E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin fiyatında keskin hareket bekleniyor---

Bitcoin fiyatında keskin hareket bekleniyor

Bitcoin fiyatında keskin hareket bekleniyor
20 Ocak 2022 - 14:16 www.borsagundem.com

Bitcoin fiyatındaki yatay seyir fırtına öncesi sessizlik mi? Fiyattaki geleneksel model "keskin hareket" gelebilir diyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı, yatırımcılarının sabrını zorlayan 40.000 ila 44.000 dolar arasındaki salınımına devam ediyor. Ancak teknik veriler güçlü bir hareketin gelebileceğini ortaya koyuyor.

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre BTC/USD paritesi, 5 ocak tarihinden bu yana yatay seyrini sürdürüyor. 10 Ocak tarihinde 39.650 dolarla destek hattını, 13 Ocak tarihinde ise 44.500 dolar ile direnç seviyesini test ettiği koridor içinde ilerliyor.

Kısa zaman aralığında yatay seyre geçen hareketli ortalamalar (MA) ve orta seviyeye yakın olan göreceli güç endeksi (RSI) piyasanın dengede olduğu gösteriyor. Ayılar ve boğalar arasındaki bu kararsızlığın hangi yöne doğru kırılacağı belirsiz.

20 Ocak tarihinde Bitcoin fiyatına dair tweet atan popüler analist KriptoLevent, “BTC hala kritik eşikte dans ediyor. Sıkıcı biliyorum ama bu işin mayasında bu var” ifadesini kullandı.

“Sabır. Sabırla piyasanın karar vermesini beklemek yerinde olacaktır.”

200 bine yakın Twitter takipçisi olan trader Rager da, piyasadaki “sıkıcı” hareketten yakınarak, 41.000 dolar civarında belirlediği “destek bölgesine yakın seviyede beklemenin mantıklı olduğu” ifade etti.

Dananın kuyruğu koptu kopacak

Tüm zamanların en yüksek değerinin elde edildiği 10 Kasım tarihinden bu yana Bitcoin fiyatındaki harekete günlük zaman aralığında bakıldığında, fiyatının iyice sıkıştığı ve her an keskin bir hareketin gelebileceği anlaşılıyor.

10 Ocak tarihinde gerçekleşen kısa süreli test haricinde Eylül 2021’den bu yana güçlü biçimde yerinde duran 40.500 dolardaki destek (kesikli mor çizgi) ile tüm zamanların en yüksek değerinden itibaren görülen düşüş trendi (turuncu) çizgisi azalan üçgen modelini oluşturdu.

Genel kanıya göre üçgen modelleri, kırılımın olduğu yöne doğru hareketin devamını öngörüyor. Bir başka deyişle BTC fiyatı, destek çizgisinden aşağı kırılırsa kesin bir düşüş, direnç görevi gören azalan trend çizgisinin üzerine çıkması durumunda ise güçlü bir yükseliş beklenebilir.

Teorik olarak üçgen modelleri, yüksekliği ölçeğinde devam hareketinin yaşanabileceğini gösterir. İçinde bulunduğumuz durumda bu yükseklik 29.400 dolar olarak hesaplanıyor. Bu haberin yayına hazırlandığı esnada 42.000 dolar civardında işlem gören Bitcoin’in, yukarı yönde kırılması durumunda fiyatın 70.000 doların üzerine kadar yükselme potansiyeli bulunuyor. Aynı şekilde modele göre 12.600 dolara kadar düşüş de teorik olarak mümkün.

Boğalar, aşağı yönlü hareketin derinleşmemesi için 40.000 dolarlık psikolojik seviyeyi korumak için ellerinden geleni yapacaktır. Bu desteğin kırılması halinde 30.000 dolar civarına kadar güçlü bir destek bulunmuyor.

Yukarı yönlü senaryoda ise 43.614 dolarda hesaplanan 20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) ve 46.762 dolardaki 50 günlük basit hareketli ortalama (SMA) aşılması olan ilk hedefler. Boğalar bu dirençlerin üstesinden gelirse düşüş trendinin sonlandığı düşünülebilir. Aşırı satıma işaret eden RSI değeri de bu ihtimali güçlendiriyor.

Bu haber yayına hazırlandığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri 1,98 trilyon dolar olarak hesaplanırken Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı yüzde 40,1 seviyesindeydi.

Altcoinler neden Bitcoin'e tercih ediliyor?

 

Bitcoin piyasasında risk artıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Musa20 Ocak 2022 20:45

    At yalanı

  • Mucise Reis ;)20 Ocak 2022 14:47

    38 güçlü ama umarım buraya gelmeden adım atar.  26 ocak fed öncesi net bir hareket yoın beklemek mantıklı gelmıyor. fed görmeden glonal dunbya pıyasa ızlemeden ciddi kalıcı adıma tması beklenmemelı bence