E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBilançolar risk iştahını düşürüyor---

Bilançolar risk iştahını düşürüyor

Bilançolar risk iştahını düşürüyor
22 Şubat 2021 - 09:15 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BİST100 endeksinde yatay açılış gerçekleşmesi bekleniyor.

• Türkiye’de korona virüs vaka sayısı 6.546 artarak 2.638.422’ye yükseldi. Korona virüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 601 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 77 kişi artarak 28.060’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.523.760.
• Cumhurbaşkanı Erdoğan: Uzun vadeli bir perspektifle, kazan-kazan temelinde yeni Amerikan yönetimiyle iş birliğimizi daha da güçlendirmek istiyoruz . Türkiye olarak, Amerika ile ortak menfaatlerimizin görüş ayrılıklarımızdan çok daha fazla olduğu inancındayız.
• Erdoğan: Kıymetli kardeşim, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefonda görüştük. Görüşmede, ekonomi, ulaştırma, güvenlik ve diğer alanlarda iş birliğini geliştirecek adımları ve bölgesel gelişmeleri ele aldık. İlişkilerimizin güçlendirilmesine dair iradeyi muhafaza ediyoruz . Mevkidaşıma, Yeni ABD yönetiminin İran’a yönelik tek taraflı yaptırımlardan vazgeçerek, İran halkının refahının önündeki haksız engelleri kaldırması temennimizi ifade ettim
• Sağlık Bakanı Koca: Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibariyle süreç belirlenen kriterler çerçevesinde dört risk seviyesinde Valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak.
• Fitch, Türkiye'nin kredi notunu 'BB-' olarak teyit etti, kredi not görünümünü 'Negatif'ten 'Durağan'a revize etti.
• Fitch, Türkiye'de enflasyonun 2021 yılı sonunda %11,0, 2022 yılı sonunda %9,2'ye düşeceğini tahmin ediyor.
• JP Morgan, ABD'nin yeni yönetiminin atacağı teşvik adımına ilişkin beklentisini 900 milyar dolardan 1,7 trilyon dolara çıkardı. Kuruluş, teşvik paketinin Mart ayında kabul edilmesini bekliyor. Raporda ABD ekonomisi için 2021 4. çeyrek yıllık büyüme tahmini %6,4 belirtildi.
• Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan araştırmaya göre dünyanın en büyük 74 ekonomisi içerisinde nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülke vatandaşları açıklandı. Listede Nijeryalılar %33 ile ilk sırada yer alırken Vietnam vatandaşları %21 ile ikinci, Filipinler %20 ile 3’ncü sırada yer aldı. Türkiye ise %16 ile dünyada 4’ncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer aldı.
• Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport’un Başkanı Aleksandr Miheyev, Türkiye ile ek S-400 sevkiyatına yönelik görüşmelere ara verilmediğini ifade etti.
• Yolcu beraberinde getirilen elektronik cihazlar için kayıt süresi 120 günden 365 güne çıkarıldı.
• İsrail: BionTech aşısı ölümleri %98,9 önlüyor .
• İngiltere, AB’nin kabuklu deniz ürünlerine uyguladığı ithalat engeli sonrasında misilleme olarak AB'den ithal edilecek maden suyuna kısıtlama getirecek.
• Japonya, Pfizer ve BioNTech tarafından korona virüse karşı geliştirilen aşıların 450.000 dozluk ikinci kısmını teslim aldı.
• ABD'li dijital ödeme şirketi Stripe'ın Yönetim Kuruluna İngiltere ve Kanada Merkez Bankalarında başkanlık yapmış olan ve Goldman Sachs'da 13 yıl yatırım bankacılığı yapan Mark Carney katıldı.
• Pfizer, ABD için haftalık olarak ürettiği Covid-19 aşısı miktarını iki katına çıkarmayı planlıyor.
• İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "Biz ABD 'den laf değil icraat bekliyoruz. Fakat asıl sorun şu: Joe Biden , Trump'ın siyasetini güdüyor, Obama'nın değil" dedi.
• Sudan, borç ertelemeye başvurmak için kara borsadaki kurun değeriyle resmin kurun değerini birleştirerek devalüasyona gitti.
• Japonya'nın çelik üreticilerinden Nippon Steel, yerel üretim kapasitesini %20 oranında düşürmeyi planlıyor.

Ne Olacak?

• Yurtiçinde Kapasite Kullanım Oranı, İmalat Güven Endeksi, Turizm İstatistikleri ve Merkezi Hükümet Borç Stoku açıklanacak.
• İngiltere Başbakanı Johnson ülkedeki tüm okulların 8 Mart'ta açılacağını duyurmaya hazırlanıyor.
Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde yatay açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel piyasaları her ne kadar korona virüs vaka sayılarının düşmesi ve aşılamadaki hızlanmalar yukarı yönlü etkilese de, ABD tahvil faizlerinin yükselmesi ve beklentileri karşılamayan bilançolar risk iştahını düşürüyor.

BİST100 endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününe %0,33 oranında yükselişle 1.551 seviyesinden başlangıç yaptı. Açılışın ardından alımlar hızlandı. Endeks günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket etti. BİST100 endeksindeki yükseliş eğilimi artarken, sanayi sektörü payları bu yükselişlerde ön plana çıktı. İyimserliğin devam ettiği haftayı BİST100 endeksi seans sonuna bankacılık sektörüne gelen alımlar ile %0,90 oranında yükselişle 1.560 seviyesinden tamamladı. Finansal kiralama faktöring sektörü payları %3,33 oranında değer kazanırken, madencilik sektörü payları %4,76 oranında değer kaybetti.

Dolar / TL tarafında ise geri çekilme sürüyor. Piyasalarda beklenen TCMB faiz kararının beklentilere paralel olarak %17,00 kalması ve karar metninde ‘’sıkı para politikası’’ mesajları sonrasında kurda 6,95 hareketi görüldü. 7,30 destek seviyesinin kırılması ile 6,80 kuvvetli destek seviyesi olarak dikkat çekiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, yatırımcıların güvenini artırmak için Mart ayından itibaren işsizlik verilerini üç aylık dönemler yerine aylık olarak açıklamaya hazırlanıyor. Kurumun ayrıca işgücü istatistiklerinin hesaplama yöntemini de güncelleyeceğini belirtiliyor.

VİOP 30 Endeks kontratında yatay açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Şubat kontratı, Cuma günü 1.602 - 1.626 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.622 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 21.485 azalarak 479.257 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1623 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, özellikle 1.640’ın üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.670 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.603 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.630 ve 1.639 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.610 ve 1.603 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Toparlanma fiyatlaması etkili oluyor

 

Global büyüme hikayesinin satın alınması

 

Günün önemli şirket haberleri 22/02/2021

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)