakkı yemek haram değil mi. Mürteza bedir yeni nesle kul hakkı yemenin günah olduğunu anlatıyorsun değilmi. Mehmet bedir senin kardeşin olduğu söyleniyor. Bu adama abi nasihatı veremedinmi? Birde bu aileden diyanet başkanı çıkacak🤣🤣 söylentisi vardı. Vah vah vah

 • Çok doğru06 Ocak 2022 13:53

  Evet abisi

 • Okuyucu 06 Ocak 2022 07:15

  Şirketler bedelli yaptıktan sonra hisseler kuruşlu fiyatın altında sürünüyor. Spk bedelli sonrası 1 TL altına düşen hisse için zorunlu Çağrı yapmalıdır. Diğer bir husus ise imtiyazlı hisseler kaldırılmalıdır. Bedelli de eşit haklara sahipsin fakat şirketi temsilde aynı oy hakkına sahip değilsin. Buna dur denmeli.

 • İsmet Tuğrul 06 Ocak 2022 01:46

  Davut doğan denen adam miletin anasını ağlatmış

 • azılı solcu05 Ocak 2022 23:56

  bu yigit soyguncuları kutluyorum.en azından işlerini kitabına uydurarak adil bir şekilde imzalı belgeli  hallediyollar.ortada silah yok ,kan ve gözyaşı yok..hisseleri hayırlı olsun.

 • ulk05 Ocak 2022 20:16

  patronlar boş durmuyor... ülker önem gıda adında bir satın alma yaptı: 3,7 milyar... eder mi etmez mi kim bilecek...

 • vaybe07 Ocak 2022 11:34

  talan rüşvet ihanet vurgun başlığı altında ülker yorumu yapılıyor... ülker daha ömce E30-100 içinde değil miydi.

 • patron07 Ocak 2022 11:30

  patron bu satın alma ile milletin gözünün içine baka baka ülkerin özkaunaklarını 3,5 milyar azalttı. 3,5 milyar ödeme yapıldı, bilonçaya etkisi eksi / -3,5 milyar...kimse soramıyor; e ne aldın bu paraya o zaman...

 • 1inci05 Ocak 2022 21:26

  önem gıda değerlemesini yapan firma nedendir bilinmez 2 yıl men cezası aldı. o zaman değerleme yeniden yaptırılmalı...

 • Mesut05 Ocak 2022 18:27

  Brmen 7milyon lot tane 1.90kurus

 • Ersan05 Ocak 2022 18:00

  Uşak seramikseler soygun var hissedarlar bitti soygun büyük

 • Ern05 Ocak 2022 12:27

  Bsşta uç büyük şehir bedelşywsi olmakmüzeren hmrevden cekildiler, nedeni yılduszluk!? Peki hesap soruldumu. Hayır. Daha o rda yolsuzluk burda yolsuzluk işler mi. Büyğkler hep by pass ediliriken

 • Ferhat06 Ocak 2022 00:11

  Birde yazdığını anlasak. Onay vermeden önce yazdığını bir oku, be adam!

 • KILIÇ05 Ocak 2022 11:43

  BORSA DOLANDIRICILIK ÜZERİNE KURULMUŞ BİR DÜZENEKDİR YATIRIM YAPMAK SAFLIKDIR.

 • CAN05 Ocak 2022 11:00

  SPK BAŞKANI VE BORSA GÜNDEM EKONOMİ EDİTÖRÜ SİZDEN BİR İSTRAMIM VAR GEDİZ İPLİK MERT GIDA VE BAKANLAR MEDYANIN İÇİNİ BOŞALTILAR YEDİLER ŞİRKET MAL VARLIKLARI NE OLDU HALADE TAŞINMAZLARINI SATIP YİYORLAR  SPK BAŞKANINI GEREGİNİ YAPARSA ÖMÜR BOYU MİNNETTAR KALIRIM  KAPALI HİSSELERİ LÜTFEN BUNUDA YAZIN NE OLDU PARALARI YAZARSANIZ ÖMÜR BOYU DUA EDERİM

 • mensa zede05 Ocak 2022 10:54

  Hani bir sıralar boy boy resmi ile sitenizde yer verdiğiniz Mensa patronları ne hallerde ne yaparlar. Yatırımcı ne durumda bir araştırsanız. Sizin de vebaliniz var.

 • Hüseyin 05 Ocak 2022 10:08

  BRKO planlı olarak temmuz 2021 deki genel kuruldan sonra içi bosaltılmaktadır.paravan şirketlere fabrika mağaza sından (Gusion) pos cihazı ile para aktarılıyor.Isin garip tarafı Gusion isimli şirkette şu an yönetimde olan bir kişiye aittir.

 • ATA BERK05 Ocak 2022 09:38

  BURAK YAMAN EFSANESİ DEVAM EDİYOR

 • yatırımcı05 Ocak 2022 09:38

  timuçin yalı denen yalı kazığı nerden çıktı. kimdir bu adam.

 • kenan05 Ocak 2022 19:55

  Timuçin denen şahıs pkk nın finansörü olarak mal varlığına el konan Fullpet in ortağı,adamda he türlü fırıldak var. kara para aklamak için 300 milyonluk birkonun mal varlığı çok iyi bir kaynak. MASAK UYUMA...

 • haydar 05 Ocak 2022 09:25

  afyon çimento ve polisan holding bunlarıda lütfen unutmayın aynı olaylar burlarda küçük yatırımcıyı mahvettiler Allah belalarını versin bunların 

 • VS05 Ocak 2022 09:16

  Ceketi giymiş gravatı takmış.altında 15 milyonluk arabada vardır.daha ne olsun.kısmet olursa benim emekli maaşı da 2500 TL olacak.her gün bir kalıp peynir 5 adette ekmek alabilicem.

 • ahmet05 Ocak 2022 08:58

  bugün tekstil hisseleri çakılır aman arsan tekstilide çakar şimdi aliş

 • fuat05 Ocak 2022 08:04

  borsa neden adam olmuyor !!! bu sahtekar hirsizlar yuzunden , isin garip tarafi spk herhalde en son haberi olan kurum !!!!