E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsa İstanbul düşüşle kapandı---

Borsa İstanbul düşüşle kapandı

Borsa İstanbul düşüşle kapandı
06 Kasım 2018 - 09:55 www.borsagundem.com

Borsa İstanbul günü yüzde 1.27 oranında düşüşle 94 bin 727 puan seviyesinde tamamladı

BORSAGUNDEM.COM

Borsa İstanbul güne yükselişle başladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin muafiyet almasına rağmen ABD'nin İran yaptırımlarına kesinlikle uyulmayacağını söylemesi piyasaya satış getirdi ve BİST günü düşüşle tamamladı.

Borsa İstanbul güne yüzde 0.21 oranında yükselişle 96 bin 146 puandan başladı. Karışık seyreden BİST dolardaki hareketlenme ile birlikte düşüşe yöneldi. BİST gün ortasına yüzde 0.60 oranında düşüşle 95 bin 375 puan seviyesinden girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'nin İran'a yönelik yaptırım kararlarına kesinlikle uyulmayacağını söylemesi piyasalarda endişe yarattı. Özellikle banka ve sanayi hisselerinde satışlar yaşandı. Banka hisselerine gelen satışlarla birlikte bankacılık endeksi yüzde 2 seviyesinde düşüşle kapandı. Sanayi hisselerinde ise kayıp yüzde 1.50 seviyesinde gerçekleşti.

Borsa İstanbul günü yüzde 1.27 oranında düşüşle 94 bin 727 puan seviyesinde tamamladı.

Açılışın ardından en düşük 94 bin 163 puan, en yüksek 96 bin 282 puan seviyesi görüldü.

Haftanın merakla beklenen verisi olan enflasyon dün açıklandı ve beklentilerin aksine yükseliş kaydetti. Ekim’de TÜFE yıllık yüzde 25.24 olarak gerçekleşti. Enflasyonda en kötünün geride kalmadığını belirten ekonomistler Kasım ve Aralık’ta da sürprizlerle karşılaşılabileceğini belirtti.

ABD ve İran tarafında ise yaptırımlar gündeme damga vurdu. ABD, İran’ı ekonomik anlamda zayıflatmak için elinden geleni yaparken bir yandan da petrol fiyatlarının dengede kalmasını istiyor.  
ABD Başkanı Donald Trump “Tüm dünyada petrol fiyatlarının artmasını istemiyorum” dedi. Bunla birlikte ABD ve Suudi Arabistan petrol fiyatlarının artmaması için petrol arzını artırması bekleniyor.
ABD'de Senato'daki 100 sandalyenin 35'i ile Temsilciler Meclisi'ndeki 435 sandalyenin tamamı için seçime gidiliyor.

Bu seçimden yaptığı ekonomik reformlarla ABD halkını ve şirketlerini rahatlatan Trump’ın galip çıkacağı bekleniyor. Seçim öncesinde ise küresel piyasalarda temkinli hareket görüldü.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları ise yapılacak anlaşmalarla sona erebilecek seviyeye geldi. ABD, Çin’i masaya davet etti ve ABD Başkanı Trump, ekonomi kurmaylarına Çin ile olası bir anlaşma için taslak hazırlatılmasını emretti.

Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Wang Qishan, Çin'in ABD ile müzakere etmeye ve ticari anlaşmazlıkları çözmek için çalışmaya hazır olduğunu, çünkü iki büyük ekonomi arasında yaşanacak bir ticaret savaşının kazananı olmayacağını söyledi.

İtalya Maliye Bakanı Giovanni Tria, 2019 yılı için hazırladıkları bütçeyi, Eurogroup'tan ve AB Komisyonu'ndan gelen çağrılara rağmen değiştirmeyeceklerini söyledi.

Günün önemli şirket haberleri 06/11/2018

Bugün açıklanacak önemli veriler 06/11/2018

DOLAR YATAY SEYREDİYOR

Dolar/TL Türkiye'nin İran yaptırımlarından geçici muafiyet almasıyla düşüşünü sürdürerek bu sabah güne üç ayın yeni en düşük seviyelerinde başladı. Türkiye'ye İran yaptırımlarından muafiyet tanındığının resmen açıklanmasıyla kurda düşüş dün akşam itibarıyla hızlandı. Türkiye ve ABD'nin "sembolik" olarak adlandırılan bakanlara yönelik karşılıklı yaptırımların kaldırılmasının ardından 
Türkiye'nin ABD'nin İran'a uygulayacağı yaptırımlardan muaf tutulabileceğine yönelik beklentiler piyasalardaki iyimserliğin ana nedenleri arasındaydı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün yaptığı açıklamada aralarında Türkiye'nin de yer aldığı sekiz ülkeye petrol yaptırımları konusunda geçici muafiyet tanındığını açıkladı.
ABD Başkanı Donald Trump ise, enerji piyasalarında şoka ve küresel fiyat artışlarına neden olan endişelere atıfta bulunarak İran petrolüne yaptırımları kademeli olarak uygulamak istediğini 
söyledi. 

Küresel piyasalarda devam eden ticaret savaşları, ABD Merkez Bankası faiz artış hızları, İran yaptırımları, Suriye başta olmak üzere jeopolitik endişeler de piyasalarda takip edilmeye devam ediliyor. 

Saat 18.01 itibariyle dolar 5.3982 lira seviyesinde bulunuyor. Dolar/TL, bugün en düşük 5,3045, en yüksek 5,4170 seviyesini gördü. Euro ise 6.1672 liradan alıcı buluyor. Euro/dolar paritesi 1.1418 seviyesinde. Gram altın 213.8 liradan seviyesinde işlem görüyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 21.12 seviyesinde. 

İç piyasada bugün TCMB reel efektif döviz kuru endeksi verileri izlenirken Almanya ve Euro bölgesinde hizmetler PMI verileri takip edilecek. ABD'de bugün yapılacak Kongre seçimleri öncesinde piyasalarda temkinlilik hakim. Bu seçim ABD Başkan Donald Trump'ın büyük vergi indirimleri 
ve saldırgan ticaret politikalarının ilk büyük sınavı olarak izleniyor. 
Dolar/TL Ağustos ortasında 7.24 ile tarihi zirvesini test etmesinden bu yanan kademeli bir düşüş eğiliminde TL'nin tarihi zirvesinden bugüne değer kazancı yüzde 35 civarında. Aynı dönemde gelişmekte olan ülke benzer birimlerinde ise dolar karşısında yüzde 5 değer kaybı ila yüzde 5 değer 
kazançları aralığında bir seyir izlendi. 
Bankacılara göre bu süreçte TCMB'nin Eylül ayında yaptığı faiz artışı ile politika faizini yüzde 24'e çıkarması başta olmak üzere ekonomi yönetimi tarafından atılan adımlar, siyasi ve jeopolitik gelişmeler de etkili oldu. 

Öte yandan dün açıklanan enflasyon verileri ise TL'deki değer kazancını sınırlayan tek etken oldu. 
Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) Eylül'de yaşanan yüzde 6.3 seviyesindeki sürpriz yükseliş ardından Ekim ayında yüzde beklentilerin üzerinde yüzde 2.67 artış yaşandı. 
Reuters'ın 18 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankette enflasyonun yüzde 2 olması bekleniyordu. 
Enflasyonla topyekün mücadele kapsamında giyim ve gıda tarafında yapılan indirimlerin yanı sıra mobilya ile beyaz eşya başta olmak üzere açıklanan son vergi indirimlerinin fiyatlar üzerinde Ekim ayı itibarıyla henüz anlamlı bir etkisi gözlenmedi. Etkinin Kasım ve Aralık'ta daha belirgin olması 
öngörülürken enflasyonda yaratacağı düşüşün boyutu ise piyasalarda yakından izlenecek. 
Tahvil-bono piyasasında ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 18.08 seviyesindeydi. İran yaptırımlarının muafiyet beklentileriyle bileşik getiri Cuma günü işlem bazında yüzde 17.80'li seviyelere geriledikten sonra muafiyetin resmiyet kazanmasıyla birlikte düşüş hız kazandı. Gösterge 10 yıllık tahvilde ortalama bileşik getiri spot kapanışta yüzde 17.97 valörde son işlemlerde yüzde 17.15 oldu. İki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz ise Cuma günü spot kapanışta yüzde 23.42 seviyesindeydi. Dün spot kapanış yüzde 22.99 seviyesinde gerçekleşirken valörde işlemler yüzde 22.50'nin altını görmüştü.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :