E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBorrell: Gazze'nin idaresi yalnızca Filistin Yönetimi'ne bırakılabilir ---

Borrell: Gazze'nin idaresi yalnızca Filistin Yönetimi'ne bırakılabilir

Borrell: Gazze'nin idaresi yalnızca Filistin Yönetimi'ne bırakılabilir
18 Kasım 2023 - 14:03 borsagundem.com

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Filistin yönetiminin Gazze'nin idaresini üstlenmeye hazır olduğunu söyledi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Gazze’deki çatışmaların bitmesinin ardından Gazze Şeridi'ni yalnızca Filistin Yönetimi'nin idare edebileceğini belirtti.

Borrel, Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlenen, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) Manama Diyaloğu Konferansı'nda konuştu. Borrel, “Hamas artık Gazze’nin kontrolünü elinde tutamaz, peki Gazze’yi kim yönetecek? Bunu yalnızca Filistin Yönetimi'nin yapabileceğine düşünüyorum. Ramallah'taydım ve bu sorumluluğu almaya hazır olduklarını söylediler.” ifadelerini kullandı.

İki devletli çözümün önemine değinen Borrel, “30 yıldır tekrar tekrar, iki devletli çözümü tekrar edip duruyoruz ancak bunu uygulamak için hiçbir şey yapılmıyor.” dedi.

Borrel, iki devletli çözümün uygulanması için bir şey yapılmamasının, işgal altındaki Batı Şeria’da yerleşim yerlerinin genişlemesine yol açtığını kaydetti.

Filistin topraklarının gittikçe azaldığını ve aralarında bağlantının olmadığını hatırlatan Borrel, bu durumun iki devletli çözümün uygulanmasında bir engel oluşturduğunu vurguladı.

Ürdün: Gazze savaşı İsrail'in güvenliğini sağlamayacak

Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi de konferanstaki konuşmasında, İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne açtığı savaşın meşru müdafaa olmadığının altını çizerek, "Bu açıkça bir saldırganlıktır." dedi.

Gazze Şeridi'ndeki saldırıların hiçbir gerekçesinin olamayacağını vurgulayan Safedi, bununla İsrail'in güvenliğini sağlayamayacağını ifade etti.

Ürdünlü Bakan, "İsrail'in Hamas'ı yok etme hedefini nasıl gerçekleştirebileceğini anlayamıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Gazze Şeridi'ne gıda, ilaç ve yakıtın girişini engellemenin "savaş suçu" sayıldığını hatırlatan Safedi, Ürdün olarak Filistinlilerin göçe zorlanmasına izin vermeyecekleri, bunun için ellerinden gelen her şeyi yapabileceklerini kaydetti.

“Savaş, bölgesel güvenliği istikrarsızlaştırıyor”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Velid el-Hureyci ise Gazze’de sivillere saldırılmaması konusunda sürekli uyarılarda bulunduklarını hatırlatarak, “Bugün Gazze’de silahsız sivillere karşı barbarca korkunç eylemler görüyoruz.” diye konuştu.

Hureyci, “Uzayan bu gayrimeşru savaş bölgeyi büyük krize sürüklüyor, bölgesel güvenliği istikrarsızlaştırıyor ve tüm barış imkanlarını yok ediyor.” uyarısında bulundu.

Gazze'de bilanço gün geçtikçe ağırlaşıyor: Ölü sayısı 12 bini aştı

 

İsrail gece boyu Gazze'yi bombaladı!

 

Gazze'de son durum: Can kaybı artıyor!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )18 Kasım 2023 18:25

    düşünün...Türk topraklarını bir bir işgal ederlerken mondros ile tek tek el koyerken, türk insanı kuvayi milliye ile vur kat taktıklerıne başlıyor. yani yunan birliklerine karşı ve diğer düşman devletlere karşı  oluşuyor... filisitn toprakları m2..m2 ele geçirildiğinde haliyle halk direnişe geçiyor. farklı gruplar örgütler ortay açıkıyor. kassam, hamas, vb. oluşumlar ortayaçıkarak vatan topraklarını koruyorlar. işi israile bıraksan zaten tanklarla her m2 yi işgal edecek ele geçirecek sömürge bir gazze filistin kuracak. direniş gerçekleşincede vayy teröristler var gerillalar vb diyor.. ama sorun şu. TC tbmm kuruyor, düzenli orduya geçiyor ve bütün direnşçi türkleri tek ele orduya çeviriyor. kurulacak devlet statüsü dahi oluşuyor. filistinde bu yok.   bu durumdada ordu vb deil, terör grupları deniyor. vatan toprağı korudugu  filistine bağlı ordu olduklarını bir olarak dilegetirmeleri gerekir, bu yok malesef hala.

  • Ankara serhat 18 Kasım 2023 17:37

    Katil abd katil Oglu İsrail katil parası dolar ey dünya Müslüman lar katil dolar almayın kadın katil dolar cocuk katil dolar Müslüman katil dolar unutmayın inşallah cenabı Allah cezasını birgün verecek katil baba abd katil Oglu İsrail katil parası dolar unutmayın

  • ZÜLFİKAR KIZILKAYA18 Kasım 2023 14:41

    Bu katliamın kanları abd ve ab ülkelerinde kıyemete kadar kalacaklardır.Bunlar çalışmakla değil asırlardır milyarlarca insan katlederek ve kaynaklarına çökerek zengin olmuşlardır aynı alışkanlıkları hala devam etmektedir.