E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBiden'dan yatırımcıları kızdıracak sözler---

Biden'dan yatırımcıları kızdıracak sözler

Biden'dan yatırımcıları kızdıracak sözler
01 Nisan 2021 - 01:25 www.borsagundem.com

2 trilyon dolarlık altyapı paketini açıklayan ABD Başkanı Biden, kurumlar vergisini de yüzde 21'den yüzde 28'e çıkarılacağını söyledi. Biden, "Bu ülkeyi Wall Street inşa etmedi. Bu ülkeyi orta sınıf inşa etti" dedi

ABD Başkanı Joe Biden, ülke ekonomisini canlandırmayı hedefleyen yaklaşık 2 trilyon dolarlık altyapı paketinin detaylarını açıkladı.

Biden, Pittsburgh ziyaretinde, ekonomi planına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle geçen yıl milyonlarca Amerikalının işini kaybettiğini anımsatan Biden, yüzde 1'lik en zengin kesimin ise servetlerini 4 trilyon dolar artırdığına dikkati çekti.

Biden: Ülke ekonomisinin aşağıdan yukarıya inşa edilme zamanı olduğunu belirterek "Bu ülkeyi Wall Street inşa etmedi. Bu ülkeyi orta sınıf inşa etti.

Altyapı paketine ilişkin Biden, "Gördüğümüz veya yaptığımız hiçbir şeye benzemeyen, Amerika'da nesilde bir yapılabilecek bir yatırım." değerlendirmesinde bulundu.

8 yıla yayılan bir paket

Ekonomi planının "Amerikan İstihdam Planı" ve "Amerikan Aileler Planı" olmak üzere iki kısımdan oluştuğuna işaret eden Biden, her ikisinin de ekonominin geleceği için önemli olduğunu vurguladı.

Biden, "Amerikan İstihdam Planı" olarak adlandırdığı altyapı paketinin detaylarına değinerek ulaşım altyapısının, yolların, köprülerin ve havalimanlarının modernize edileceğini anlattı.

Pakette iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik çalışmaların da yer alacağına işaret eden Biden, "Önerdiğim şey, Amerika'nın geleceğine yaklaşık 2 trilyon dolarlık tek seferlik bir sermaye yatırımı." diye konuştu.

Biden, paketin 8 yıla yayıldığını belirterek sağlanacak istihdam artışı ve ekonomik büyümenin işletmelerin uluslararası alanda daha fazla rekabet etmesine ve daha fazla gelir sağlamasına yardımcı olacağını anlattı.

KURUMLAR VERGİSİ YÜZDE 28'E ÇIKARILACAK

Paketin finansmanı konusunda federal vergilerin artacağını söyleyen Biden, "Bu kimseyi cezalandırmakla ilgili değil. Milyonerlere ve milyarderlere karşı bir şeyim yok. Amerikan kapitalizmine inanıyorum." dedi.

Biden, kurumlar vergisinin yüzde 28'e çıkarılacağını kaydederek bundan şikayet edilmemesi gerektiğini, söz konusu vergi oranının hala İkinci Dünya Savaşı ile 2017 arasındaki döneme kıyasla düşük olduğunu ifade etti.

Konuya ilişkin Cumhuriyetçiler ile bir araya geleceğini ve onların fikirlerine açık olduğunu belirten Biden, söz konusu paketin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ALTYAPI PAKETİNİN DETAYLARI

Biden'ın açıkladığı yaklaşık 2 trilyon dolarlık altyapı paketi ile Kovid-19 salgınının ekonomide neden olduğu yaraların sarılması ve ülke ekonomisinin yeniden canlandırılması hedefleniyor.

Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketinin ardından söz konusu altyapı paketinin Biden yönetiminin üzerinde çalıştığı ikinci büyük paket olduğu belirtiliyor.

Biden'ın ekonomi planının ilk aşamasını oluşturan altyapı paketinde, yol ve köprülerin modernizasyonu, geniş bant internet erişiminin genişletilmesi, temiz enerji ve Ar-Ge çalışmalarının artırılması gibi yatırımlar yer alıyor.

Pakette, yol, köprü, otoyol, liman, havalimanı ve elektrikli araç sistemlerinin geliştirilmesi gibi projelere 621 milyar dolar, üretim, Ar-Ge ve mesleki eğitimi projelerine 580 milyar dolar, okul ve konutların inşası ile iyileştirilmesine yönelik projelere 300 milyar dolar, içme suyu altyapısı, geniş bant internet erişimi ve elektrik şebekelerinin geliştirilmesine yönelik yatırımlara 300 milyar dolar ve yaşlılar ile engellilerin bakımına ise 400 milyar dolarlık kaynak ayrılıyor.

Paketin 8 yılda 2 trilyon dolara mal olması beklenirken, tartışma konusu olan finansmanın ise kurumlar vergisinin yüzde 21'den yüzde 28'e çıkarılarak 15 yıldan fazla bir sürede sağlanacağı belirtiliyor.

Planın sağlık ve eğitim gibi hizmetlere odaklanan ikinci kısmının detaylarının ise nisan ayında açıklanması bekleniyor.

ABD Başkanı Biden'ın açıklamaları ve altyapı harcamaları için vergi artışını kaynak göstermesi muhafazakarlar ve büyük iş çevreleri tarafından soğuk karşılandı.

Biden'dan yeni paket hazırlığı! Bu defa 3 trilyon dolar

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • sıddık01 Nisan 2021 10:30

  İşte gerçek bir başkan ABD nihayet aradığını buldu. Darısı başımıza

 • Ahmet Özbir01 Nisan 2021 09:59

  bizim başkan da gitsin futbol maçı izlesin. artık yeter, parası neyse verin, getirtin şu aşıları. oy toplama gayreti ile toplu organizasyon yapmayı bırakın, ailelere doğrudan gelir desteği yapın. önümüz ramazan, gönderin IBAN'ı yerli ve milli vatanseverler bağış yapsın

 • Nedim01 Nisan 2021 07:29

  ''Son 9 yılda bir tek otobüs alınmamış  diyen soytarı 2023 rezil olacak!  Herhalde bu milleti gerçekten  kendi tanımladığı gibi ''koyun'' olarak görüyor!  Ancak zaten bunların derdi çok başka!  Bütün  dini mili hatta akli kavramlar ile oynayıp önce maneviyatını bozmak sonra da dışarıda işgal ettirmek gibi alçak niyetlerin  sahibi olan alçakların Allah bin belasını versin. 

 • Melih01 Nisan 2021 11:59

  Ayıp oluyo, rezil etmişsin gene nedim? Ne oldu maaşını mı kesti, niye düşman oldun birden?

 • keklik01 Nisan 2021 09:34

  aynen kanka. corona salgını azalmışken, tüm illerde kapalı spor salonlarına köylüleri doldurtup kendini alkışlatan soytarı coronayı tekrar azdırdı.

 • Nedim01 Nisan 2021 07:17

  Yalan dolan!  Madem o kadar kararlısın silah yasasını değiştir!  Yapmazsın!  Çünkü hiç şüphe yok zengin kapitalistlere ve derin devlete iman etmişsin!  Bir yandan da popülerlik kazanmak için sallıyorsun!  Aslında dalga geçiyorsun alay ediyorsun.  Göçmenler için seçimden önce ve sonra söylediklerin  ortada.  Bunların bizdeki versiyonu da ortada kripto kemal,  Kripto ekrem ve diğerleri!  Bunlar ağızlarından  çıkan sözü 2 saat sonra unutup yeni  yalanlar peşine düşerler.  Böyle umarsızca yalan söyleyen 1-Feto 2 Kripto Kemal 3 Kripto ekrem!  

 • cingöz01 Nisan 2021 09:34

  Nedim sen hangi bostanın hıyarısın?

 • Ggff01 Nisan 2021 03:44

  Yasa biden abi .bizde kur ihracatcin menuneyitine göre belirleniyor .devlet her zaman vatandaşının yanında olmalıdır .

 • Kesin01 Nisan 2021 03:26

  Bakalım yarın Wall Street nasıl yanıt verecek

 • ıtri01 Nisan 2021 09:36

  yükselir. abdli şirketler vergiden korkmaz, tersine devlet yatırımı talebi arttırır, üretim yapan şirketler karını katlar. türkiye gibi değil yani