BIST 103 bin puanı aştı: Yükselişini 4. güne taşıdı!

07 Kasım 2019 18:05
BIST 103 bin puanı aştı: Yükselişini 4. güne taşıdı!

Borsa İstanbul Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım’da ABD Başkanı Trump ile Washington’da görüşeceğinin açıklanması ile günü %2.37 oranında kazançla 103.544 puandan tamamlarken yükselişin artan hacimle gerçekleşmesi dikkat çekti

BORSAGUNDEM.COM

Piyasalarda son günlerde ABD-Çin ticaret görüşmelerindeki ılımlı havanın etkisiyle olumlu rüzgârlar eserken, bu sabah görüşmenin seyri açısından önemli olan ABD ve Çin liderleri Trump-Xi görüşmesinin ertelenmesi gündemde öne çıktı.

ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Kasım ayında yapılması planlanan görüşme, iki liderin buluşacağı yer konusunda karar verilememesi nedeniyle Aralık ayına ertelendi.

Trump-Şi buluşması ertelendi

ABD-Çin müzakerelerinde en üst düzey görüşme olan bu ikili zirvenin ertelenmesi yatırımcıları tedirgin etti. Uzmanlar küresel piyasalarda yatırımcıların “bekle-gör” stratejisini benimsediği yorumunu yaparken, dün ABD ve Asya’da hisse senedi piyasalarında karışık-kararsız seyir hâkimdi.

Borsa İstanbul ise hafta başından beri yükselişini dün de devam ettirerek 101 bin puanın üzerine çıktı. Türkiye’nin CDS primleri ise 328 puan seviyelerinde yatay seyrini sürdürdü.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım’da ABD Başkanı Trump ile Washington’da görüşeceği açıklandı. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, “İki lider, ABD Başkanı Sayın Trump’ın daveti üzerine 13 Kasım Salı günü Washington’da görüşeceklerini yeniden teyit etmişlerdir” denildi. Bu durum yurt içinde hisse senedi piyasalarında risk iştahını artırabilecek önemli bir açıklama olarak görünüyor.

Erdoğan, Trump ile görüştü: 13 Kasım'da ABD'ye gidiyor

İki liderin görüşmede ikili meseleler ve bölgesel gelişmeler ele alacağı ifade edilirken, görüşmeden çıkacak mesajlar piyasalarda fiyatlamalarda etkili olabilir.

Bugün İngiltere Merkez Bankası BoE'nin faiz kararı ve Almanya'da sanayi üretimi verileri yatırımcıların odağında bulunurken, BoE'nin faizlerde değişiklik yapmaması, gelecek dönem ekonomi tahminlerinde ise revizyona gitmesinin beklendiğini bildirdi.

Küresel piyasalar İngiltere Merkez Bankası'na odaklandı

BORSA İSTANBUL YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım’da ABD Başkanı Trump ile Washington’da görüşeceğinin açıklanması Borsa İstanbul'a olumlu yansıdı. Endeks güne %0.66 oranında yükselişle 101.812 puandan başladı.

Açılışta bankacılık endeksi yüzde 1,24, holding endeksi yüzde 0,55 yükseliş kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran bankacılık, tek gerileyen ise yüzde 0,58 ile elektrik oldu.

Analistler Çin tarafından ABD ile müzakerelerde ilerleme kaydedildikçe tarifelerin kademeli olarak kaldırılması için anlaşıldığı yönündeki haberlerin Avrupa piyasalarında pozitif hava oluşturduğunu ifade etti.

Avrupa borsaları yükselişle açıldı

BORSA GÜNÜN İLK YARISINDA YÜKSELDİ

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 1.505,69 puan artarken, toplam işlem hacmi 4,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 1,80 ve holding endeksi yüzde 1,10 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında, en fazla kazandıran yüzde 2,07 ile iletişim, tek gerileyen ise yüzde 0,75 ile spor oldu.

BORSA İSTANBUL SERT YÜKSELİŞTE TAMAMLADI

Borsa İstanbul Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım’da ABD Başkanı Trump ile Washington’da görüşeceğinin açıklanması ile günü %2.37 oranında yükselişle 103.544 puandan tamamlarken yükselişin 9.5 milyar lirayı aşarak artan hacimle gerçekleşmesi dikkat çekti. Bankacılık endeksi %2.80, sanayi endeksi %2.10 oranında primli seyretti.

Günün önemli şirket haberleri 07/11/2019

Bugün açıklanacak önemli veriler 07/11/2019

 

DOLAR / TL

Dolar saat 18:00 itibariyle 5.7344 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.7330 lira, en yüksek 5.7368 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.3504 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1058 seviyesinde. Gram altın 273.7 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 12.10 seviyesinde.

Dolar yatay seyrediyor

 

BORSA İSTANBUL DÜN YÜKSELİŞLE KAPANDI

Borsa İstanbul bankacılık ve sanayi hisseleri öncülüğünde günü %0.62 oranında yükselişle 101.143 puandan dün günü tamamladı.

Borsa İstanbul yükselişle kapandı

 

AVRUPA BORSALARI DÜN YÜKSELİŞLE KAPANDI

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem günü yükselişle tamamladı. Avrupa borsaları kapanışında, gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0,21 artışla 405,07 puana çıktı.

Avrupa borsaları yükselişle kapandı

 

ABD BORSALARI KARIŞIK SEYİRLE KAPANDI

ABD-Çin ticaret anlaşmasının erteleneceği haberinin etkisi, sağlık sektörü hisselerindeki olumlu hareketle dengelendi. ABD borsaları günü çok küçük değişikliklerle kapadı.

ABD borsaları karışık seyirle kapandı

 

ASYA BORSALARI KARIŞIK BİR SEYİR İZLEDİ

Asya’da hisse senetleri ABD-Çin kısmi ticaret anlaşmasının Aralık ayına ertelenebileceğine yönelik haberin ardından Perşembe günkü işlemlerde karışık seyretti. Japonya’da hisse senetleri hafif artıda seyrederken, Hong Kong ve Çin yatay bir seyirle açıldı, Güney Kore hisse senetleri ise geriledi.

Asya borsaları karışık bir seyir izledi

 

Yorumlar

E-bültenimize abone olarak en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.