E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriBorç krizindeki Evergrande'nin patronundan ilk hisse satışı!---

Borç krizindeki Evergrande'nin patronundan ilk hisse satışı!

Borç krizindeki Evergrande'nin patronundan ilk hisse satışı!
26 Kasım 2021 - 16:38 www.borsagundem.com

Çinli Evergrande’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hui Ka Yan, şirket 2009 yılında halka arz olduğundan beri ilk defa hisselerini satarak Evergrande’nin temerrüte düşmesini engellemeye çalışıyor.

Hong Kong Borsası’nın raporlamasına göre, Hui 334 milyon dolar değerinde 1,2 milyar adet Evergrande hissesi sattı. Böylece Hui ve eşinin şirketteki hisseleri yüzde 76,96’dan yüzde 67,87’ye geriledi.

Çin hükümeti, Evergrande’nin sahibi Hui Ka Yan’a şirketin içinde bulunduğu borç krizini hafifletmek için kendi servetini kullanmasını söylemişti.

Bloomberg’in haberine göre; hükümet Evergrande’nin 23 Eylül’deki dolar cinsinden borç ödemesini kaçırmasından sonra böyle bir talepte bulunmuştu.

Evergrande borcunun ödenmesi için Çinli otoritelerin Hui’nin kişisel servetini adres göstermesi Pekin yönetiminin firmayı kurtarmakta isteksiz olduğunu da gösteriyor. Hui’nin Evergrande’nin tüm yükümlülüklerini karşılamaya yetecek servetinin olup olmadığı ise bilinmiyor. Haziran itibarıyla grubun toplam yükümlülüğü 300 milyar doları aşıyordu.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, Hui’nin serveti 2017 yılında 42 milyar dolara ulaştıktan sonra 7,8 milyar dolara kadar geriledi fakat bunun tüm servetinin olup olmadığıyla ilgili belirsizlikler de mevcut. Hui’nin bilinen servetinin büyük bir kısmının Evergrande’de sahip olduğu hisselerin değerinden geliyor.

Evergrande hisse satışı ile 347 milyon dolar toplayacak

 

Evergrande, Hong Kong'daki endeksten çıkarılıyor

 

Evergrande ile ilgili önemli açıklama: Kontrol edilebilir!

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • EDE27 Kasım 2021 12:41

  DÜŞÜR DÜŞÜR REZALET ÖVÜNÜN KREDİ ALANDA OLMAYACAK MİLLET KARNINI ZOR DOYURUYOR ALLAH AKIL FİKİR VERE ÇOK KÖTÜYE DOĞRU ÇIKTIK YOLA

 • Misafir26 Kasım 2021 17:52

  TL.sona indirdiğin darbe yetmedi mi? Yetmedi mi nilete çektirdiğin bu zulüm? Yeter artık sana ve bu zulme tahamülümüz kalmadı

 • Sai28 Kasım 2021 03:46

  Ali koduş o dediklerin başkanlık sistemiyle olur federal yapı sistemi :D onuda bob başkanı getirdi. sizinki.

 • ALİ KODUŞ27 Kasım 2021 11:33

  Dövizde daha ucunu gösterdiler daha sonunu köklemediler.böyle gider ise 15 TL de olur 20 TL de olur 50 TL olur, ben kemal ve meral e de inanmıyorum.onlar iktidara gelir belki iki sene bilemedin üç sene dolar 3-5 TL aşağıya inecek ondan sonra ise abd nin ülkemizde operesyonları var o zaman da ülkeyi kürdistan diye ya özert bölgelere ayıracaklar ondan sonrada kürdistan devletini ırak, iran ve suriye den alarak yani büyük israil kurduracaklar.