E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBİST'te pozitif açılış bekleniyor---

BİST'te pozitif açılış bekleniyor

BİST'te pozitif açılış bekleniyor
20 Mart 2018 - 08:56 www.borsagundem.com

BIST 100 Endeksi'nin bugün pozitif açılması ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel bir görüntü sergilemesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 GÜNÜ DÜŞÜŞLE KAPATTI…

FED toplantısı öncesinde strese kapılan global endeks satışının yankıları TL varlıkları da etkisi altına aldı. Gelişmekte olan ülke para birimleri de dolara karşı değer kaybı yaşarken, endeks cephesinde satışlar da derinleşti. Günü %1.51 düşüşle 115.450 puandan kapatan endekste, işlem hacmi 4.9 milyar TL olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi %2.67, holding endeksi %1.32 değer kaybına uğradı. Sınai endeksi bir miktar daha güçlü kalmaya çalışsa da orda da kayıp %0.48 olarak gerçekleşti. FED öncesi risk iştahındaki düşük seyir satışların tetikleyicisi oldu.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
YURTİÇİNDEN TÜKETİCİ GÜVENİ BEKLENİYOR…

FED’in bugün başlayacak toplantısı öncesi piyasalarda doların gelişmekte olan para birimlerine karşı güçlendiği bir günü geride bırakırken, TL varlıklar adına jeopolitik risklerin de gündemde olduğunu takip ediyoruz. Afrin sonrası Sincar’a yapılabilecek olası bir askeri operasyonun gündemde olması da bir miktar tedirginlik yaratmış olabilir. Ancak genel anlamda endekslerde hem FED hem de ABD-Çin arası ticaret savaşının olabileceği ve bu gelişmenin global büyümeye negatif yansıyabileceği tedirginliği de bir yandan negatif fiyatlamaları beraberinde getiriyor. Artan risklerle birlikte sakin bir veri akışını geride bıraksak da Çarşamba günü sonuçlarını takip edeceğimiz FED toplantısı kritik önem sahip olacak gibi görünüyor. EM para birimleri içerisinde TL bir miktar daha satış baskısı kaldı. ABD 10 yıllık tahvil faizinin 2.85’lere yükseldiği günde, genel anlamda Rand, Ruble ve Peso da dolara karşı değer kaybetti. Avrupa’ya baktığımızda günün tek verisi olan Euro bölgesi ticaret fazlasının geçtiğimiz döneme göre sert bir gerileme yaşadığını görüyoruz. İlerleyen dönemlerde bu süreç piyasanın gündeminde olacaktır. Ayrıca İngiltere’de Brexit sürecine dair gelen olumlu veri akışının, Sterlin’i pozitif ayrıştırdığını görüyoruz. Haber kaynaklarına göre İngiltere’nin Brexit sürecinde AB ile anlaştığına dair olumlu gelişmeler ve sürecin “soft Brexit” olabileceği beklentisi Sterlin’de değer kazanımlarını tetikliyor. Mart 2019'da İngiltere'nin AB'den ayrılmasını öngören anlaşmaya göre, Birleşik Krallık 2020 sonuna kadar AB kurallarına ve Avrupa Adalet Divanı yargısına bağlı kalacak. İngiltere’de Brexit Bakanı David Davis, dün yaptığı açıklamalarda, geçiş sürecinde hızlı anlaşma seçeneğini elde ettik derken, K.İrlanda konusunda temkinli duruşun devam ettiğini görüyoruz. Gün itibariyle baktığımızda ise, zayıf veri akışının devam ettiğini görsek de, risk iştahının seyri fiyatlamalarda belirleyici olacaktır. Yurtiçinden gelecek tüketici güveni, İngiltere’den gelecek enflasyon verisi ve Almanya ZEW ekonomik güven endeksi takip edilebilir. Sabah itibariyle, Asya piyasaları satıcılı bir seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları da hafif artıda. BIST 100 Endeksi'nin bugün pozitif açılmasını ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel bir görüntü sergileyebileceğini düşünüyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

TMSN...Sınırlı Pozitif…TÜMOSAN, 22 Aralık 2017 tarihinde yaptığı özel durum açıklamasında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) "Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi" ile ilgili teklif dosyasını SSM'na sunulduğu bildirilmişti. SSM'nın 09 Mart 2018 tarihli talebine istinaden, 15 Mart 2018 tarihinde SSM'na BAFO (Best And Final Offer/En İyi ve En Son Teklif) sunulmuştur. (KAP)

ESCOM…Negatif…Şirketimizin hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Özer, kendisine ait 430.421 lot şirketimize ait hissesinin satışını 14.03.2018 tarihinde gerçekleştirmiştir. Yine Şirketimizin hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Özer, kendisine ait 421.106 lot şirketimize ait hissesinin satışını 15 .03.2018 tarihinde gerçekleştirmiştir. Özer'in pay oranı, satışlar sonrası % 47,51 olmuştur. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Nisan vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %1,74 düşüşle 140,150 seviyesinden tamamladı.

Nisan vadeli kontratın, gün içerisinde 138,750-141,250 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında karışık bir seyir izlerken, Türk Lirası da negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Mart vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,37 yükselişle kapattı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın dün, FED’in faiz oranlarını artırma ihtimali ve FOMC toplantı tutanaklarının ek 3 faiz artışına yönelik sinyal verebileceği endişeleriyle yaşanan gerginlik sonucu 2 haftadan daha uzun bir sürenin en düşüğüne gerilese de ardından küresel borsaların gerilemesiyle toparladı. Geçmişe bakıldığında; altın fiyatlarının önceki 5 faiz artışı ardından sıçradığı unutulmamalıdır. Nisan vadeli Altın kontratı ise günü %0,10 yükselişle tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD doları dün, gelişmiş ülke para birimleri karşısında karışık bir seyir izlerken, Euro da pozitif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Mart vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,43 yükselişle tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif düşüş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)