E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBIST100'de yukarı yönlü yolculuk devam eder mi?---

BIST100'de yukarı yönlü yolculuk devam eder mi?

BIST100'de yukarı yönlü yolculuk devam eder mi?
13 Nisan 2020 - 09:02 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende bu sabah endeks fiyatlamalarında, OPEC ve korona virüse dair tablonun fiyatlandığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta Cuma gününe yatay pozitif başlangıç yaptıktan sonra endeks gün içinde gelen alımların etkisi ile 13 Mart tarihinden bu yana en yüksek seviyeye çıktı. 97.482 seviyesini test eden BIST100, günü 96.471 puanla %0,66 yukarıda tamamladı. Günlük işlem hacmi ise 11,4 milyar TL seviyesinde oluştu. Cuma akşamı ani bir karar ile 31 ilde 48 saat boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Türkiye’de vaka görülmeye başladığından bu yana bu karar beklentiler içerisinde yer almasından ötürü, gelen karar sonrasında kur cephesinde önemli bir hareket izlenmedi.

Dün akşam saatlerinde siyaset cephesindeki sıcak gelişmeler sonrasında BDDK’nın swap hamlesi takip edildi. BDDK, yurt dışı yerleşiklerle vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri işlemler için özkaynakların %10 sınırını, %1 seviyesine düşürdü. Bu kararın ardından bu sabah TL varlık fiyatlamalarına bakıldığında oynaklığın stabil kaldığı görülüyor. Yurtdışı yerleşikler ile olan TL sınırlaması, içeride tahvil ve endeks gibi fiyatlamalarda satışa neden olabilir. Diğer yandan bugün seans açılışında şubat ayı sanayi üretimi ve cari işlemler dengesi verisi takip edilecek. Ayrıca veri takviminin yanı sıra haber başlıkları da yakından izlenecek.

Borsa İstanbul haftaya düşüşle başladı

Yurtdışında ise bazı Avrupa ve Asya ülkeleri Paskalya nedeniyle tatil. Bu sabah endeks fiyatlamalarında, OPEC ve korona virüsüne dair tablonun fiyatlandığı görülüyor. Geçtiğimiz hafta ABD’den ikinci bir teşvik planının gelme ihtimali ile pozitif seyreden küresel endekslerin tatil sürecinin yaklaşması ile realize olduğunu gördük.

Bu hafta içerisinde IMF ve G20 görüşmeleri, Avrupa ve ABD’den gelecek olan 1Ç şirket bilançoları fiyatlamalar üzerinde etkili olması bekleniyor. Diğer yandan dün akşam olağanüstü şekilde toplanan OPEC+ yöneticilerinden kademeli şekilde mayıs ve sonrasında devam edecek şekilde üretim kısıntı kararı alındı. Bu sabah Asya piyasalarında özellikle üretim kesintisi ile bir miktar satış kendini gösterirken, vadeliler kanadında karışık bir seyir takip ediliyor. Petrol fiyatlarında bu sabah %5’e yakın primler kesinti kararı ile kendini gösteriyor. Bunun yanı sıra korona virüs vakasında ABD’deki tablo giderek artıyor. Bu durum merkez üssü konumuna getirirken, henüz tedavi ve aşı gibi çalışmaların bulunmayışı ekonomik tahminlerde baskı ve faaliyetlerin yeniden başlama sürecine sekte vuruyor. Bu nedenle salgındaki tablo yakından takip ediliyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)