E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsa İstanbul yükselişle kapandı---

Borsa İstanbul yükselişle kapandı

Borsa İstanbul yükselişle kapandı
20 Temmuz 2018 - 09:55 www.borsagundem.com

Borsa İstanbul günü yüzde 1.16 oranında yükselişle 94 bin 82 puandan tamamladı

BORSAGUNDEM.COM

Borsa İstanbul haftanın son işlem gününü hacimsiz ancak yükselişle kapadı. Bankaların haftaya bilanço açıklayacak olması hisse piyasasında kararsızlığa neden oluyor.

Borsa İstanbul güne yüzde 0.29 oranında yükselişle 93 bin 268 puandan başladı. Bankacılık hisselerine gelen alımla birlikte pozitif seyreden BİST gün ortasına yüzde 0.53 oranında yükselişle 93 bin 419 puandan girdi.

BİST gün içerisindeki alımlarını bir miktar daha artırarak gün sonuna doğru yüzde 1'i aşan primler kaydetti.

Günü yüzde 1.16 oranında yükselişle 94 bin 82 puandan tamamladı.

Açılışın ardından en düşük 92 bin 787 puan, en yüksek 94 bin 169 puan seviyesi görüldü.

Yüksek enflasyon, yüksek cari açık, önü alınamayan bütçe açığı ve bozulan mali disiplin yatırımcıları temkinli davranmaya itiyor.

Hükümetin ekonomi politikasına dair bir girişimde bulunuyor olmaması da piyasayı baskılıyor.

Yabancı satışları ise banka hisseleri tarafında etkisini sürdürüyor.

Ayrıca döviz kurlarındaki yükselişin önüne geçilebilmesi için Merkez Bankası’ndan 24 Temmuz’da faiz artırması bekleniyor.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu çöp seviyesine indirmesi de olumsuzluğu körüklüyor.

Küresel piyasalarda ise yuandaki değer kaybı hisse piyasalarına bir miktar satış olarak yansıdı.

Bugün açıklanacak önemli veriler 20/07/2018

Günün önemli şirket haberleri 20/07/2018

DOLAR DÜŞÜŞE GEÇTİ

Dolar/TL 4.80 üzerinde gelişmekte olan para birimlerindeki trendi yansıtarak dalgalı bir seyir izlerken piyasalarda bugün başlayacak G20 toplantısı, küresel ticaret savaşı endişeleri izleniyor.

Piyasada yön belirleyici lokal gelişmenin ise Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği faiz kararı olması bekleniyor.

Birçok Asya borsası Çin'in para birimi yuanın daha fazla değer kaybetmesine izin vererek, Beijing'in yuan yönetiminin ABD ile yaşanan ticaret savaşında yeni bir kızışma noktası olacağı endişelerini artırmasının ardından geriledi.

Dolar güne 4.82 lira seviyeisinden başladı. Saat 18:05 itibariyle 4.7976 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 4.7724 lira, en yüksek 4.8316 lira seviyesi görüldü. Euro ise 5.6186 lira seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi 1.1706 seviyesinde. Gram altın 189.5 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 20.44 seviyesinde.

Dolar ise ABD Başkanı Donald Trump'ın doların gücü ve Fed'in faiz artırımına ilişkin endişelerini ifade etmesinin ardından yen ve euro karşısında değer kaybına karşı koymaya çalışıyor. Trump CNBC ile yaptığı söyleşide, güçlü bir doların ABD için bir dezavantaj olduğunu ve yuanın "bir kaya gibi düştüğünü" de sözlerine ekledi.
Trump, Fed'in parasal sıkılaştırılmasının ABD ekonomisi ve Amerikan rekabet edebilirliği üzerindeki potansiyel etkisi konusunda endişe duyduğunu söyleyerek memnuniyetsizliğine dile getirdi.

Gelişmelerin ardından dolar endeksi 95.5'li seviyelerden hafif gerileyerek 95'e doğru geriledi. Bankacılar iç siyasi gündemin bugün sakin olduğunu ticaret savaşları başta olmak üzere küresel gelişmelerin gelişmekte olan ülke para birimlerine yön vermesini beklediklerini söylediler.
Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TCMB'nin faiz kararı öncesi bugün içeride önemli bir gündem maddesi görünmüyor. Haftanın son gününde gelişmekte olan ülke para birimlerine yakın bir seyir bekliyoruz. Önümüzdeki hafta ise Cumhurbaşkanlığı'ndaki ekonomi yönetimi yapısı başta olmak üzere iç siyaset ve TCMB kararı piyasalarda belirleyici olacak" dedi. Bugün başlayacak olan G20 toplantılarının küresel gündeminde ticaret savaşlarına yönelik söylemler yer alırken Türkiye'den toplantıya katılması beklenen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın da toplantılardaki olası söylemleri de izlenecek.

ENFLASYON BEKLENTİLERİNDEKİ BOZULMA BELİRGİNLEŞİYOR

Merkez Bankası'nın (TCMB) dün açıkladığı Temmuz ayı beklenti anketinde, yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anketteki yüzde 12.28'den yüzde 13.88'e yükseldi.
Büyük bölümü finansal sektör olmak üzere finansal ve reel sektör katılımcılarının ve profesyonellerin beklentilerini yansıtan ankette enflasyon beklentilerindeki bozulmanın belirginleştiği görülüyor.

Verilere göre yılbaşından beri bakıldığında yıl sonu TÜFE beklentisindeki artış 430 baz puana ulaşırken veriler enflasyonda kısa, orta ve uzun vadede beklentilerin bozulduğunu da teyit ediyor. Haberin Orjinali İçin Tıklayın Piyasalar TCMB'nin yüzde 15 üzerine çıkarak 14 yılın zirvesine yükselen enflasyona nasıl bir politika tepkisi vereceğini izliyor olacaklar.

Tahvil bono piyasasında da tahvil faizleri uzun süredir baskı altında. Analistlere göre bu baskının ana nedenleri ise enflasyonun geldiği seviyeler ve yükselişin devam edeceği endişeleri, seçim öncesi artan harcama trendi ve yeni ekonomi yönetimi ile uygulanacak politikalara yönelik endişeler oldu.
Bankacılara göre gösterge iki yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta yüzde 20.51 ile 10 yılın en yüksek seviyesine gelirken, 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 18.85 ile tarihi zirvesini gördü. İki yıllık gösterge tahvil yüzde 20.50 civarındaki seyrini sürdürürken, 10 yıllık gösterge tahvil ise yüzde 17.80 civarında seyrediyor.

KÜRESEL PİYASALAR

Birçok Asya borsası Çin'in para birimi yuanın daha fazla değer kaybetmesine göz yummasının ardından dalgalı seyir izlerken, yatırımcılar Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret savaşında bir sonraki kızışma noktasının Beijing'in yuanın değerini belirleme politikaları olacağından endişe ediyorlar.
Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi dalgalı seyir izleyerek artı ve eksi seviyeler arasında gezindikten sonra yüzde 0.6 artıda bulunuyor. Güney Kore'nin KOSPI endeksi yüzde 0.3 yükseldi, Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 0.3 geriledi.
Bölgedeki hisse senedi piyasaları Çin Merkez Bankası'nın ard arda yedinci işlem gününde yuanın orta noktasını bir yılın en düşük seviyesine indirmesinin ardından geriledi. Çin'in yuanın değer kaybını önleme konusunda küçük işaretler göstermesiyle, yuan yaklaşık 13 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)