E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıBitcoin yatırımcıları bu hafta neleri takip etmeli---

Bitcoin yatırımcıları bu hafta neleri takip etmeli

Bitcoin yatırımcıları bu hafta neleri takip etmeli
02 Ağustos 2021 - 16:07 www.borsagundem.com

Hafta sonu 42 bin 500 dolar seviyesine kadar çıkan Bitcoin, yeni haftaya başlarken, 40 bin dolara kadar geriledi. Bu hafta fiyatların seyrine neler etki edecek?

Bitcoin (BTC), yeni haftaya hafif gerileme ile 40 bin dolar civarında ve yükselmesinin önünde ciddi engeller ile başladı.

Hafta sonu 42 bin 500 seviyelerini gören BTC/USD paritesinde fiyat hareketlerini bu hafta etkilemesi olası faktörler neler olacak?

DOLAR DURAKSARKEN, BİTCOİN YÜKSELİYOR

Küresel piyasalarda ABD Doları, Bitcoin bakımından öngörülen davranış modellerinden uzaklaşmaya devam ediyor.

Bitcoin, Çin'in geçtiğimiz ay büyük teknoloji şirketlerini hedef almasının ardından ciddi bir sekme yaşadı fakat borsalar kaybettikleri değeri geri kazanmada geç kaldı.

Çin'de gerginlikler sürerken, ABD piyasaları ise yeniden yükselişe geçti. Bunun sonucunda dolar, beklentilerin aksine rakiplerinden geri kaldı.

Bir hafta önce 93 puanda yer alan ABD Doları Endeksi (DXY), çeviri yayın saati itibarıyla 92 puana geriledi.

Analist Crypto Ed, DXY'nin aşağı yöne dönmeden önce 94 puana yükselmesi ve daha sonra düşüşe geçerek Bitcoin'e yükselme fırsatı tanıması gerektiğini düşünüyor. Mevcut durumda bu koşulların gerçekleşmesinin ise oldukça zor olduğu görülebiliyor.

TEZGÂH ÜSTÜ FAALİYET DİKKAT ÇEKİYOR

Bitcoin'in geçtiğimiz yedi günde yaşadığı ralli, dikkatleri özellikle de bir yatırımcı grubuna çevirdi: Tezgâh üstü (OTC) işlem yapan, büyük hacimli alıcı ve satıcılar.

Bireysel yatırımcıların faaliyetlerinde de artış görülürken, analistlerin asıl dikkatini çeken büyük oyuncular oldu.

Borsaların BTC rezervlerinin hızla düşmeye başlaması, kurumsal yatırımcıların yeniden Bitcoin arzını satın almaya başladıkları söylentilerine yol açtı.

Ne var ki tezgâh üstü faaliyet, haftanın sonuna doğru tehlike sinyalleri vermeye başladı. Dev türev platformu FTX'in verileri, yatırımcıların fiyat düşüşü beklentisi etrafında konumlandığını gösteriyor. Popüler yatırımcı Pentoshi, bunun ABD'li milletvekilleri tarafından bu hafta içinde onaylanması beklenen kripto para vergi yasasıyla ilişkili olduğunu düşünüyor.

Zincir üstü analiz kaynağı CryptoQuant, pazartesi günü paylaştığı gönderisinde "Dün, 131 milyar dolar değerinde BTC hareket ettirildi, fakat bunların yalnızca yüzde 1'i borsalardan yapılan işlemlerdi. Tüm borsaların fon akışı oranı, son iki yılın en düşük seviyesini gördü" diye belirtti.

Bu durum, büyük oyuncuların tezgâh üstü BTC faaliyetlerinin ölçüsünü ortaya koyuyor.

HASH ORANI VE ZORLUK GÜÇ KAZANIYOR

Son verilere göre Bitcoin ağının esasları, yükselişin devam edeceği yönünde sinyaller veriyor.

Ağın kilit göstergelerinden biri olan zorluk, mayıs ayında yaşanan fiyat çöküşünden beri ilk kez geçtiğimiz hafta sonu pozitif düzeltme yaşadı ve yüzde 6 artış gösterdi. 11 gün içinde yaşanacak bir sonraki otomatik düzeltmede bu artışın sürmesi bekleniyor.

Çin'in madenciler arasında yol açtığı karışıklık, söz konusu madencilerin yeni bölgelere taşınmasıyla birlikte hafiflemiş gibi gözüküyor.

Hash oranı da iyileşme belirtileri gösteriyor. Hash oranı, tahminlere göre geçtiğimiz hafta sonu kısa bir süreliğine 100 EH/s'nin üzerine çıktı.

Varlık yöneticisi Travis Kling, “Bitcoin hash oranının tarihteki en büyük düşüşü yaşaması ve fiyatın 10 gün içinde yüzde 40 fırlaması inanılmaz" diye özetledi.

Hash oranı, pik seviyesinde 168 EH/s'ye kadar ulaşmış, Çin kaynaklı düşüş ile birlikte ise 83 EH/s'ye kadar gerilemişti.

GBTC FUD'U NİHAYET SONA ERDİ

Çin kaynaklı olaylar haricinde, bu hafta önemini kaybeden tartışma konularından biri de, Grasycale Bitcoin Tröstü'nün (GBTC) kilit açılma olayları gibi gözüküyor.

Hisse senetlerinin kilit açılma tarihleri, BTC fiyatının daha da düşeceğini düşünen ana akım finans oluşumları arasında tartışmaya neden oldu.

Ne var ki söz konusu tarihlerin çoğu geride kaldı ve fiyata beklendiği gibi bir etkide bulunmadı. Hatta GBTC'nin kendisinin dahi gerçek zamanlı piyasa değeri artıyor.

Fonun hafta sonu yüzde -6'ya gerileyen fiyat farkı, yeniden 0'a yükselerek de bu durumu ortaya koydu.

HENÜZ HIRSA YER YOK

Bitcoin'in 42 bin dolardan düşmesi, piyasa duyarlılığına sakinleştirici bir etkide bulundu.

Kripto Korku & Hırs Endeksi'ne göre 40 bin doların altına gerileme, piyasadaki hırsı ortadan kaldırdı.

Pazar günü hırs bölgesinde yer alan endeks, pazartesi günü "nötr" bölge sayılan 48/100 puana geriledi.

Diğer yandan 40 bin dolar ise kaybedilmiş değil. BTC/USD, çeviri yayın saati itibarıyla hala bu seviyenin etrafında seyrediyor ve desteğe dönüştürmek için uğraşıyor.

 

Ethereum fiyatının yükselmesini engelleyen 3 sebep

'Dogecoin'ciler hastalanmaya başladı!

Kripto paralar yükselse de panik artıyor

Aramco, Bitcoin madenciliğini yalanladı

Bitcoin, 40 bin doların altında

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)