E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsa pozitif açılış beklentisi hakim---

Borsa pozitif açılış beklentisi hakim

Borsa pozitif açılış beklentisi hakim
23 Şubat 2021 - 09:05 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesi bekleniyor.

• Türkiye’de korona virüs vaka sayısı 8.104 artarak 2.646.526’ya yükseldi. Korona virüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 623 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 78 kişi artarak 28.138’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.529.450.
• IMF Başkanı Georgieva, salgın nedeniyle ekonomik toparlanmaya giden yolun oldukça belirsiz ve düzensiz olduğunu belirterek, bunun hem ülkeler arasında hem de ülkeler içinde eşitsizliklerin artmasına neden olduğunu söyledi.
• ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Başkanı Biden'ın şirketlerin üzerindeki vergilerin artırılmasından yana olduğunu söyledi.
• Yellen'dan "Bitcoin" uyarısı: Korkarım çoğu zaman yasa dışı finansman için kullanılıyor.
• Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Avrupa Merkez Bankası'nın, Euro Bölgesi'ndeki finansman koşullarının pandemi sırasında ekonomiyi destekleyecek kadar elverişli olup olmadığını değerlendirebilmek için nominal tahvil getirilerini yakından izlediğini söyledi.
• ABD Yüksek Mahkemesi, ABD eski Başkanı Donald Trump'ın vergi kayıtlarına erişebilmesine onay verdi.
• İran lideri Ali Hamaney, nükleer programdan geri adım atmayacaklarını ve uranyumu da %60 zenginleştirecek kadar ileri gideceklerini söyledi.
• Rusya Dışişleri Bakanlığı, AB Dışişleri Konseyi’nin Rusya’ya yolsuzluk davasından hapis cezasına çarptırılan Rus blog yazarı Aleksey Navalnıy nedeniyle yeni yaptırım uygulama kararı almasının hayal kırıklığı yarattığını belirtti .

Ne Olacak?

• İçeride Hazine Tahvil İhaleleri gerçekleşecek.
• İngiltere’de İşsizlik Oranı, Euro Bölgesi’nde TÜFE verileri açıklanacak.
• Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türkmenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları ile görüşecek.
• İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkesinin dört aşamadan oluşan normalleşme yol haritasını açıkladı. 21 Haziran'dan itibaren İngiltere'deki tüm sosyal kısıtlamaların kaldırılması hedefleniyor
Borsa İstanbul’un bu sabah pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda karmaşık seyir yaşandı. Piyasalar ABD’de makroekonomik verilerin seyri, enflasyon beklentilerindeki artış, tahvil faizlerindeki yükseliş ve korona virüs istatistiklerindeki iyileşme gibi birden fazla konu başlığı altında yön bulmaya çalıştı.

Haftaya yurtiçi piyasalar ise pozitif başladı. Korona virüs vaka sayılarındaki azalış ile birlikte 1 Mart itibariyle gevşetilmelerin konuşulması ve geçtiğimiz Cuma günü Fitch tarafından Türkiye’nin görünümünüm yükseltilmesi ile BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe %0,39 oranında yükselişle 1.566 seviyesinden başlangıç yaptı. Endeks günün ilk yarısında dalgalı bir seyir izledi. Dolar / TL’nin 7,04 seviyesine yükselmesi ile endekste satışlar hızlandı. BİST100 endeksi günü %0,62 oranında düşüşle 1.550 seviyesinden tamamladı. Finansal kiralama faktoring sektörü payları %5,89 oranında değer kazanırken, madencilik sektörü payları %4,15 oranında değer kaybetti. BİST100 endeksinde takip edilecek direnç seviyeleri 1.564 - 1.578 - 1.586 olacakken, destek seviyeleri ise 1.542 - 1.533 - 1.519 olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün partisinin İzmir 7. Olağan İl Kongresi'ne katıldı. Erdoğan konuşmasında Berat Albayrak'a yönelik iddialara cevap verirken 'Son zamanlarda Hazine ve Maliye Eski Bakanı Berat Albayrak’ı ve onun nezdinde tüm ailemle birlikte şahsımı hedef alan bir kampanya yürütüyor' dedi. Merkez Bankası rezervleri hakkındaki iddialarda cevap veren Erdoğan 'Ne dövizin buharlaşması ne haksız kazanç söz konusudur. Bu döviz işlemleri sayesinde ülkemiz uluslararası alanda, hedeflerine bağlı kalmayı başardı' ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Şubat ayı İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranını açıkladı. Buna göre Şubat ayında imalat sanayi kapasite kullanımı oranı bir önceki aya göre 0,5 puan düşerek %74,9 oldu. Mevsimsel etkilerden arındırılmış Kapasite Kullanım Oranındaki aylık düşüş ise 0,1 puan oldu. Kapasite Kullanım Oranı geçen senenin Şubat ayına göre ise 1,1 puan azaldı. Mevsimsel etkilerden arındırılmış yıllık düşüş de 1,1 puan oldu.

Dolar/TL’de tarafında görünüme baktığımızda geçen hafta TCMB toplantısı ve kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in, Türkiye'nin kredi notu görünümünü yeni ekonomi ekibi tarafından daha tutarlı politikalar yürütülmesi ve sıkı para politikası izlenmesini gerekçe göstererek negatif’ten durağan’a çevirmesiyle 6,94 seviyesini taban oluşturmasının ardından ABD 10 yıllık tahvillerindeki yukarı hareketin ekonomilerdeki dengeleri olumsuz etkileyebileceği ihtimali gelişmekte olan ülke para birimlerine satış getirmiş durumda. 2020 Kasım ayında Dolar/TL grafiğinde 8,50 seviyesinin üstü görülmesinin ardından bu seviyenin üzerinde kalınamamasıyla birlikte başlayan düşüşte 200 g HO’nun geçtiği 7,30 desteğinin kırılmasıyla birlikte düşüş eğilimi hızlanırken 6,91’in görülmesinin ardından tepki yükselişi ön plana çıkarken 7,11 seviyesinin direnç oluşturduğunu söyleyebiliriz.

VİOP 30 Endeks kontratında pozitif açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Şubat kontratı, Cuma günü 1.598 - 1.629 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.607 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 13.392 azalarak 465.865 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1621 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, özellikle 1.621’in üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.650 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.585 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.613 ve 1.621 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.595 ve 1.585 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Jantsa ve Arzum sorusu

Yabancılar hangi hisselerde işlem yapıyor

Günün önemli şirket haberleri 23/02/2021

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)