E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBİST baskı altında kalabilir---

BİST baskı altında kalabilir

BİST baskı altında kalabilir
16 Ocak 2018 - 09:15 www.borsagundem.com

BIST 100 Endeksi’nin yurtdışı piyasalarındaki olumlu seyir eşliğinde tepki alımları ile başlama çabası içerisinde olmasına karşın gün içerisinde risklerin endeks üzerinde baskı unsuru olarak kalmaya devam etmesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ SURİYE’YE İLİŞKİN JEOPOLİTİK RİSKLER EŞLİĞİNDE GERİLEDİ...

BIST 100 Endeksi haftanın ilk işlem gününde, yurtdışı piyasalardaki olumlu seyrin desteklemesi ile birlikte gün içerisinde yükseliş göstermesine karşın Suriye’ye ilişkin jeopolitik riskler ve yapılan açıklamalar eşliğinde satışların derinleşmesine paralel olarak günü %2,2 düşüşle 112,159 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %2,1, BIST Sanayi Endeksi %2,4 oranında geriledi. Ayrıca dün yurtiçinde Ekim ayı işsizlik oranı ve Aralık ayı bütçe dengesi takip edildi. Yurtiçinde Ekim ayı işsizlik oranı geçen aya göre hafif gerileyerek %10,3 olarak gerçekleşirken, Aralık ayında merkezi yönetim bütçe açığı 20,9 milyar TL oldu.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
ARTAN RİSKLER BIST 100 ENDEKSİ’Nİ BASKILAMAYA DEVAM EDECEK…

Yurtdışı piyasalarda global büyüme fiyatlamaları eşliğinde görünüm, pozitif olmaya devam ederken, BIST 100 Endeksi’nde jeopolitik riskler nedeniyle negatif ayrışma gözlenmekte. Ocak ayının başında gelişen ülke piyasalarına göre %10 daha iyi performans gösteren ve kendi tarihsel iskontosuna göre olan iskontosu %10 seviyelerine gerileyen BIST 100 Endeksi’nde, artan riskler eşliğinde CDS, TL faizler ve döviz kurlarında oluşabilecek yükselişler ile birlikte de baskının daha da artmasını ve 110,000 seviyesine doğru gerilemenin devam edebileceğini düşünmekteyiz. Sabah itibariyle, Asya hisse piyasaları yükseliş eğilimli seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise hafif alıcılı. BIST 100 Endeksi’nin yurtdışı piyasalarındaki olumlu seyir eşliğinde tepki alımları ile başlama çabası içerisinde olmasına karşın gün içerisinde risklerin endeks üzerinde baskı unsuru olarak kalmaya devam etmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Bankacılık Sektörü…Nötr… Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, bankacılıkta Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'nda yapılan yeni düzenlemelerle Türk Telekom gibi yakın izlemeye alınan kredilerin takibe dönüşümü için belirlenmiş bir süre olmadığını ve bankaların bu kredilerden zarar beklemesi durumunda takibe alabileceklerini söyledi. (Business HT)

KRDMD…Sınırlı Pozitif… Şirket, Ocak – Aralık 2017 döneminde, sinter, sıvı ham demir, sıvı çelik, ham çelik ve net hadde mamul üretimlerini, geçen senenin aynı dönemine göre, sırasıyla, %32, %12, %11, %11 ve %31, esas ürün satış miktarını ise %13 arttırdığını açıkladı. (KAP)

PGSUS…Sınırlı Pozitif… Şirketin Aralık ayında toplam yolcu sayısı, geçen aya göre %0,4 azalış, geçen yılın aynı ayına göre ise %18,8 artış göstererek 2,3 milyon adet olarak gerçekleşti. 2017 yıl genelinde ise, toplam yolcu sayısı %15 artışla 27,8 milyon oldu. Şirketin yıllık yolcu sayısı büyüme hızı Aralık ayında %14,3’ten %15,2’ye yükseldi. (KAP)

ULUSE…Sınırlı Pozitif… Şirket, United Nations Development Programme ile uzun dönemli trafo satış sözleşmesi yapıldığını, ürünlerin son kullanıcısının Irak Devlet Elektrik İdaresi’nin olacağını, sözleşmede adet sınırlamasının bulunmadığını ve bu nedenle sözleşmenin şirket hasılatına olan katkısının, gelen siparişler ölçüsünde olacağını açıkladı. (KAP)

AVISA…Sınırlı Pozitif… Şirketin Ocak – Aralık 2017 dönemi prim üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre %48,5 artışla 471,5 milyon TL olarak gerçekleşti. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Şubat vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %2,2 düşüşle 139,525 seviyesinden tamamladı.

Şubat vadeli kontratın, gün içerisinde 138,500 – 140,250 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, gelişen ülke para birimlerine karşısında zayıf performans sergilerken, Türk Lirası Suriye’ye ilişkin jeopolitik riskler nedeniyle negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Ocak vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %1,0 yükseliş ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, ABD enflasyonundaki yukarı yönlü ivmelenmeye karşın Dolar’ın global bazda zayıflamasından destek bularak yükselişini sürdürdü. Şubat vadeli Altın kontratı ise günü %0,9 yükseliş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları’nın, gelişmiş ülke para birimleri karşısında zayıf performans sergilediği günde Euro, Almanya’da hükümetin kurulmasına ilişkin beklentiler eşliğinde pozitif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Ocak vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %1,0 yükseliş ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne yatay seyir ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)