E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBİST'te hafif alıcılı açılış olabilir---

BİST'te hafif alıcılı açılış olabilir

BİST'te hafif alıcılı açılış olabilir
14 Şubat 2018 - 09:13 www.borsagundem.com

BIST 100 Endeksi'nin veri yoğun günde, güne yatay/hafif alıcılı seyir ile açılması ve bu seyrini sürdürmesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ KAR REALİZASYONLARI EŞLİĞİNDE HAFİF GERİLEDİ...

BIST 100 Endeksi dün, global hisse piyasalarında gözlenen toparlanma eşliğinde güne yükselişle başlamasına karşın döviz kurlarındaki yükseliş ile birlikte gelen kar realizasyonlarına bağlı olarak kazançlarını geri verdi ve günü %0,3 düşüşle 114,495 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %0,4 gerilerken, BIST Sanayi Endeksi ise %0,4 oranında yükseldi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
SAAT 10:00 TÜRKİYE ARALIK AYI CARİ AÇIK / SAAT 16:30 ABD OCAK AYI ENFLASYON…

Bugün global bazda veri akışı yoğun olacak. Yurtiçinde Aralık ayı cari açık verisi takip edilecekken, ABD’de TÜFE ve perakende satışları ile Euro bölgesi ve Almanya’da 2017 yılı dördüncü çeyrek GSMH büyümesi izlenilecek. Bloomberg anketlerine göre, yurtiçinde cari açığın geçen aya göre artış göstererek 7,50 milyar USD’ye yükselmesi, ABD’de enflasyonun aylık bazda %0,3, yıllık bazda %1,9 artması, Euro bölgesi ekonomisinin ise çeyreklik %0,6, yıllık %2,7 büyümesi bekleniyor. Yurtiçinde ihracat performansının güçlü devam etmesine karşın enerji ve emtia fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle cari açığın artan trendini koruyarak yıllıklandırılmış olarak yükselmesini ve orta vadede döviz kurları üzerinde baskı unsuru olarak kalmaya devam edeceğini düşünmekteyiz. ABD’de enflasyonun ise, yeni vergi düzenlemesinin de etkisiyle artan ücretler ve paralelinde harcamalar eşliğinde güçlü seyrini sürdüreceğini beklemekteyiz. Beklentiler dahilinde gelecek enflasyon verisi piyasalarda nötr etki yapacağının öngörmemizle birlikte beklentilerin üzerinde gelebilecek veri Dolar’ın güçlenmesine ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükselişe neden olacağından gelişen ülke piyasaları ve paralelinde BIST üzerinde negatif etki yapacağını düşünmekteyiz. Sabah itibariyle ise, Asya piyasaları karışık seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise hafif alıcılı. BIST 100 Endeksi'nin veri yoğun günde, güne yatay/hafif alıcılı seyir ile açılmasını ve bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

VAKBN…Sınırlı Negatif… Şirket 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %4 azalışla beklentilerin altında olarak 749 milyon TL net kar (beklenti 861 milyon TL) açıkladı. (KAP)

TATGD…Sınırlı Pozitif… Şirket 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %27 artışla beklentilerin üzerinde olarak 23 milyon TL (beklenti 15 milyon TL) net kar açıkladı. FAVÖK ise, 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %22 artışla beklentilerin hafif üzerinde olarak 22 milyon TL (beklenti 18 milyon TL) olarak açıklandı.

ORGE…Sınırlı Negatif… Şirket 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %38 azalışla 6 milyon TL net kar açıkladı. FAVÖK ise, 2017 yılı dördüncü çeyrekte geçen çeyreğe göre %54 düşüşle 5 milyon TL oldu.

AKGRT…Sınırlı Pozitif… Şirket, 2018 yılında prim üretimi büyüme beklentisinin %25-30, net kar büyüme beklentisinin ise %45-50 olarak belirlendiğini açıkladı. (KAP)

MPARK…Nötr… MLP Care Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Muharrem Usta, son dönemin en büyük halka arzlarından birini zorlu piyasa koşullarına rağmen başarı ile gerçekleştirdiklerini, halka arz sırasında Singapur, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri ile Kıta Avrupası'ndaki tanınmış, büyük yatırım fonlarının ilgisi ile karşılaştıklarını ve halka açılan hisselerin %70'inden fazlasının uzun vadeli yatırımcılara dağıtıldığını söyledi. Ek olarak, halka arzla birlikte şirkete 600 milyon TL’lik bir sermaye artışı ile döviz endeksli borçların ödenmesinin ardından şirket bilançosunu daha da sağlamlaştırarak sürdürülebilir güçlü büyümeyi devam ettirecekleri belirtildi. (Business HT)

BIST 30 Kontratı

Şubat vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %0,2 düşüşle 141,375 seviyesinden tamamladı.

Şubat vadeli kontratın, gün içerisinde 140,250 – 142,250 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, ABD’de bütçe açığının artmasına ilişkin endişeler nedeniyle gelişen ülke para birimlerine karşı karışık seyir izlerken, Türk Lirası, Güney Afrika Randı’ndaki değer kaybından etkilenerek negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Şubat vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,1 yükseliş ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, ABD’de bütçe açığının artmasına ilişkin endişeler nedeniyle Dolar Endeksi’nde yaşanan düşüş ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan gerileme eşliğinde hafif yükseldi. Şubat vadeli Altın kontratı ise günü %0,1 yükseliş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları’nın ABD’de bütçe açığının artmasına ilişkin endişeler nedeniyle gelişmiş ülke para birimleri karşısında karışık seyir izlediği günde Euro, pozitif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Şubat vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,8 yükseliş ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif yükseliş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)