E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsa rallisinde rotasyon alanı kalmadı---

Borsa rallisinde rotasyon alanı kalmadı

Borsa rallisinde rotasyon alanı kalmadı
20 Nisan 2021 - 10:19 www.borsagundem.com

Hisselerde görülen yükselişe rağmen yatırımcılar getiri sağlama konusunda zorluk çekiyor

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

İçinde bulunduğumuz borsa rallisi oldukça güçlü. Şaşırtıcı derecede güçlü ekonomik veriler ve çok daha şaşırtıcı seviyelerdeki olumlu bilanço açıklamaları ABD hisse piyasasının büyük bir bölümünü yeni rekorlara yöneltiyor. Momentum analizi yapan teknisyenler için bile bu durum etkileyici.

ABD’nin en eski teknik analiz hizmeti sunan kurumu Lowry Research’ten Michael N. Kahn,  CNBC’ye yaptığı açıklamada“NYSE hisselerinin büyük bir bölümü orta vadede yukarı yönlü trendleri izliyor. Bunlar ise kısa vadeli geri çekilmelerden ve volatiliteden bağımsız olarak hesaplandı” dedi. Elbette piyasalar ocak ve şubat aylarında yeni rekorlar kırdı ancak bu sefer durum oldukça farklı.

Ocak ve şubat aylarında görülen rekor yükselişleri tetikleyen büyük sermayeli teknoloji hisseleri olmuştu. Ancak bu sefer piyasalarda görülen rallinin kapsamı oldukça geniş. Yükselen hisselerin sayısı düşen hisselerin sayısından oldukça fazla. S&P 500’de ve NYSE Composite Index’te yer alan hisselerin neredeyse dörtte biri yeni rekorlar kırdı. Son dönemde sağlık ve gayrimenkul gibi geriden gelen sektörlerdeki hisseler de daha önce rallinin liderleri olan teknoloji ve sanayi sektörlerinden daha yüksek performans gösteriyor.

borsagundem.com'un derlemesine göre, değerinin altında işlem gören “değer hisseleri” ise yeni bir rekor kırdı. Aynı şekilde büyüme hisseleri, büyük sermayeli hisseler, orta sermayeliler de rekor seviyelerde. Küçük sermayeli hisselerin içinde bulunduğu Russell 2000 endeksi ise hafifçe geriden geliyor ve rekor seviyesinin %4 altında seyrediyor.

İyi haber ise borsalarda görülen rallinin kapsamının genişlemesinin, piyasalar için boğa sinyalleri veriyor olması. Yatırımcılar ise piyasalarla ilgili geçmişteki kuralların hala geçerli olup olmayacağını sorguluyor.

Her şey yükseliyor

Piyasaların bu yıl gösterdiği özelliklerden biri de, bir sektör (teknoloji gibi) geriden geldiğinde diğer sektörler (enerji, finans ya da sanayi) ilerliyor ve ralliyi devam ettiriyor. Böylelikle S&P 500 çoğunlukla yukarı yönlü bir trendi takip edebiliyor.

Ancak şimdilerde, her şey yükseliyor. Wellington Shields’dan Frank Gretz, “bu durumun anlamı, para kaybetmenin zor ancak para kazanmanın kolay olmadığı” dedi. Gretz her şey yükseldiğinde, yatırımcıların rotasyon olmaması nedeniyle getiri sağlamasının zorlaştığına dikkat çekerek, “şimdi istikrarlı bir şekilde devam eden tek şey S&P 500” ifadesini kullandı.

Bu durum oldukça sıra dışı bir soruna işaret ediyor. Piyasaların rotasyon için alanı kalmadı. Aktif yatırımcılar için bu oldukça ciddi bir sorun. Academy Securities Makro Strateji Başkanı Peter Tchir, “artık kovid indirimi yok” dedi. Açıklamasının devamında, “piyasaların görmezden geldiği hiç bir sektör kalmadı. Belki de %50 nakde dönmeli ve önümüzdeki bir ya da iki haftada neyin yanlış fiyatlanacağını izlemeliyiz” ifadesini kullandı.

Bilançolar en büyük sınav

Piyasalarda şimdi büyük bir grup hisse görülüyor ve bunların tamamı teknoloji şirketleri değil. Hisseler hızla yükseliyor ve bunun nedeni bilançoların da hızla yükseliş göstereceği yönündeki beklenti. Direnç ise bu noktada başlayacak. Tactical Alpha Baş Yatırım Uzmanı Alec Young, “birçok şirket bilanço açıklamalarına iyi tepki vermiyor” dedi.

Geçtiğimiz hafta beklentilerin üzerinde gerçekleşen bilanço açıklamalarına rağmen bankacılık sektörü hisselerinin hareketlilik yaşamadığına dikkat çeken Young, “hisseler bilanço açıklamaları yaklaşırken yüksek performans gösteriyor. Ancak bilanço açıklamaları gerçekleştiğinde momentumu koruyup koruyamayacakları meçhul” ifadesini kullandı.

FED sorunu geri dönecek

Ekonomik büyüme beklentilerin üzerindeyken, şubat ayında olduğu gibi ABD Merkez Bankası’nın (FED) bir sorun haline gelmesi an meselesi. Young, “yatırımcılar güçlü büyüme isterken FED’in varlık alımlarını kısmasını istemiyor” dedi. Açıklamasının devamında, “FED bu ölçekte bir büyüme sürecinde durmayacak, en azından varlık alımlarını kısacak” ifadesini kullandı.

Fiyatların oldukça hızlı hareket ettiğine ve bunun bir sonucunun olması gerektiğine dikkat çeken Tchir de, “yüksek ekonomik büyüme, ılımlı enflasyon ve kontrol altında olan tahvil verimlerini fiyatladık” dedi. Son dönemde Japonların ABD tahvillerine yönelik ilgisinin tahvil verimlerinin düşmesinde etkili olduğunu belirten Tchir, “bu unsurlardan biri ortadan kalkarsa bir geri çekilme gerçekleşebilir” açıklamasında bulundu.

Borsada kar satışlarını tepki alımları karşılar mı?

 

Blackrock: Borsalarda yükseliş sürecek

 

Küresel piyasalarda negatif seyir izleniyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yani20 Nisan 2021 14:45

    Hallederiz canım sıkma canını alan yoksa falan filan var

  • Ömer20 Nisan 2021 11:01

    Geçen hafta perşembe günü %10, cuma günü de  %10 düşen İTTFH bu hafta da pazaretesi günü %6.60 ve ve bugün de %3 ile düşüşünü sürdürüyor. Yatırımcısına toplamda %30 dan fazla kayıp yaşatan, onur ve şeref yoksunu İTTFH Holdindge SPK nın diyecek bi şeyi yok mu?

  • Çetin20 Nisan 2021 12:32

    spk'nın vereceği sadece para cezası olsun...Bide bu A 1 denilen aracı kuruluşa çok ama çok ağır bir para cezası verilsin...