E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBIST GM Hakan Atilla: Borsada daha çok kazanılabiliyor---

BIST GM Hakan Atilla: Borsada daha çok kazanılabiliyor

BIST GM Hakan Atilla: Borsada daha çok kazanılabiliyor
08 Ocak 2020 - 12:51 www.borsagundem.com

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Hakan Atilla,"Borsada kısa vadeli al-satlar yerine, detaylı analiz yapan yatırımcılar uzun vadede altından da dövizden de daha çok getiri elde edebiliyor" dedi.

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Hakan Atilla, Türkiye'nin finansal altyapısını sağlayan en temel kurumlardan olan Borsa İstanbul'un ulaştığı nokta ile bundan sonraki hedeflerini anlattı.

Geçen yıllarda yaşanan ekonomik ve jeopolitik gelişmelerin, finansal piyasaların birçok farklı alanda global ve yerel riskleri yönetme konusunda alışılagelmiş bakış açılarını terk etmesine neden olduğunu belirten Atilla, borsanın da bu çerçevede Türkiye'deki finansal mimariyi destekleyici ürün ve hizmetleri, ulusal ve yurt dışı yerleşik tüm yatırımcıların hizmetine sunduğunu ifade etti.

Atilla, Borsa İstanbul'un gelecek dönemde uluslararası alanda daha rekabetçi olması ve cazibesinin artırılması yönünde çalışmaların hızlandığını aktararak, tanıtımı yapılan yeni finansal enstrümanların yanı sıra gözden geçirilen düzenleme, uygulama ve yapılanmalarla Borsa İstanbul'un yenilenerek İstanbul Finans Merkezi'nde yer almasının planlandığını söyledi.

Hakan Atilla, "Örneğin, Borsa İstanbul bünyesinde Döviz Swap Piyasası'nın faaliyete geçmesiyle, yerli bankaların yabancı para ve Türk lirası nakit akışlarını ihtiyaçları doğrultusunda takas etmelerine imkan veren güvenilir ve organize bir piyasa finansal sisteme kazandırılmış oldu" diye konuştu.

Swap piyasasının günlük ortalama işlem hacminin 10 milyar liraya ulaştığını ifade eden Atilla, yeni kurulan bir piyasa için bu miktarın anlamlı olduğunu, ilerleyen dönemlerde daha da artmasını beklediklerini vurguladı.

"TLREF'E DAYALI MENKUL KIYMET İHRAÇLARI 18 MİLYAR LİRAYI GEÇTİ"

Sistemin bir diğer ihtiyacının da güvenilir ve şeffaf bir referans faiz oranı olduğunu belirten Atilla, şöyle konuştu:

"Bilindiği gibi adı sıklıkla manipülasyonlara konu olan LIBOR, 2021'den sonra artık yayınlanmayacak. Bu kapsamda pek çok ülkede ulusal referans faiz oranına yönelik çalışmalar yürütülüyor; halihazırda ABD'de SOFR, İngiltere'de SONIA, İsviçre'de SARON, Euro Bölgesinde €STR yeni nesil referans faiz olarak ilan edildi. Başka ülkelerde de benzer girişimler söz konusu. Biz de Merkez Bankamızın repo piyasasında bankalara yönelik zorunlu karşılık yükümlülüğünü kaldırmasıyla birlikte, repo pazarlarını birleştirme ve likiditeyi konsolide etme imkanına kavuştuk. Bundan sonra da, yeterli derinliğe ulaşan piyasada gerçekleşen işlemlere dayalı olarak hesaplanan Türk Lirası Referans Faiz Oranı'nı (TLREF) oluşturduk. Bu konuda emeği geçen ve sürecin temellerini atan herkese teşekkür ediyorum."

Atilla, TLREF'in yayınlanmaya başlamasıyla piyasa tarafından hızla benimsendiğini ifade ederek, hem kamu bankaları hem de özel bankalar tarafından TLREF bazlı krediler verilmeye başlandığını belirtti.

TLREF'e dayalı tahvil ve bono ihraçları da yapıldığını kaydeden Atilla, "2019'a baktığımızda TLREF'e dayalı olarak özel sektör tarafından 18 milyar liranın üzerinde ihraç yapıldığını görüyoruz. Bu ihraçların 1,5 milyar liralık kısmının sermaye benzeri ihraç olması oldukça önemli, çünkü böylece TLREF'le birlikte aynı zamanda finansal kuruluşların sermaye yeterlilik rasyosuna da katkı sağlamış oluyoruz. 2020'de TLREF'e dayalı kredilerin ve ihraçların katlanarak artmasını bekliyoruz. Hazinemiz de 2020 borçlanma programında ocak ayı sonunda iki yıl vadeli ve TLREF'e dayalı bir ihraç gerçekleştireceğini duyurdu." ifadelerini kullandı. 

"TÜREV ÜRÜN VE HİZMET YELPAZEMİZ DE GENİŞLİYOR"

Türev ürünlerin daha da çeşitlendiğini belirten Atilla, "Aralık 2019'da Borsa İstanbul Grubu şirketlerinden Takasbank nezdinde Tezgahüstü Türev Takasının yapılmaya başlanmasıyla birlikte, TL finansal mimari çalışmasında önemli bir adım daha atılmış oldu. Böylece finansal kuruluşlar, bilançolarında oluşan faiz risklerini döviz bazlı türev ürünler yerine tamamen TL bazlı ürünlerle yönetme imkanına kavuştu. Finansal sistemde yabancı paranın ağırlığını azaltma yönünde önemli bir adım atılmış oldu." diye konuştu.

Risk yönetimi açısından önemli bir rolü olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nın (VİOP) uluslararası sermaye piyasalarıyla entegrasyonun da oldukça önemli bir husus olduğuna dikkati çeken Atilla, şöyle devam etti:

"Bugünün yatırımcıları, tek bir piyasada tek bir pozisyon açmıyorlar. Dolayısıyla bizim de işlem yapılabilir saatlerimizi genişleterek gelişmiş ülkelerin borsalarıyla eşanlı açık olduğumuz zaman dilimini büyütmemiz lazım. Bu sebeple önümüzdeki günlerde VİOP'ta akşam seansını devreye alacağız. Saat 19.00-23.00 zaman diliminde de piyasamızın açık olması sayesinde, örneğin ABD piyasasının gündüz seansında işlem yapan bir yatırımcının aynı anda borsamızda da işlem yapabilmesi mümkün olacak."

"BLOK ZİNCİR TABANLI VARLIK TRANSFER SİSTEMİ BİGA HAYATA GEÇTİ"

Hakan Atilla, Borsa İstanbul Grubu bünyesindeki Takasbank nezdinde blokzincir tabanlı olarak hayata geçirilen BİGA'ya (Bir Gram Altın) da değinerek, "Bitcoin ile başlayan bir kripto birimleri çılgınlığı yaşandı, fakat bir dayanak varlığı olmayan tüm bu dijital birimler aynı zamanda olağanüstü fiyat dalgalanmalarına da konu oldu. Varlığa dayalı bir birim geliştirmek bu açıdan anlamlı" ifadesini kullandı.

"Yeni bir para birimi üretmek gibi hususlar bizim konumuz değil, fakat tüm bunların arkasında yatan blokzincir teknolojisinin göz ardı edilmemesi gerekiyor." diyen Atilla, BİGA sayesinde, karşılığı fiziken Borsa kasalarında saklanan ve standardı belli olan kaydi altının blokzincir teknolojisiyle farklı birey ve kurumlar arasında transferinin mümkün hale geldiğini kaydetti.

Böylece herhangi bir zaman kısıtı olmaksızın, 7 gün 24 saat ve işlem mahremiyeti muhafaza edilerek farklı kişiler aralarında varlık transferinin yapabilir hale geldiğine işaret eden Atilla, "Uygulamaya alınan projeye ilk etapta 6 banka katılım sağladı. Böylece katılımcı bankalarla birlikte Türkiye’nin finansal alanda bilinen ilk blokzincir ağı kuruldu. Takasbank tarafından sunulan platformdan hizmet sağlayacak katılımcı bankaların kendi sistemlerinde yapacakları geliştirmelerle birlikte altın bakiyeleri katılımcı bankalar arasında 7/24 transfer edilebilecek" şeklinde konuştu.

Atilla, borsanın en eski ve köklü piyasası olan pay piyasasının pazar yapısını yatırımcı beklentileriyle uyumlu olarak Yıldız Pazar Grup 1, Grup 2 ve Ana Pazar Grup 1, Grup 2 şeklinde yeniden yapılandırdıklarını hatırlatarak, bu sayede benzer büyüklük, derinlik ve likiditeye sahip şirketlerin aynı grup içerisinde yer aldığını, dolayısıyla yatırımcıların da kendi beklentilerine uygun şirketleri bir arada görebildiklerine dikkati çekti. 

"Son 18 yılda temettü verimi yüksek şirketlere yatırım iyi kazandırdı"

Hakan Atilla, pay piyasasında işlem gören şirketlerin halka açık kısmının büyük çoğunluğuna kurumsal ve yurt dışı yerleşik yatırımcıların sahip olduğundan bahsederek, işlem hacminde ise daha çok kısa vadeli ve yerli bireysel yatırımcıların hareketlerinin göze çarptığını söyledi.

Yatırımcıların uzun vadeli bir bakış açısıyla pay piyasasına yaklaşması gerektiğini vurgulayan Atilla, şunları aktardı:

"Yatırım tavsiyesi olarak değil fakat çarpıcı bir örnek olması açısından paylaşmak gerekirse, çocuğunun geleceği için 18 yıl önce her ay bir çeyrek altın satın alan bir kişinin birikim tutarı bugün yaklaşık 100 bin lira yapıyor. Bu kişi vadeli döviz mevduat hesabı açıp, aynı tutara denk gelen miktarda dolar alıp vadeli mevduatın üzerine eklese birikim tutarı 75 bin liraya ulaşacaktı. Halbuki, temettü verimi yüksek olan 10 şirkete yatırım yapsa, elde ettiği temettü gelirleriyle yine hisse yatırımı yaptığı varsayımıyla bugünkü birikimi hem altının hem dövizin neredeyse toplam getirisine, yaklaşık 170 bin liraya ulaşıyor. Dolayısıyla borsada kısa vadeli al-satlar yerine, detaylı analiz yapan yatırımcılar uzun vadede altından da dövizden de daha çok getiri elde edebiliyorlar. Son 18 yılda temettü verimi yüksek şirketlere yatırım iyi kazandırdı."

Atilla, borsanın halk tarafından daha çok anlaşılması ve sahiplenilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Borsayı uzun vadeli düşünen ve finansal göstergeleri güçlü şirketleri seçen yatırımcıların beklentilerinin karşılanacağına inanıyorum." dedi. 

"İLGİLİ TÜM KURULUŞLARLA TAM BİR İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ"

Aynı zamanda Takasbank'ın da Yönetim Kurulu Başkanı olan Hakan Atilla, finansal istikrar için tüm kurumların üzerine düşeni elinden geldiğince yapmaya gayret ettiğini belirterek, gelinen aşamada ilgili tüm kurumlarla tam bir iş birliği içerisinde olduklarını vurguladı.

Atilla, "Repo piyasalarının konsolidasyonunda Merkez Bankamızın zorunlu karşılık adımı oldukça önemliydi. Aynı şekilde pazar düzenlememizde Sermaye Piyasası Kurulumuzun desteğini ve Gelir İdaresi Başkanlığının toplu (omnibus) hesaplar için düzenlemesini gözardı etmemek gerekir. Yapılan vergisel düzenleme neticesinde, yabancı menkul kıymet saklama kuruluşlarının toplu (omnibus) hesap açarak devlet borçlanma kağıtlarına yatırım yapabilmelerinin yolu açılmış oldu. İlgili kurumlarla bu yönde görüşmeler devam etmektedir." diye konuştu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (63)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ali09 Ocak 2020 22:00

  Uğurlu adammış geldi piyasa yükseliyor.

 • 00809 Ocak 2020 20:41

  Kimsenin başına silah dayayıp borsa oyna demiyorlar. Zorundamısınız

 • Gülfidan Solmaz09 Ocak 2020 20:40

  Kıymetli Başkanım, BİST'te hisseleri hiç edilmişler olarak sizden ACİL TALEBİMİZDİR. Efendim, TAHTASI KAPATILAN HİSSELER ELİMİZDE KALDI. Bu konuyla ilgili hiç kimse açıklama yapmıyor. Ancak ŞİRKETLERİ AÇIK, TIKIR TIKIR ÇALIŞIYOR! Ne olursunuz BİR AÇIKLAMA YAPIN, BİZİ SEVİNDİRİN.

 • Aaaa09 Ocak 2020 19:33

  Hakan ben bu denge holding bir yıldır zorunlu çağrı kararı alındı milleti 1 yıldır soyuyor spk ceza verdi oda cezayı bize kesti galiba

 • AHMET ÖZBİR09 Ocak 2020 16:01

  ÖĞLE TATİLİ insanlığın, yatırımcının en büyük beklentisi Sn. Hakan Atilla. Stresi yüksek olan BİST'TE İSTİRAHAT GEREK İLK ÖNCE! Otobüste yolculukta bile "İHTİYAÇ MOLASI, MİDE DOLASI" kesintisiz devam ederken BİST'TE BİZE KIYILIR MI ATİLLA ABİ!..

 • Akıl bedava 09 Ocak 2020 14:26

  Gel gel yapıyor bu haber bugün küçük yatırımcı yok yükseldi yarın ele vermece :)

 • AHMET ÖZBİR09 Ocak 2020 14:23

  BORSA'da sabreden murâdına erer, panik eden GÜMLER! Birçok hisse bir sene önceki seviye ile bugünkünü kıyaslayın en az YÜZDE YÜZ, YÜZDE İKİYÜZ! Allah bereketini artırsın.

 • ahaha09 Ocak 2020 10:55

  Eeeee Borsada kazanç olmasa, sen ne diye atanacaksın oraya hocam : )) 

 • gümlet09 Ocak 2020 09:21

  Aslında 24 saat açık olmalı.

 • Mesut Kurukaya09 Ocak 2020 09:08

  Çeal Kepez el koyulduktan sonra , bunların Tahtası kapandı yıl 2003 . O günden bu yana borsa adam olmadı . Hala hafıza da ve zarar kucakta . Bir devlet ana ortağa el koyunca borsa ortağı yok olurmu ? Bu tahta açılırsa borsaya güven gelir .

 • Vatandaş09 Ocak 2020 09:01

  Hakan bey gibi üst düzey çalışanlara hisse senedi olarak maaş ödensin. Hayatında 1 tane senedi olmayanlar ahkam kesiyor.

 • Halk09 Ocak 2020 07:39

  Çok güzel başlık olmuş. Bakın Halkbank hisse grafiğine, kazanan süper kazanmış. Satmış kazanmış.

 • baturayersin08 Ocak 2020 23:02

  çok kazanıyoruz halkbankı görüyoruz 18 tl 6 tl geziniyor neden acaba

 • Ali09 Ocak 2020 22:02

  Adam temettü hisseleri diyor sen Halkbank diyorsun okumadan cevap yazma..

 • Efe08 Ocak 2020 22:27

  İmtiyazlı hisseler nedir hakan bey borsada tek hısse olmalı adam imtiyazlı elimde diye hissenin %95 ı nı satıyor nasıl olsa kimse ele gecıremıyor sirketı

 • Sedat08 Ocak 2020 20:43

  Hakan Bey haklı temettü hisselerine yatırım yapan uzun vadeli kazanır Ereğli Ansgr Egeen tarzı hisseler her daim uzun vadede kazandırır.

 • Ssss08 Ocak 2020 20:05

  Bir hisse çağrı fiyatını aldı denge holding neden uygulanmıyor 1 yıldır hisseyi düşürüyoruz doğru uçuyoruz ama yön yanlış aşağı uçuyoruz spk 6 milyon ceza kesti akıllanmadı adamda bizi cezalandırıp zararını çıkartacak bu gidişle freni patlamış kamyon gibi 1 ileri 10 geri kafamı buluyorlar bunlar

 • trump08 Ocak 2020 19:47

  trump bir tweet ile düşürüp çıkarabiliyor aynen çok kazanılıyor parayı saklayacak yer bulamıyoruz

 • Alp08 Ocak 2020 19:22

  Temettü verince,m hisse fiyati düsmesin bunu getirin.o zaman borsaua giris daha da artar.

 • En iyi sen bilirsin08 Ocak 2020 19:19

  HALKB ne olur?

 • Gerçekçi08 Ocak 2020 18:28

  Milli piyango da çok kazandırabiliyor. BORSA ÇOK TA KAYBETTİREBİLİYOR GENELDE DE KAYBETTİRİYOR

 • AHMET ÖZBİR08 Ocak 2020 17:55

  Müslümanlara alın teri dökmeden tamamı yerli yabancı manipilatörlerin elinde olan borsaya sokarak ellerindeki son üç kuruşa göz diken ve ümmeti muhammedi kumara yönelten zındıklar ALLLAH C.C zulmüne uğrasın

 • amanin amanin08 Ocak 2020 18:16

  ahmet özbir. ilk defa bir yorumunu hem beğendim hem de katılıyorum...tebrikler

 • Tam komedi08 Ocak 2020 18:16

  Reyiz varken kumar olur mu ? Ahmet , yahu şeriata doğru koşarak giderken sen yanlış düşünüyorsun !  Bak amerika fatihi atilla borsanın başında rekor üstünde rekor kırıyor  keşke Murat Uysal , Hakan Atilla gibi biride İŞKUR a atansa da işsizlik bitse !!!! Milletin hakkına girenleri  kahr-ı ismiyle KAHRETSİN de !!!

 • shortçu08 Ocak 2020 17:14

  borsanın aptalca gelgellerini seviyorum. garanti bankası kendi çabında borsayı tutmaya çalışınca basıyorum shortu.

 • shortçu08 Ocak 2020 16:49

  gel gel yaparak malı verdiler kapanış eksi olursa şaşırmayın benden söylemesi

 • emrah08 Ocak 2020 17:21

  eksiye geçmiş

 • hakan08 Ocak 2020 16:45

  60 hisse artmış 300 hisse düşmüş. sadece garanti bankasıyla borsa artıda durmaya çalışıyor. borsa değil kumar masası yönetiyorlar.

 • Emrah08 Ocak 2020 18:45

  Kumarsa niye okuyorsun burayı? okuma akılda verme gerek yok

 • ömer08 Ocak 2020 16:39

  halkta kum bunlarda para.

 • mahir08 Ocak 2020 15:40

  garanti bankasıyla borsaya malı döşüyorlar.

 • Vahdet08 Ocak 2020 15:36

  Duzenbazlarin şahı zarraptan almış dersi, bizim yerli yatırımcıya okutuyor. Yarasın cikonovama benim

 • Goldaş mağduru08 Ocak 2020 15:35

  Borsa vurguncu yeri olmuş. Kim inanır size. Halk bank yerlerde sürünüyor. Batak şirketleri borsaya açıyorsunuz. Gazel okuyorsunuz. Yabancı niye girmiyor. Çünkü güvenmiyor

 • Okie Dokie08 Ocak 2020 15:19

  İhlas ve metro grubuna ceza kes İsrail'den 10milyon $ getirmezsem namussuzum Hakan bey.

 • ylmz09 Ocak 2020 07:56

  Farketmez...Sen zaten namussuzsun.

 • Istanbul 08 Ocak 2020 15:17

  Başkanım çok umutluyuz sizden konuyu gündeme getirirseniz yüzlerce insanın duasını Alırsınız ..TMSF ve Bankasya hisse senet mağdurları Teşekkürler

 • ne08 Ocak 2020 15:15

  oh yeah bebeğim. seviyoruz seni atilla hakan

 • Reza08 Ocak 2020 15:04

  Ben ayakkabı kutusuna yatırıyorum paraları

 • Bika08 Ocak 2020 14:54

  Temettü veriminin yüksek olması için temettü veren hissenin piyasa değerinin yükselmemesiyle olur.

 • Aaaas08 Ocak 2020 14:51

  Bir firma spk nın verdiği kararı ne kadar erteleyebilir denge holding ne ayak 1 yıldır çağrı fiyatını uygulamadi

 • Aaa08 Ocak 2020 14:41

  Borsa gündem bir sürü yorumum var size zahmet taraf tutma denge firmasına yayinla

 • Aaa08 Ocak 2020 14:38

  Çağrı fiyatı altında bi nevi millet soyuluyor bataklık gibi her gün düşüyor hisseler uzaya gitti bu dibe çağrı fiyatı süresi ne kadar süre yok mu denge holding paramızı tutsak etti bizde hüküm yedik hissede hapis cezamız ne zaman bitecek bize yazık değil mi

 • Aaa08 Ocak 2020 14:35

  Zorunlu çağrı fiyatını adamlar 1 yıldır erteliyor neden çamura yatıyor milletin parasını eritip psikolojisini bozup herkes çıktıktan sonra mi uygulayacak

 • Aaa08 Ocak 2020 14:29

  Dengeye spk ceza kesti patronda küçük yatırımcıya kimin gücü kime yeterse misali

 • Aaa08 Ocak 2020 14:26

  Düşen hisse icat edilmiş her gün duser mi bir hisse

 • Aaa08 Ocak 2020 14:25

  Denge holding mağdurlarına yardım edin lütfen çağrı fiyatını uygulayın hapis cezası yatıyoruz sanki 1 yıldir

 • Aa08 Ocak 2020 14:24

  Denge holding küçük yatırımcı mağdurlarına yardım edin lütfen çağrı fiyatını uygulayın

 • Aas08 Ocak 2020 14:05

  Denge holding Allahından bulsun sesimizi duyan takan yokk

 • Uyumsuz08 Ocak 2020 14:01

  Yav he he. Kim kazanıyor peki at hırsızı spekler ve onlarla iş tutan içi boş şirketleri borsaya açan patronlar ile onlara bu fırsatı verenler. 3. dünya ülkelerinde bile bu kadar manipülasyon yapılmıyor. Borsada yapılan işlemlerden dolayı neredeyse her hafta kişilere, kurumlara ve şirketlere verilen cezalarda bunun en açık göstergesi. Peki caydırıcı oluyor mu hayır. yine aynı tas aynı terane... Borsa yatırım aracı olmaktan bunlar sayesinde çıkarıldı. Önce bunların önüne geçin. Bist şirketlerin %90 nı nı halka arz edip bedelli ile para toplayıp kişisel servet yapan patronlarla doldu casino bist...

 • As08 Ocak 2020 14:00

  Borsa gündem yazdıklarımı yayınla taraf tutma denge sorunu var sende denge holding gibi adam bizi soydu kandirildik çağrı fiyatını var dediler bir senedir bekliyorum hisse her gün duser mi spk yetkililerine sesleniyorum bu oyuna bir son versin çamura yatmasın denge holdin patronu

 • Sesimizi duyan yok mu 08 Ocak 2020 13:49

  Denge holding mağdurlarına yardım edin lütfen çağrı fiyatını uygulayın

 • Spk lutfen yardimci olun artik08 Ocak 2020 13:40

  Gipteki hisseler anamızı ağlattı denge holding 1 senedir çağrı fiyatını bekliyoruz bataklık gibi hisse her gün düşen hisse icat etmişler sesimizi duyan mi var spk ceza kesti adamda beter bizi cezalaandirdi gel bu işin içinden çık sesimizi duyan birisi çıksın artık Allah aşkına cinnet geçiriyorum her gün böyle hissemi olur zorunlu çağrı fiyatı dediniz girdik adam çamura yatıp hep bir üst mahkeme 4 aya yakın erteliyor sesimizi duyun size zahmet çağrı fiyatını uygulayın yada kottan adın tüm hisseler uzaya gitti bu dibe her gün hisse duser mi Allah aşkına psikiyatride yakında tedavi olacan biri bu hisse sahibine haddini bildirsin

 • Okie Dokie08 Ocak 2020 13:40

  Patron ellerini ovuşturup KY bekliyor pozu  (6) 

 • fenasi kerim 08 Ocak 2020 13:39

  gerçek yatırımcıları sömüren kredili ve açığa satış komple kalksın ky da para kazansın

 • South America 08 Ocak 2020 13:38

  2008-2014 arası için bu söylediğin doğru olsa da bazı hisseler hariç son 5-6 yılda ciddi getiri olmadı. Hatta daha düşük fiyata inenler bile oldu.

 • Bennn08 Ocak 2020 13:33

  Şu memsanın sorunun çözsen SPK sarpa sardı hala el atmıyor

 • cevat08 Ocak 2020 13:21

  albaraka bank al kazanırsın

 • Berk08 Ocak 2020 13:16

  Kesin oyle 2 yil once millete 120 binden mali hep birlikte verdiniz simdi konusuyorsun millet 2 yildir borsada icerde be ustune devalosyon yedi %40 .

 • yuh08 Ocak 2020 13:15

  birinin kazanması için birinin kaybetmesi gerekiyor.Şimdi kim kazanıyor , kim kaybediyor?????

 • Vatandaş08 Ocak 2020 13:12

  Hadi oradan. İhlas grubuna ve metro grubu hisselerine hesap sormadan borsaya tek kuruş yatırmam bir daha. Borsa mı kumarhane mi belli değil. Adamlar operasyon yapıyor milyonlarca TL kazanıyor. Ceza olarak sadece 6 ay işlem yasağı geliyor. Böyle ceza mı olur?

 • özgür08 Ocak 2020 13:12

  yandaş olunca önden haberleri alıp kolay kananılır. son duyan bizler kazanamıyoruz.

 • ferat08 Ocak 2020 13:10

  sizden başka kazanan yok.

 • gundem08 Ocak 2020 13:10

  hehehhe..yalandan kim ölmüş..