E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum Raporları"BİST'te 91 bin puanın altında riskten kaçının"---

"BİST'te 91 bin puanın altında riskten kaçının"

BİST'te 91 bin puanın altında riskten kaçının
21 Aralık 2018 - 09:24 www.borsagundem.com

Küresel piyasalardaki negatif seyir Borsa İstanbul'u olumsuz etkileyebilir

Bir Eûzü Besmele Çekelim

FED kararı sonrası ABD ve sonrasında asya borsaları negatif seyre bürününce BIST 100 Endeksi istemeyerek de olsa düne satıcılı başladı. Saat 11.00’de 91,331 seviyesi görüldükten sonra ise daha da aşağı gelmedi. Hatta 14.40 da 92,425 seviyesine kadar çıkmıştı. Borsa, çok sevdiği V hareketini dün iki kere yapmış oldu. BIST 100 endeksi günü % 0.75 düşüşle 91,854’den kapattı.

MSCI gelişen ülkeler endeksi Ocak 2018 yılı zirvesinden %20 aşağıya gerileyerek 6 Eylül’de ayı piyasasına girmişti. Petrol fiyatları 13 Kasım’da Ekim’deki zirvesinden % 20 aşağıya gelerek ayı piyasasına girmişti. Son 10 yılda % 300 değer kazanırken ayı piyasası nedir bilmeyen ABD borsalarında ise satışlar devam ediyor. Halen “niye düşüyor” diye birçok yorumlar okuyoruz. Oysa 19 Ekim tarihli yazımızda Dow Jones Endeksi için sırayla 25,000 ve 23,330 desteklerine vurgu yapmış ve hedefin 17,500 civarı olabileceğini söylemiştik. Yani yaklaşık % 30 düşüş! Bugün itibariyle, o zamandan beri % 10 düştü. Gelecek de pek iyi görünmüyor. Fırtınanın şiddeti 3 seviyelerinde. Yılın ilk aylarında şiddet 4e 5e çıkacak gibi. Örneğin, bu yıl 1 trilyon dolara ulaşan Apple 500 milyar dolara inebilir.

Dışarısı böyleyken daha ilginci “bize bir şey olmazcılar”! ABD’de “cenaze marşı” çalınırken burada düğün yapacağını sananlar var. Dalgalı deniz görmeyen tatlı su uzmanlarının önerilerine dikkat edilmeli. Evet, borsada dönemsel yükselişler görülebilir. Ancak BIST 100 özelinde 91,000 altında hedge şart! Burdan döner, şurdan dönere oynamak yerine parayı korumak daha önemli. 3-5 gün sürebilecek yabancıların halka arzına yakalanırsak Endeksin nerelere geldiğine ciddi şaşırabiliriz. Yani mecazi anlamıyla şeytan çarpmaması için bir eûzü besmele çekelim ve şeytanın şerrinden korunalım.

TCMB, 13 Aralık’ta gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin tutanakları açıkladı. Enflasyona yönelik risklerin devam etmekte olduğunu belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parasal duruşun korunacağını ve hatta ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği belirtildi. Metni, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde TCMB'nin Ocak ve Mart toplantılarında "faiz indirimi yapmayacak" olarak algılayabiliriz.

ABD Başkanı Trump, "Suriye'den çıkmak sürpriz değildi. Yıllardır bunun için çalışıyorum. Artık eve dönme vakti" dedi. Rusya başkanı Putin ise yılsonları geleneksel basın toplantısında 1702 gazeteciye "ABD Başkanıyla aynı fikirdeyim, DEAŞ yenildi. Ancak çekilme kararına ne kadar uyacaklar belli değil. Çekildiklerini söyledikleri Afganistan'da halen askerleri var." dedi. Birkaç saat geçmeden ABD basınında “Afganistan’dan 7000 asker çekilecek” diye haber yer aldı. Boşuna, 5 yıldır dünyanın en güçlü insanı değilmiş Putin!

Cumanız mübarek olsun…

STRATEJI

Yurtdışındaki negatif hava nedeniyle fazla iyimser olamıyoruz. Dikkatli olmakta fayda var. BIST 100 de 91 bin altı RİSKTEN KAÇININ

Modelimiz (09:15 itibariyle) VIOP X30YVADE 400 puan civarında kayıpla, BIST 100 ise % -0.3 civarında güne başlamasını öngörüyor.

Alnus Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)