E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsa rallisi 2024’e sarkacak mı?---

Borsa rallisi 2024’e sarkacak mı?

Borsa rallisi 2024’e sarkacak mı?
17 Kasım 2023 - 13:38 borsagundem.com

ABD’nin dev teknoloji hisselerinin yüksek performansı, 2024 yılı için de yatırımcıların iştahını kabartıyor.ABD’nin dev teknoloji hisselerinin yüksek performansı, 2024 yılı için de yatırımcıların iştahını kabartıyor.

BORSAGUNDEM.COM- DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsaları, 2023 yılında dev teknoloji hisselerinin öncülüğünde geçti. Rekor seviyelere yükselen ‘Muhteşem Yedili’nin 2024’te de bu performansı gösterip gösteremeyeceği ise merak konusu.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, ’Muhteşem Yedili' (Magnificent Seven) olarak da bilinen ABD’li dev teknoloji hisseleri 2023'te müthiş bir performans sergiledi. Peki rallinin 2024 yılında da sürmesi için neler gerekiyor?

‘Muhteşem Yedili nasıl bir performans gösterecek?

MarketWatch’tan Joseph Adinolfi’nin haberine göre, Muhteşem Yedili olarak adlandırılan grup 2023 yılında gerçekten de  inanılmaz bir performans sergiledi. Peki söz konusu şirketlerin performansı ne kadar sürecek?

Bu, halka açık yedi ABD şirketinin 2022 yılındaki ve bazılarının 2023 yılındaki tüm kayıplarını telafi ederek S&P 500 Endeksi’nin yılbaşından bu yana yüzde 17'den fazla yükselmesinden sonra Wall Street'teki pek çok kişinin sorduğu bir soru olarak öne çıkıyor. Üstelik, FactSet verilerine göre endeksin 11 sektöründen beşi kırmızıya saplanmış durumda olsa da.

Ancak Goldman Sachs’tan ABD Hisse Senedi Stratejisti David Kostin liderliğindeki bir analist ekibinin yaptığı analize göre, S&P 500 Endeksi’ndeki en değerli yedi hisse senedi söz konusu olduğunda son ve ileri performans arasında güvenilir bir korelasyon bulunmuyor. Bu da, yatırımcıların, gelecek aylarda piyasanın geri kalanına göre değerlemelerinin daha da yükseldiğini görebilecekleri anlamına geliyor.

Kostin ve ekibi, paylaştıkları notta, “Bu yılın başında en büyük yedi hisse senedinin yıllık bazda endeksin geri kalanına kıyasla daha iyi performans göstermesi, 1970'ten bu yana ikinci en büyük yıllık fark olarak sıralanıyor” diyor. Ekip, “Yüksek performansın büyüklüğü çarpıcı olsa da, S&P 500'ün en büyük yedi bileşeninin son ve gelecek 12 aylık üstün performansı ile endeksin geri kalanı arasında güvenilir bir tarihsel ilişki bulunamadı” diye ekliyor.

Olağanüstü bir yıl

'Muhteşem Yedili’, 2022 yılında yüzde 39 oranında düştükten sonra 2023 yılında yeniden toparlandı. Goldman'ın rakamlarına göre yılbaşından bu yana söz konusu yedi şirketin hisseleri yüzde 71 oranında artış kaydetti.

FactSet verilerine göre, piyasanın diğer sektörleri 2023 yılında da düşmeye devam etti. Bu, ABD hisse senetlerinin 2008 yılından bu yana en kötü yılını geçirdiği 2022 eğiliminin daha da genişlemesine neden oldu. Perşembe itibarıyla S&P 500 Endeksi’nde yer alan 11 sektörden beşi hâlâ yılbaşından bu yana kırmızı renkte seyrediyor.

Aynı dönemde, yedi hisse senedinin ait olduğu üç sektör olan iletişim hizmetleri sektörü, bilgi teknolojisi sektörü ve ihtiyari tüketim sektörleri sırasıyla yüzde 48,8, yüzde 49,6 ve yüzde 30,6 oranında artış gösterdi.

Bu farklılık, ‘Muhteşem Yedili'nin S&P 500 Endeksi’nin toplam piyasa değeri içindeki payının yüzde 29'a yükselmesine neden oldu. Yedi hisse senedi, 1980 yılından bu yana endeksin piyasa değeri içinde bu kadar büyük bir paya sahip olmamıştı.

Sırada ne var?

Goldman Sachs, ne olursa olsun megacap teknoloji hisselerinin 2024 yılında daha iyi performans göstermeye devam etmesini bekliyor. Ya da en azından temel senaryo bu. Ancak strateji uzmanlarından oluşan ekip, sunulan risk ödülünün pek de çekici görünmediği konusunda uyarıyor; bu da değer bilincine sahip yatırımcıların, yatırımlarını başka alanlara kaydırmak isteyebileceği anlamına geliyor.

Ekip, gelecek yılın performansının ‘Magnificent Seven’ hisselerinin satış ve kazanç büyümesine ilişkin yüksek tahminleri aşmayı sürdürüp sürdüremeyeceğine bağlı olmasını bekliyor. Bunu haklı çıkarmak için, 2000 yılında ‘dot-com balonu’nun patlamasına daha yakından bakan ekip, “Yatırımcıların internet hisselerine olan ilgileri söndü ve onları bu şirketlerin çoğunun kazanç artışı beklentilerini karşılayamadığı gerçeğiyle yüzleşmeye zorladı” diyor.

Goldman ekibi, “2000 yılında, mega sermayeli piyasa liderlerinin nihai düşük performansı, bu şirketlerin yüksek büyüme beklentilerini karşılayamaması ve katsayıların çökmesi sonucu ortaya çıktı” diyor ve ekliyor: “Muhteşem Yedili, 2024 yılında bu dinamiği tekrarlar ve beklentileri karşılayamazsa, bu hisselerin değerlemeleri muhtemelen endeksin geri kalanına ‘yakalanacak' ve bu da onların düşük performans göstermesine neden olacak.”

‘Muhteşem Yedili’ olarak bilinen şirketler, Nvidia, Apple, Microsoft, Alphabet, Tesla, Amazon ve Meta olarak sıralanıyor.

1 günlük ralliler ayı piyasası işareti olabilir

 

Küresel borsalarda ralli hız kesmiyor

 

Borsa rallisi için kırılma anı, enflasyon raporu nasıl okunmalı?

 

Borsalarda güvercin dönüş bu kez başarılı olacak mı?

 

Goldman Sachs: Tek yapmanız gereken borsada kalmak

 

JPMorgan uyardı: Borsalar değil petrol yükselecek

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)