E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsa İstanbul haftayı negatif tamamladı---

Borsa İstanbul haftayı negatif tamamladı

Borsa İstanbul haftayı negatif tamamladı
27 Kasım 2020 - 18:10 www.borsagundem.com

Haftanın son işlem gününde küresel piyasalarda yatay pozitif seyir hakim oluyor. Borsa İstanbul günün ilk yarısında tarihi zirve yenileyerek, gün sonu sertleşen satışlarla günü ekside tamamladı.

BORSAGUNDEM.COM

Merkez Bankası dün yayınladığı PPK özet metninde zorunlu karşılıklarda değişikliğe ihtiyaç olduğu vurgusunu yapmıştı. Dün gece saatlerinde zorunlu karşılık oranlarını yükseltirken, zorunlu karşılıklarda kredi şartı da kaldırıldı. Türk Lirası varlıklarda pozitif hava korunurken, bugün yılın son Finansal İstikrar Raporu açıklandı ve piyasaların gözü Merkez Bankası'nın iletişim stratejisindeydi. Bugün ayrıca Hazine ve Adalet Bakanlarının TÜSİAD ile görüşmesi ile TVF yönetim kurulu toplantısı izlendi. TVF'de Berat Albayrak ve Arda Ermut'un görevleri biterken, Ahmet Burak Dağlıoğlu yönetim kurulu üyesi oldu. 

Aşı haberlerinin etkisiyle dünya çapındaki olumlu hava dün de genel olarak korunmaya devam ederken, tatil olan piyasalar sebebiyle hacimler düşük kaldı. Türkiye ile Katar arasında imzalanan anlaşmalar güne damga vururken, Borsa İstanbul'da yüzde 10 oranında pay alımına ilişkin imzalanan anlaşma ise piyasalara yeni rekorlar getirdi. BIST 100 Endeksi dün günü yüzde 1,28 oranında değer kazancıyla kapanış rekoru kırarak 1.342,49 puandan tamamladı. Bugün de günün ilk yarısında tarihi zirvesini 1.351 seviyesine taşıyan BİST 100 endeksi günü sertleşen satışlarla negatif tamamladı. Asya borsalarında alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Avrupa borsaları, güne karışık bir seyirle başladı. ABD borsaları dün Şükran Günü tatili nedeniyle işlem görmezken, bugün yarım gün açık ve ve güne yükselişle başladı.  

Erdoğan: Varlık Fonu'nu küresel anlamda farklı bir yere getireceğiz

Albayrak'ın Varlık Fonu'ndaki görevi sona erdi

BORSA İSTANBUL

Borsa rekorlara devam ederken, döviz kurları da düşüş eğiliminde hareket etti. BIST 100 endeksi, gün içinde 1.343,93 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından, bir önceki kapanışa göre yüzde 1,28 değer kazanarak, kapanış rekorunu da 1.342,49 puana taşıdı.

Analistler, son haftalarda atılan piyasa dostu adımlar ve sağlanan güvenle Türk lirası varlıklara talebin arttığını kaydederek, bugün de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), dün Para Politikası Kurulu toplantı özetinde mesajını verdiği zorunlu karşılık düzenlemesini gerçekleştirdiğini ifade etti.

Parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak amacıyla sade bir zorunlu karşılık sistemine geçilmesine karar veren TCMB, reel kredi büyümesine göre farklılaşan zorunlu karşılık ve faiz/nema oranları uygulamasını yürürlükten kaldırırken, ayrıca Türk lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarını da artırdı.

TCMB'nin sadeleşme adımlarının devam ettiğini kaydeden analistler, bunun da yatırımcılarının Türk lirası varlıklara güvenini artırdığını bildirdi.

Analistler, bugün yurt içinde ekonomik güven endeksi, yurt dışında ise Euro Bölgesinde tüketici güven verilerinin takip edileceğini belirtti.

Teknik açıdan BIST 100 endeksi dün gün içinde tarihi yeni zirve test edilirken, bankacılık endeksi öncülüğünde günü kapanış rekoruyla tamamladı. Endeks kısa vadeli yükseliş trendinde tutunmaya devam ediyor. Endeksin yükselişine devam etmesi için 1.346 seviyesi üzerinde kalıcı olması gerekirken, bu seviye üzerinde yükselişini 1.360 ve 1.390 seviyelerine doğru devam ettirmesi bekleniyor. Endeks 1.334 puan altında ise önce 1.313 daha aşağıda da kar satışlarının da baskısıyla 1.272-1.277 bandına kadar sert düzeltme yaşayabilir. Gün içinde 1.325 seviyesine sarkmalarda alım fırsatı, 1.360 ve üzerine düşük hacimli yükselişlerde de satış fırsatı öneriliyor.

Piyasalarda bugün takip edilen veriler 10.00'da kasım ayı ekonomik güven endeksi ve ekim ayı uluslararası rezervler ve döviz likiditesi ile Euro Bölgesi'nden 13.00'te kasım ayı tüketici güven endeksi oldu.

Ekonomik güven endeksi geriledi

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,45 artışla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.348,47 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 5,97 puan ve yüzde 0,45 değer kazanarak 1.348,47 puanla rekor seviyeye yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,71 ve holding endeksi yüzde 0,29 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,36 ile bilişim, en çok gerileyen ise yüzde 0,43 ile turizm oldu.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,28 değer kazanarak 1.346,20 puana çıkarken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 1.351,65 puana taşıdı.

Günün ilk yarısında yükseliş eğilimini sürdüren BIST 100 endeksi, 1.351,65 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Endeks, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 3,70 puan artışla 1.346,20 seviyesinde dengelenirken, toplam işlem hacmi 13,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Endeks, günün ilk yarısında en düşük 1.337,58 ve en yüksek 1.351,65 puanı gördü.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,61 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,21 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,38 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 1,05 ile turizm oldu.

Günün ilk yarısında mali endeks yüzde 0,27, teknoloji endeksi yüzde 0,53, sanayi endeksi yüzde 0,44 değer kazanırken, hizmetler endeksi yüzde 0,03 değer kaybetti.

Önceki kapanışa göre günün ilk yarısında BIST 100 endeksine dahil hisselerden 51'i yükseldi, 47'si değer kaybetti. En çok işlem gören hisse senetleri Garanti Bankası, Kardemir (D), Petkim, Gübre Fabrikaları ve Tüpraş oldu.

Analistler, Avrupa borsalarında Brexit ve teşvik paketine ilişkin belirsizlikler sebebiyle karışık bir seyir izlendiğini ifade ederek, yurt içi piyasaların, son dönemde atılan piyasa dostu adımlarla pozitif ayrışmaya devam ettiğini söyledi.

BİST 100 endeksi günü % 1,02 oranında düşüşle 1.328,73 puandan tamamladı

Borsa İstanbul BİST 100 endeksi günü yüzde 1,02 oranında 13,76 puan değer kaybıyla 1.328,73 puandan tamamlarken, işlem hacmi 31 milyar TL'yi aştı. Endeks gün boyu en düşük 1.324,72, en yüksek aynı zamanda tarihi zirvesi de olan 1.351,65 puandan işlem gördü. 

Bankacılık endeksi yüzde 1,65, holding endeksi yüzde 1,57 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,11 ile taş toprak, en çok kaybettiren ise yüzde 2,19 ile madencilik sektörü oldu.

Önceki kapanışa göre mali endeks yüzde 1,24, teknoloji endeksi yüzde 0,81, sanayi endeksi ve hizmetler endeksi yüzde 0,62 değer kaybetti.

BIST 30 endeksi, önceki kapanışa göre 15,64 puan ve yüzde 1,05 düşüşle 1.477,58 puandan kapandı. BIST 100 endeksine dahil hisselerin 28'i prim yaptı, 67'si geriledi. Garanti Bankası, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Kardemir (D), Petkim ve Tüpraş en çok işlem gören hisse senetleri oldu.

Bankalar temettü mü dağıtacak?

Umpaş Holding ve Ray Sigorta sorusu

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalarda veri gündeminin zayıf olması ve ABD'deki tatil nedeniyle iç dinamiklerin öne çıktığı görülürken, salgına ilişkin gelişmeler gündemin odağında bulunuyor.

Dünya genelinde yeni tip korona virüs (Kovid-19) vaka sayısı 61 milyonu aşarken, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere alınan tedbirlerin ekonomi üzerine etkileri piyasalar üzerinde baskı oluşturuyor.

İngiltere'de salgın nedeniyle uygulanan karantinanın 2 Aralık'ta sona ermesi ile ülkede 23 milyondan fazla kişinin, katı kısıtlamaların bulunduğu "yüksek alarm" kademesinde yaşamak zorunda kalacağı bildirilirken, Almanya'da Başbakan Angela Merkel, salgın kısıtlamalarının 20 Aralık'a kadar uzatıldığını açıkladı. Yunanistan'da da salgın nedeniyle 30 Kasım'a kadar sürecek genel karantina uygulamasının bir hafta, Rusya'nın başkenti Moskova'da 29 Kasım'a kadar alınan bazı tedbirlerin süresi de 15 Ocak'a kadar uzatıldı.

Alınan tedbirler pay piyasalarını olumsuz etkilese de aşı çalışmalarına ilişkin haber akışı, teşvik beklentileri ve ABD'de başkanlık seçimi konusundaki belirsizliğin ortadan kalkması satışları sınırlayan etkenler olarak dikkati çekiyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın, Seçiciler Kurulunun Joe Biden'ın başkanlığını kesinleştirmesi durumunda Beyaz Saray'ı bırakacağını söylemesi konu ile ilgili tartışmalara son verdi.

ABD'de resmi tatil nedeniyle dün piyasaların kapalı olması, diğer gelişmiş ülke piyasalarında da sakin bir seyir izlenmesine neden oldu. ABD'de bugün ise piyasalar yarım gün açık olacak. Analistler, tatili hafta sonu ile birleştiren yatırımcılar nedeniyle bugün de düşük hacimli bir seyir izlenebileceğini kaydetti.

Dün Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) toplantı tutanakları yatırımcıların odağındaydı. ECB'nin ekim ayı para politikası toplantı tutanaklarında, Kovid-19 salgınının ikinci dalgasına karşı kayıtsız kalınamayacağının altı çizilerek, ekonomiyi desteklemeye yönelik daha fazla yardım sinyali verildi.

ECB'nin teşviklerin devam edeceği yönlendirmesine karşın Avrupa borsalarında dün sınırlı da olsa satıcılı bir seyir izlendi. Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,02, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,44 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,08 değer kaybetti. 

Asya borsalarında alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Hindistan'da Sensex endeksi negatif ayrıştı. Bugün Japonya'da açıklanan verilere göre, çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi beklentiler doğrultusunda yıllık yüzde 0,7 azaldı. Veri sonrası Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 artarak 26.645 puandan kapandı. Çin'de Şanghay bileşik endeksi, kapanışa yakın yüzde 0,3 artarak 3.380 puan oldu. Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 0,1 düşüşle 44.227 puanda, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,3 artışla 2.634 puanda ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 26.858 puanda seyretti.

Avrupa borsaları, güne karışık bir seyirle başladı. Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,1 azalışla 391 puan, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,2 değer kazancıyla 13.317 puan oldu. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,9 azalışla 6.307 puanda, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,2 yükselişle 5.578 puanda, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,1 değer kazancıyla 8.111 puanda ve İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,4 artışla 22.302 puanda bulunuyor.

Yatırımcıları 2021’de zorlu trendler bekliyor

Altın aşı haberlerinden kötü etkilendi

PARA PİYASASI

İstanbul serbest piyasada dolar 7,8790 liradan, euro 9,4070 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 7,8770 liradan alınan dolar, 7,8790 liradan satıldı. 9,4050 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 9,4070 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 7,8830 lira, euronun satış fiyatı ise 9,3880 lira olmuştu.

Euro/dolar paritesi 1,19'un hemen üzerinde yatay bir seyir izledi.

Dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) zorunlu karşılıklar düzenlemesi ve TCMB Başkanı Naci Ağbal'ın açıklamalarının etkisiyle düşüşünü sürdürüyor.

Dün, en yüksek 7,9663 seviyesini gören dolar/TL, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı özetinde zorunlu karşılık düzenlemesi başta olmak üzere verilen mesajların etkisiyle 7,8518'e kadar geriledi ve günü önceki kapanışın yüzde 1,04 altında 7,8713'ten tamamladı.

Dolar/TL, dünkü düşüşünü bugüne taşıdı. Dolar/TL, TCMB'nin zorunlu karşılık düzenlemesi ve Ağbal'ın açıklamalarının etkisiyle 7,7681 seviyesine kadar gerilemesinin ardından saat 11.20 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 1 altında 7,7940'tan işlem gördü.

Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,9 azalışla 9,3140'tan, sterlin/TL de yüzde 0,8 değer kaybıyla 10,4320'den satıldı. Dolar endeksi yüzde 0,1 azalışla 91,9, euro/dolar paritesi ise yüzde 0,1 artışla 1,1925 seviyelerinde bulunuyor.

Analistler, TCMB'nin sadeleşme adımlarının devam ettiğini bunun da yatırımcılarının Türk lirası varlıklara güvenini artırdığını belirtti. 

Gün ortasında uluslararası piyasalarda saat 13.00 itibarıyla euro/dolar paritesi 1,1923, sterlin/dolar paritesi 1,3358 ve dolar/yen paritesi 104,03 düzeyinde seyretti.

İstanbul serbest piyasada dolar 7,7850 liradan, euro 9,2840 liradan satıldı.

Gün sonunda 18.15 itibarıyla serbest piyasada dolar/TL euro/TL ve sterlin/TL seviyesinden işlem gördü. Uluslararası piyasalarda ise euro/dolar eylül ayından bu yana en yüksek seviyesini de görerek , sterlin/dolar seviyesinden ve dolar/yen seviyesinden karşılık buldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), doların bugünkü efektif kurunu alışta 7,7921 lira, satışta 7,8233 lira olarak açıkladı. TCMB, önceki efektif kurunu alışta 7,8890 lira, satışta 7,9206 lira olarak belirlemişti.

Yılın son ayı başlarken piyasalarda gündem yoğun olacak

Elvan: TÜSİAD ile verimli bir toplantı gerçekleştirdik

EMTİA PİYASALARI 

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 47,81 dolardan işlem gördü.


Dün 47,58 dolara kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, günü 47,79 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.36 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,04 artışla 47,81 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 45,03 dolardan alıcı buldu.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınına yönelik aşı çalışmalarındaki olumlu gelişmelerin etkisiyle marttan bu yana en yüksek seviyeyi gören petrol fiyatlarında, piyasalardaki arz fazlası endişeleriyle kısmi düşüşler yaşanıyor. 

Ayrıca, ABD'de tekrar karlı hale gelen kaya petrolü üretiminin arz fazlasına yol açabileceği endişeleri fiyatlar üzerinde etkili oluyor.

Öte yandan, Kovid-19 salgınında ikinci dalgayla mücadele kapsamında alınan tedbirler ve artan vaka sayıları, piyasalarda "kısa vadede petrol talebinin zayıf kalmaya devam edeceği" algısını güçlendirerek fiyatların yükselişini kısıtlamaya devam ediyor.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 61 milyona yaklaşırken, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD 12,8 milyonu aşan vaka sayısıyla ilk sırada yer alıyor.

Petrol piyasaları, şu anda günlük 7,7 milyon varil üretim kesintisi yapan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun, 30 Kasım-1 Aralık'ta gelecek yıla ilişkin kesinti kararını görüşeceği toplantıya odaklanmış durumda.

Grubun, daha önce kararlaştırdığı üretim miktarını 2021'de günlük 2 milyon varil artırma planını erteleyerek mevcut üretim kesintisi anlaşmasının süresini uzatması bekleniyor.

Brent petrolde teknik olarak 48,03 ile 48,29 dolar aralığının direnç, 47,77 ile 47,51 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 453,9 liradan işlem gördü.

Dün, dolar kurundaki düşüşe paralel değer kaybeden gram altın, günü bir önceki kapanışın yüzde 0,6 altında 458,6 liradan tamamladı.

Gram altın, yeni güne de değer kaybıyla başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 1 altında 453,9 liradan işlem gördü. Aynı dakikalarda çeyrek altın 746 lira, Cumhuriyet altını da 3.047 liradan satıldı.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 1.808 dolar seviyesinde işlem gördü.

Analistler, ABD başkanlık seçimlerine ilişkin belirsizliklerin azalması ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının yıl sonundan önce bazı ülkelerde uygulanmya başlanabileceğine ilişkin haber akışının altının ons fiyatını baskıladığını ifade etti.

Teknik açıdan altının ons fiyatında 1.850 doların direnç, 1.800 doların destek olarak öne çıktığını kaydetti.

Gün ortasında  İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 453,40 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 3.009,00 lira oldu.

Altının onsu ise uluslararası piyasalarda 1.808,46 dolardan, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 0,89 yükselişle 48,10 dolardan işlem gördü.

Gün sonunda İstanbul Kapalıçarşı'da, bugün kapanışta çeyrek altın 726,00 lira, Cumhuriyet altını 2.972,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 2,63 düşüşle 447,80 liradan işlem gördü.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP)  en düşük 452 bin 315, en yüksek ise 460 bin 800 lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,05 düşüşle 455 bin 150 liradan tamamladı.

Altının onsu, uluslararası piyasalarda saat 18.10 itibarıyla 1.778,21 dolardan, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, yüzde 0,65 yükselerek 47,99 dolardan işlem gördü.

Sürpriz çağrı: OPEC+ toplantısı

Çin bankaları askıya alıyor: Değerli metal hesap açılışları

VADELİ PİYASALAR 

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne alıcılı başlamasının ardından 1.516,00 seviyesinde dengelendi.

Aralık vadeli endeks kontratı, açılışta en yüksek 1.518,50 puanı görmesinin ardından önceki normal seans kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 1.516,00 puandan işlem gördü.

Dün spot piyasada ulaştırma hisseleri öncülüğündeki yükselişe paralel alıcılı seyreden endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışın yüzde 2 üzerinde 1.512,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise yatay seyretti. 

Analistler, küresel piyasalarda yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını sebebiyle artan kısıtlamaların satış baskısı oluşturduğunu ancak Kovid-19 aşısına ilişkin olumlu haber akışı ve küresel bazdaki teşvik beklentilerinin söz konusu satış baskısını törpülediğini bildirdi. 

Bununla birlikte yurt içinde son dönemde atılan piyasa dostu adımların Türk lirası varlıkları desteklemeye devam ettiğini kaydeden analistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) zorunlu karşılıklarla ilgili kararının da piyasalarda olumlu karşılandığını söyledi.

TCMB, bugün Resmi Gazete'de yer alan kararı ile reel kredi büyümesine göre farklılaşan zorunlu karşılık ve faiz oranları uygulamasını yürürlükten kaldırırken, Türk lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarını da artırdı.

Teknik açıdan endeks kontratında 1.520 ve 1.500 seviyelerinin direnç, 1.470 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.
 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (17)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • AkTorol Ahmet Ötzbir27 Kasım 2020 20:37

  Zaradra olanlar merak etmesin 2023 e ne kaldı ? Şahlanacak borsamız. Sabırla bekleyin... Tünelin ucundaki ışık görüldü. Berat bey kumandasında gemimiz ilerliyor...

 • Shortçu27 Kasım 2020 18:29

  136 bin geçilince short pozisyonlara başlayacaktım erken düştü fırsatı kaçırdım

 • YASEMİN KADIRGALI27 Kasım 2020 18:18

  Yüselecek dediler aldık malesef elimize verdiler.

 • HÜLYA KOBALT27 Kasım 2020 21:51

  korkma yön yukarı bence.daha çok gidecek yerlerimiz var.

 • Selam 27 Kasım 2020 20:07

  Kar satışı da olmasınmı rahat olun yön hala yukarı

 • Borsacı osman27 Kasım 2020 19:37

  Bir sey vermediler daha olur arada düsüsler hala trend yukarı bozulan bir sey yok az sabırlı olun yahu.

 • sefer27 Kasım 2020 17:20

  düşüşlere aldanmayın shortçu topluyor yeterli shortçu geldiğinde yukarı savurmaya devam orta kısa vade borsa pozitif devam eder.

 • ahmet27 Kasım 2020 17:52

  shortçu avı resmen anında yukarı bastı

 • Savaş27 Kasım 2020 16:24

  Savaş çıkacak galiba

 • Sercan27 Kasım 2020 12:38

  Ocak 15 ten sonra ciddi satış olacak shortçular paraya para demiyecek çok aykırılık var Aralık vadede short olsun diye bekleyenler kaybedecek ama Ocak Şubat vade short düşünenler kazanacak bol kazançlarınız olur inşallah

 • Mert27 Kasım 2020 16:03

  Arkadaş mantıklı söylemiş aylık barlara bakınca görülüyor. Aylıkta böyle bi yükselişten sonra tekrar geri verdiği görülmemiş shortçular aralıkta düşecek diye boşuna bekliyorlar aralıkta short bekleyenlere sözüm hayal kurmayın gerçekçi olun

 • Sercan27 Kasım 2020 15:55

  Short düşünüyosanız vadenizi uzatın arkadaşlar bu piyasa 1 ayda mümkün değil düşmez

 • Mal27 Kasım 2020 15:53

  Fafa kardeş insanlar boşuna satım varantlarında bekliyorlar yazık valla

 • fafa27 Kasım 2020 15:29

  Sercan yiğidim,lütfen falcılık yapma,bilgini kendine sakla,milletin kafasını bulandırma!

 • RAMO CANCAN27 Kasım 2020 11:30

  bu ay sonu rahat 1400 yılsonu ise 1750 oluruz.

 • demir ceyhan27 Kasım 2020 10:44

  İstikamet 1400. Devam.

 • Hayal/Gerçek27 Kasım 2020 10:21

  Katar oley katar oleyy kaaataaar oooooleeeeyyyy Artık nur topu gibi bir Katarımız oldu