E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBİST'te 94 bin puan direncine erişilebilir---

BİST'te 94 bin puan direncine erişilebilir

BİST'te 94 bin puan direncine erişilebilir
19 Temmuz 2018 - 09:44 www.borsagundem.com

Alan Yatırım, Borsa İstanbul için analizde bulundu

BIST… Global hisse piyasalarındaki pozitif seyre bağlı olarak yükseldi… Endeks global hisse piyasalarındaki pozitif seyre eşlik ederek güne yükselişle başlayıp ABD’de Rahip Brunson’un tutukluluk halinin devam ederek 12 Ekime ertelenmesi haberinin ardından gün içerisinde 90 binli seviyelere geriledi. Daha sonra sınırlı şekilde toparlanarak günü %0,76 yükselişle 92,322 seviyesinden tamamladı. Bankacılık sektöründeki yükseliş, endekse göre sınırlı kalarak %0,75 seviyesinde gerçekleşti. Endeksin işlem hacmi ise 12 milyar TL olarak gerçekleşti. Mevcut durumda endeksin yakın vadede 5 yıllık ortalamaların bulunduğu 87 bin seviyesindeki destek ile, son bir aylık ortalamanın bulunduğu 94 bin seviyesindeki direnç bölgesi arasında hareket etmesini beklemekteyiz. Şirketlerin 2018 2.Çeyrek bilanço sezonu önümüzdeki hafta bankalar ile başlıyor. 25 Temmuz’da AKBNK, 26 Temmuz’da GARAN, 30 Temmuz’da ISCTR, 31 Temmuz’da YKBNK ve HALKB bilançoları açıklanacak. Endekste kısa vadede gelecek haftaki TCMB faiz kararı toplantısı öncesinde negatif bir seyir beklemiyoruz. Şirket Haberleri… CIMSA, AKCNS… Sabancı Grubu, Çimsa'ya ait olan Kayseri ile Niğde Çimento'nun ve Akçansa'ya ait olan Ladik Çimento'nun satışı için Ünlü & Co'ya yetki verdi. Çimsa'nın 2017 faaliyet raporuna göre Kayseri fabrikası yılda 1.1 milyon ton, Niğde fabrikası yılda 818 bin ton çimento üretim kapasitesine sahip. Akçansa'nın Ladik fabrikasının ise çimento üretim kapasitesi yılda 1 milyon ton düzeyinde.

USDTRY… TL cinsi varlıklardaki negatif fiyatlanmaya rağmen yatay seyir izledi… Parite dün gün içerisinde 4,75 seviyelerine gerilese de ABD’de Rahip Brunson’un duruşmasının ertelenmesi haberinin ardından yükseldi, sonrasında ise Trump’ın ekonomi danışmanı Kudlow’un ABD’deki bütçe açığının %3,5 seviyesinden %4,5’a çıkacağını söylemesi doların tekrar aşağı yönlü hareket etmesine neden oldu ve böylece dengelenerek günü yatay seviyede tamamladı. FED Başkanı Powell’ın Salı günü yaptığı açıklamalar paritedeki düşüş hızını yavaşlatsa da, TCMB faiz kararı toplantısı öncesinde paritede hafif düşüş eğilimli seyir beklemekteyiz.

EURTRY… Eurodaki zayıflama nedeniyle yatay seyirde… Parite dün gün içerisinde 5,54 – 5,62 bandında hareket etti ve günü %0,23 değer kaybıyla tamamladı. Euro Bölgesinde TÜFE’nin beklenti paralelinde aylık %0,2 ve yıllık %2 artış şeklinde gerçekleşmesi nedeniyle paritedeki değer kaybı bir önceki güne göre sınırlı kaldı. TCMB faiz kararı toplantısı öncesinde paritenin yatay veya hafif düşüş eğilimli seyir izlemesini beklemekteyiz.

EURUSD… Trump’ın Ekonomi Danışmanı Kudlow’un açıklamalarının ardından kayıplarını telafi etti… Salı günü FED Başkanı Powell’ın açıklamalarının ardından, Bloomberg’e göre Eylül ayında FED’in faizleri %2,0’den %2,25’e yükseltme olasılığı %90 seviyesine yükseldi. Söz konusu olasılıkların yükselmesiyle parite 1,1600 seviyelerine geri çekilmesine karşın tekrar 1,1660 seviyelerine yükseldi ve günü %0,17 değer kaybıyla tamamladı.

XAUUSD… Dolar endeksindeki yükseliş nedeniyle baskı altında… Dolardaki global anlamda güçlenmeye bağlı olarak son üç aylık dönemde altın %10’a yakın değer kaybetti. Dün ise gün içerisinde 1221 – 1229 bandında hareket etti. Söz konusu kısa vadede baskılanma yalnızca doların güçlenmesinden değil, ABD hisse piyasalarındaki yükselişten de destek buluyor. Dolar ile altın arasındaki negatif korelasyonun zaman içerisinde azalacağını beklemekteyiz, bu nedenle altında uzun dönemde doların güçlenmesine rağmen pozitif seyir görülebilir.

GLDGR… USDTRY ile Ons altının zıt yönlü hareketleri gram altını yatayda bırakıyor… Gram altının yönü açısından en belirleyici iki değişkenden biri olan USDTRY paritesi dün yükselirken, ikinci değişken olan ons altın fiyatlarının düşmesi gram altın fiyatlarını dengeledi. Bu nedenle gram altının 185 – 200 bandında yatay hareketine devam edeceğine yönelik beklentimizi korumaktayız.

BRENT… Global büyümeye ilişkin negatif yönlü riskler brent petrolü baskılıyor… Global risklerin yanısıra, Brent petrol arz ve talebine ilişkin belirsizlikler düşüş eğilimini destekledi. Gün içerisinde brent 71$ seviyelerinde hareket etmesine rağmen, dün ABD ham petrol stoklarında 5836 bin varil artış gerçekleşmesinin ardından günü 72$ seviyesinde tamamladı.

S&P 500… Bilanço beklentileriyle beraber pozitif seyrini devam ettirdi… S&P, global hisse piyasalarından pozitif ayrışmaya devam etmekte. Fakat bu olumlu seyrin uzun vadede devam etmeyeceğini beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)