E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin’de belirsizlik dağılmaya başladı---

Bitcoin’de belirsizlik dağılmaya başladı

Bitcoin’de belirsizlik dağılmaya başladı
10 Eylül 2022 - 08:52 www.borsagundem.com

Son haftalarda büyük değer kaybeden kripto paralar, para politikalarının netleşmeye başlamasıyla rahat bir nefes aldı. Bitcoin dün yüzde 10, Ethereum da yüzde 6.7 değer kazandı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikalarının netleşmeye başlamasıyla piyasalardaki belirsizlik bulutları dağılmaya başladı. Sözcü'nün haberine göre önünü görmeye başlayan yatırımcıların artan risk iştahı kripto paralardaki yükselişe destek verdi. Bitcoin dün yüzde 10 değer kazanarak 21.181 doları gördü. Ethereum da yüzde 6.7'lik yükselişle 1.735 doları aştı.

TAHVİLLERE RAĞMEN

990 milyar dolar seviyelerine inen kripto para piyasa hacmi de yeniden 1 trilyon doların üzerine çıktı Analistler tahvil getirilerindeki yükselişe rağmen Fed ve ECB'den beklentilerin netleşmesiyle piyasaların rahatladığını ifade etti.  2022 genelinde ABD hazine tahvil getirileriyle kripto paralar arasında ters bir ilişki olduğu göze çarpmıştı. Tahvil faizleri yükseldikçe genel olarak Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda düşüş kaydedildi. Ancak son gelişmelerde de görüldüğü üzere, risk almayı seven ve yüsek kazanç beklentisi olan yatırımcıların dip seviyeleri alım fırsatı olarak görmesiyle kripto paralar tahvillere rağmen yükselmeye başladı. Fed ve ECB'nin adımlarının yanı sıra, kripto para sistemindeki gelişmeler de piyasaya olumlu yansıdı. Bir süredir beklenen “Ethereum birleşmesi” kripto para piyasasındaki olumlu rüzgarlara katkıda bulunuyor. 15 Eylül'de başlayacak Ethereum tarihinin en büyük güncellemesiyle bu kripto para ağının temel teknolojisi iş kanıtı (proof of work) sisteminden hisse kanıtı (proof of stake) sistemine değişecek. Böylece madencilikte karmaşık bilgisayar hesaplamaları değil, kullanıcıların teyidi yeterli olacak. Bu güncellemeyle beraber Ethereum'da elektrik tüketiminin mevcut seviyesinin yüzde 1'ine düşeceği iddia ediliyor.

Piyasa değeri yeniden 1 trilyon doların üstünde

Fed ve ECB'nin önümüzdeki dönem faiz adımlarının netleşmesiyle birlikte yatırımcılar yüzünü yeniden kripto paralara çevirdi. Bitcoin'in piyasa değeri 3 gün önce 350 milyar dolar seviyesine kadar gerilerken, dün 402 milyar doları aştı. 184 milyar dolara gerileyen Ethereum da 210 milyar doları aştı. Yine aynı dönemde 932.5 milyar dolara kadar gerileyen toplam kripto para piyasası da 1 trilyon 40 milyar doları geçti.

Bitcoin hâlâ yatırım tercihi olabilir mi?

 

Bitcoin, 13 bin dolara iner mi

 

Bitcoin'de 15 bin dolar beklentisi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Tufan11 Eylül 2022 10:40

    Fedin faiz kararı öncesi gelgel yapıyorlar. Coin vs alayı kara para aklamada kullanılıyor. Arkadaki teknoloji iyi güzel de bu her türlü pis işin coinler aracılığıyla yapıldığı gerçeğini değiştirmez.

  • Mucise Reis : )10 Eylül 2022 11:36

    23 ler direnç olarak 28-360 lara atar vede burada kalıcı imajını verirse 12 ay içinde 100 leri aşması teknık olarak olası. Tamamen kendi hayal dünyam :D ... ama 18 lere sarkma 15-13 lerde teknik olarak olasılık içinde. Bunu çözecek denkler ise, 30 bin üzeri beton gibi taş gibi btc nin tutunması. Bu global çalkantılarda devletiner paraları bile FİAZLER ve EKONOMIK kararlar ile denge buldu. BTC ise devlet parası deil. ama bir şekilde devletlerin parasımış gibi kendisini ortama bukalemin gibi adapte etti. Kimse çıkıpda yok öyle, yok böyle, kem, küm gibi konuşmasın boşa ... O bakımdan btc ye saygı duymalarıgerek, çamur atmak yerine :D yazılımcılar btc ve alt coinleri temel olarak farklı yazılımlar yapıyor. bambaşka işler karşımızda olacak. bir banka kuracaksın x bank. bir alt coın alt yapısı ile dünyanın herhangi noktasına gelecekte burgerkıng gibi kurabileceksin belkide :D yada onlıne banka kruacaksın global hizmet bırımı olarak, yada farklı yatırım alanları,