E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBM'de Putin'e soğuk duş---

BM'de Putin'e soğuk duş

BM'de Putin'e soğuk duş
25 Eylül 2022 - 11:33 www.borsagundem.com

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 24 Şubat'tan beri devam ederken, hafta içinde yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda dikkat çekici bir detay ortaya çıktı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali devam ederken, dikkat çekici bir detay uluslararası kamuoyunun gözünden kaçmadı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu hafta ülkede kısmi seferberlik ilan ederek hem ülkesinde hem de uluslararası kamuoyunda büyük bir endişe ve panik yaratırken, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ise farklı bir tablo oluştu.

Putin’in en güvendiği ülkelerin başında gelen ve müttefik olarak adlandırılan Çin ve Hindistan, Ukrayna’daki savaşı bitirmek için çağrıda bulundu. Aylardır devam eden savaşta, hem Çin hem de Hindistan’dan yetkililer arabuluculuk çağrılarını yenilerken savaşın bitmesi için de harekete geçeceklerini duyurdu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Rusya üzerinde baskı devam ederken, Çin de dahil olmak üzere hiçbir ülkenin Moskova yönetimine destek vermemesi, “Putin iyice dışlandı” yorumlarının yapılmasına neden oldu. Hafta içinde Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, iki ülkeye seslenerek savaşın bitmesini istemiş ve “Çin, bütün barışçıl çözümler için çabaları destekliyor” demişti.

Wang ayrıca New York’ta Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile de görüşmüş ve bu temas savaşın başladığı günden beri ilk görüşme olarak dikkat çekmişti.

TEK BİR ÜLKE DESTEK VERDİ

Öte yandan, ABD ile yakın ilişkisi olan ama savunma sanayi konusunda uzun yıllardır iş birliği yapan Hindistan’dan da benzer tonda bir açıklama geldi. Hindistan Dışişleri Bakanı Surahmanyam Jaishankar da, “Bizim hangi tarafta durduğumuz sık sık soruluyor. Biz barışın yanındayız ve bu krizden çıkmak için diyalog ve diplomasinin yanındayız” dedi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Rusya’ya şaşırtan bir destek geldi. Mali’de geçiş dönemi başbakanı olarak atanna Albay Abdoulaye Maiga, Moskova ile verimli bir iş birliği içerisinde olduğunu duyurdu. Mali, Rusya’nın paralı askerleri Wagner grubunun ülkede görev yapmasına izin vermişti. (Sözcü)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • hakukutiku25 Eylül 2022 23:20

    BUNU UNUTMAYIN.... AB VE ABD ; ŞUAN ENERJİ V.S. NEDNEİ İLE AÇIK YAD AGİSLİ RUSYA YA SORUNU ÇÖZENE DEK MAHKUM YANİ ALTTNA ALIYORLAR AMA NE ZAMAN ENERJİ KRİZİ .ÇÜŞÜR ORTADA  PUTİN VE AVANELERİ KALIR MI KESTİRMEK DAHİ ZOR. AMA EN İYİ TAHMİNLE ESAMELERİ BİLE KALMAS BELKİDE ABD YE İLTİCA ETMİŞ OLABİLİRLER.   2-3 SORUN ÇÖZÜMÜ KALDI. BUNALRIDA ÇÖZERLERSE ASIL SAVAŞI O ZAMAN GÖRECEĞİS

  • MUHALET KUŞUÖTMEZ25 Eylül 2022 15:30

    ABD VE AB ÜLKELERİ BU ŞAVAŞIN BİTMESİNİ ZATEN İSTEMİYOR İMİŞ İKEN NASIL BİTECEK BU SAVAŞ.