E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin’de çöküş çabuk unutuldu, yatırımlar hızla artmaya devam ediyor---

Bitcoin’de çöküş çabuk unutuldu, yatırımlar hızla artmaya devam ediyor

Bitcoin’de çöküş çabuk unutuldu, yatırımlar hızla artmaya devam ediyor
21 Temmuz 2022 - 12:51 www.borsagundem.com

Kripto para piyasalarındaki çöküş sıcaklığını yitirmişe benziyor. Son 10 yılın en kötü çeyreğini yaşayan Bitcoin’e risk sermayesi kaynaklarından yapılan anlaşmalarla milyarlarca dolar dökülüyor.

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto para piyasası 2022 yılında yatırımcılarını oldukça üzdü. Yüzde 70’in üzerinde değer kaybeden kripto paralar bugünlerde toparlanma işaretleri veriyor olsa da piyasanın yönünü kestirmenin hala çok zor olduğu bir dönemden geçiliyor.

Market Watch’tan Jack Denton’ın haberine göre, son 10 yılın en kötü çeyreğini kapatan Bitcoin ve blok zincir teknolojisi tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen risk sermayesinden yatırım almayı başarıyor. Piyasaların adeta ne halde olduğunu umursamayan risk sermayesi, yapılan yeni anlaşmalarla kripto paralara ve yeni projelere milyarlarca dolar yığmaya devam ediyor.

Yeni kripto projelerine yatırım artıyor

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, 2020-2021 yılları arasında Bitcoin’in yaşadığı boğa rallisi fiyatların 2020 yılı Eylül ayındaki 10 bin dolar seviyelerinden 2021 yılı Kasım ayında 69 bin dolar seviyelerine yükselmesini sağlamıştı. Bu ralli, kripto para piyasalarındaki token ve kripto para hisselerine olan ilgiyi rekor düzeye çıkarmıştı.

Bitcoin’in bundan dokuz ay önce ulaştığı zirve noktası olan 69 bin dolardan, yeni bir kripto kışı endişesiyle 17.500 dolar seviyelerine kadar düşmesi dahi risk sermayesi sahiplerinin Bitcoin özelindeki olumlu duygularını söndüremedi.

JP Morgan Analisti Steven Alexopoulos, yayınladığı notta, “Yazılım, ilaç ve biyoteknoloji dahil birçok geleneksel sektör 2022 yılında risk sermayesi yatırım faaliyetlerinin büyük bir bölümünü oluştursa da, son çeyreklerde gözlemlediğimiz en ilginç trendlerden biri de risk sermayesinin kripto ve blok zincir endüstrilerine dahil girişimlere yaptıkları yatırımın hızı oldu” diyor.

Kripto ve blok zincir endüstrilerine 2022 yılında yapılan risk sermayesi yatırımı 17,9 milyar doları buluyor.

17,9 milyar dolar

Yatırım bankası JP Morgan’a göre, 14 Temmuz 2022 itibariyle kripto ve blok zincir endüstrilerine yapılan yıllık risk sermayesi yatırımı 17,9 milyar doları buluyor. Bu rakam, diğer yıllara ve geniş anlamda kripto piyasasında yaşanan depresyon dikkate alındığında oldukça yüksek bir rakam olarak kabul ediliyor. Bu rakam yıllık bazda önceki senelerin tümünün üzerinde olduğu gibi, 2021 rallisinde kripto paralara aktarılan toplam 29,4 milyar dolarlık risk sermayesi yatırımlarının da yüzde 60’ından fazlasına denk geliyor.

Küresel anlamda risk sermayesinin 2022 yılı ilk çeyreğinde kripto paralara yatırdığı 9,8 milyar dolar, ikinci çeyrekte 7,9 milyar dolara düşse de bu rakam JP Morgan’a göre kripto girişimlerinin 6,5 milyar dolarlık yatırım aldığı 2020 yılının tamamının da üzerinde. Alexopoulos, kripto ve blok zincir teknolojisine dahil olan özel girişimlere yönelik sermaye akışının devam etmesinin sevindirici olduğunu söylüyor.

Yeni projeler inşa etme dönemi

Görece büyük risk sermaye kaynaklarının kripto ve blok zincir teknolojileri ve girişimleri üzerindeki yükselişi sürüyor. Bu destek milyarlarca dolar seviyesinde gerçekleşiyor. Bu yatırımlar, kripto kışı ya da ayı piyasası dönemlerinin sektöre yeniden odaklanma ve daha başarılı projeler inşa etme şansı sağladığına yönelik görüşü destekler nitelikte.

JP Morgan’ın risk sermayesi yatırımlarının kripto ve blok zincir teknolojilerinde hangi noktalara yaptığına ilişkin analizi bazı firmalara odaklanmamızı sağlıyor. Buna göre, geride bıraktığımız çeyrekte yapılan anlaşmalar sonucunda ticaret platformu Trade Republic’in 5,3 milyar dolarlık değerlemeyle 1,2 milyar dolar topladığı görülüyor. Onu popüler kripto para cüzdanı MetaMask’ın arkasındaki yazılım firması olan ConsenSys, 7,1 milyar dolarlık değerleme ve 450 milyon dolar yatırımla izliyor. Blok zincir ağı Near Protocol ise bu süreçte 350 milyon dolarlık yatırım toplamayı başarıyor.

Bitcoin'de 'Tesla' etkisi

 

Bitcoin’de kritik seviye 25 bin dolar

 

Bitcoin'de sıçrama öncesi nefesler tutuldu

 

Bitcoin'deki yükseliş yüzde 7'yi aştı

 

Kripto paralarda kötü günler geride mi kaldı?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)