E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin'de 'Fed' etkisi---

Bitcoin'de 'Fed' etkisi

Bitcoin'de 'Fed' etkisi
17 Mart 2023 - 14:00 www.borsagundem.com

Bitcoin bankacılık sektöründeki sarsıntıları atlatması sonrası faizlerde nihai indirimlere ilişkin fiyatlamalardan destek bularak son yılların en büyük haftalık kazançlarından birine hazırlanıyor.

Bitcoin bankacılık sektöründeki endişelerin dağılmaya başlaması, Fed'in daha temkinli bir patika izleyeceği beklentileriyle yükseliş kaydetti.

Bitcoin hafta başından bu yana yüzde 20'yi aşan yükseliş kaydetti. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre Bitcoin son beş yılda haftalık olarak bu orandan sadece 10 kez yükseliş yaşadı. Öte yandan daha küçük kripto paralar olan Ether ve Dogecoin de ralliye katıldı.

Bloomberght'de yer alan habere göre, ABD’de üç bölgesel bankanın iflası ve Credit Suisse’de yaşanan sorunlar 2022’de kripto para birimini alt üst eden parasal sıkılaştırmanın sona ermesine yönelik beklentilerin güçlenmesine neden oldu. Yaşanan karmaşa Bitcoin’in en ateşli destekçilerinin kripto paranın itibari para birimine alternatif olabileceği yönündeki iddialarının da yeniden canlanmasına yol açtı.

Messari Araştırma Analisti Kunal Goel, "ABD bankacılık sektöründe potansiyel olarak daha rahat bir Fed duruşuna yol açan mevcut çalkantı, Bitcoin'in geleneksel finansa karşı bir koruma ve güvenilir bir risk varlığı olarak ikili rolünü güçlendiriyor" ifadelerini kullandı.

Mali piyasalar, yüksek enflasyonla mücadele etmek için Mayıs ayında Fed'in politika faizinde zirveye ulaşacağını ve ardından ekonomik büyümeyi desteklemek için bu yıl içinde yaklaşık 70 baz puanlık indirime gideceğini öngörüyor.

Dijital varlık sektörü, FTX kripto Borsasının çöküşünün ardından ABD’de sert bir düzenleme baskısıyla da mücadele ediyor. Öte yandan USDC’de yaşanan krizin etkileri de sürmeye devam ediyor. USDC 1 dolar karşılığa sahip olmasın gereken en büyük ikinci sabitkoin olarak biliniyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), daha fazla yatırımcı koruması gerektiren ve kripto para ticaretini zorlaştırabilecek olan çoğu dijital varlığın menkul kıymetler olduğunu iddiasını koruyor. Öte yandan ABD düzenleyicileri genellikle Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığı konusunda hemfikir oldukları değerlendiriliyor.

Kripto yatırımcıları 3 milyar dolar çekti

 

SVB krizi Bitcoin'e yaradı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)