E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıBitcoin fiyatını yükselten 3 temel sebep---

Bitcoin fiyatını yükselten 3 temel sebep

Bitcoin fiyatını yükselten 3 temel sebep
10 Haziran 2021 - 11:47 www.borsagundem.com

Bitcoin fiyatı, enflasyonla ilgili yeni verileri beklenirken ve El Salvador kripto parayı ulusal para birimi yapan yasayı geçirirken, yeniden yükselişe geçti.

Bitcoin (BTC) fiyatı, çarşamba günü yatırımcılar enflasyonla ilgili yeni verileri beklerken ve El Salvador kripto parayı ulusal para birimi yapan yasayı geçirirken, yeniden 36 bin doların üzerine yükseldi.

Dip görüldü mü?

Bitcoin son 24 saat içerisinde yüzde 7,3 değer kazandı ve bu süreçte 37 bin 400 dolara kadar yükseldi. Bir önceki gün neredeyse 31 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin, bu yükseliş ile son değer kaybını geri döndürmüş oldu. Kripto para, çeviri yayın saati itibarıyla 36.900 dolardan işlem görüyor.

8 Haziran'da yaşanan ve Bitcoin'in 30 bin dolar civarındaki destek bölgesine gerilediği fiyat düşüşü, daha çok uzun vadeli boğa piyasalarındaki düzeltmeler sırasında dip yapılan dönemlere benziyordu.

Latin Amerika'dan gelen yaygınlık haberleri

Bitcoin, El Salvador'dan gelen güzel haberin ardından yükselişe geçti. Latin Amerika ülkesi, Bitcoin'i ulusal para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu.

Yasa, 90 gün sonra yürürlüğe girecek ve El Salvador halkının ürün ve hizmetler için ödeme alır ve yaparken Bitcoin kullanabilmesine olanak sağlayacak. El Salvadorlular, ayrıca vergi ödemelerini de kripto para ile yapabilecek.

Ülkenin devlet başkanı Nayib Bukele, El Salvador'un Bitcoin madenciliğinde "volkan enerjisini" kullanacağını duyurdu. Bu duyuru, çevresel endişelerden dolayı Bitcoin ödemelerini askıya alan Tesla CEO'su Elon Musk'a cevap niteliği taşıyor. Musk'ın bu kararı, kripto yatırımcıları arasında ciddi bir paniğe yol açmış ve piyasa genelinde büyük bir düşüşe neden olmuştu.

Enflasyon verileri takip ediliyor

Bitcoin'in son yükselişinin ardında teknik faktörler de bulunuyor. Bitcoin'in son dönemlerde 30 bin dolar desteğine tutunabilmesi nedeniyle yatırımcılar, 31 bin dolara gerileyen BTC'nin kısa vadede dip fiyatı gördüğünü düşünüyordu.

Örneğin Bitcoin, 19 Mayıs'ta 30 bin dolar desteğini test ettikten sonra bir gecede yüzde 40 fırlamıştı.

Bitcoin fiyatı, gerilemenin ardından toparlanıyor

Bitcoin fiyatlarını bekleyen büyük tehdit: Ölüm haçı

Kripto paraya endeksli borsa yatırım fonu ısrarı

Ali Koç'tan kripto para açıklaması: Bu işe gireceğiz

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • mantık10 Haziran 2021 13:05

    Ne bu altın mı gümüş mü?  Yenir mi içilir mi?  Alan neden alır?  Yükselecek diye!  Neden yükselsin?  Çünkü başkaları da alıyor!  Peki herkes satmak isterse ne olacak?  Belki de insanlık tarihinin en saçma ve zırva  değerleme ya da değer biçme yöntemi.  Allah kimseyi akılan izandan ayırmasın.

  • Zeki alasya10 Haziran 2021 15:34

    Harbiden kafa yok sende, kağıt para da yenilmiyor içiliyor degil ko, itibarı para denen seti öğren de gel