E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknolojiBilim insanları canlı ve kendini tamir edebilen tuğla üretti---

Bilim insanları canlı ve kendini tamir edebilen tuğla üretti

Bilim insanları canlı ve kendini tamir edebilen tuğla üretti
19 Ocak 2020 - 10:33 www.borsagundem.com

Amerika Birleşik Devletleri'nde bilim insanları kendini yenileyebilen canlı tuğla üretti. İnşaat sektörünü devrim yaratabilecek gelişme sayesinde sürdürülebilir yapılar inşa etmek ve sera gazı salınımını azaltmak mümkün olacak.

Colorado Boulder Üniversitesi'nde araştırma yapan disiplinlerarası ekip, kum ve bakterilerden canlı ve üreyebilen bir beton geliştirdi.

Malzemeyi diğerlerinden ayıran özelliği minerallerin kimyasallar tarafından değil, fotosentez yoluyla enerji yakalayan bir mikrop sınıfı olan siyanobakteriler tarafından biriktiriliyor olması.

Fotosentetik işlem, normal beton üretiminin aksine karbondioksiti emiyor. Bu da sera gazı salınımını önemli ölçüde etkileyecek bir gelişme.

Araştırma ekibinin başında bulunan yapı mühendisi Wil Srubar üretilen malzeme için “Gerçekten bir Frankenstein materyali gibi görünüyor." dedi. Fotosentetik bakteriler betona yeşil bir renk veriyor ancak malzemenin kuruması sırasında bu renk kayboluyor.

Araştırmacılar,yeni malzemenin en büyük avantajlarından birini, tuğlanın üretiminin bakteriler baz alınarak yapılması nedeniyle canlı kalması olarak nitelendiriyor. Bu alanda daha önce yapılan çalışmalarda, biyolojik malzeme ile çimentodan yapılmış hasarlı tuğlalar tamir edilmesi denenmiş ancak araştırmalar bakterilerin bu ortamda canlı kalamaması nedeniyle sonuçsuz kalmıştı.

Canlı malzemeden yapılan tuğlanın dayanıklılığı geleneksel beton tuğla ile karşılaştırıldığında zayıf olarak gözükse de 5 santimetre uzunluğundaki küpler halihazırda ortalama bir insanı taşıyacak güçte.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • amanin amanin19 Ocak 2020 15:58

  tam dicektim ohh be sonunda biz de değişik bir şey bulduk diye. meğer yine abddeki bilim adamlarıymış...

 • haramzadeler19 Ocak 2020 11:55

  yarın tayyip de ürettirir milli tuğlayı...

 • Olmadı dede19 Ocak 2020 16:49

  Hayatımda bir kere oy vermedim yöntemlerini, söylemlerini hiç tasvip etmem, eleştirim de çoktur ama Tayyip ne yahu. CB dersin, soyadını söylersin,sn dersin. Sevsen de sevmesen de ülkenin CB nı

 • HALİL KERTENKELE19 Ocak 2020 16:01

  ne kadar zübbesin.sanki RTE yerine başkası gelse ne olacak.bir yerin tavanamı değecek.

 • Bika19 Ocak 2020 15:02

  Bugünlerde  milli kanalla meşgul. Kanalın beton blokları bu tuğladan olmaz, beton gibi sağlam milli tuğla gerekiyor.