E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBiden yönetiminin kripto para risklerini azaltmaya yönelik yol haritası açıklandı---

Biden yönetiminin kripto para risklerini azaltmaya yönelik yol haritası açıklandı

Biden yönetiminin kripto para risklerini azaltmaya yönelik yol haritası açıklandı
28 Ocak 2023 - 01:06 www.borsagundem.com

Beyaz Saray’dan Ulusal Güvenli Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikaları Müdürü Aratı Prabhakar, Beyaz Saray Ekonomik Danışma Konseyinden Brian Deese, Cecilia Rouse ortak imzasıyla açıklama yapıldı

Beyaz Saray’dan yapılan resmi açıklamada, 2022 yılının kripto para birimleri için zor bir yıl olduğunun, Mayıs ayında, sözde bir "stablecoin" patladığı ve bir iflas dalgasına yol açtığının altı çizildi. Açıklamada, son aylarda kripto para şirketlerine güvenen yatırımcıların çoğunun ciddi kayıplar yaşadığı belirtildi. Biden yönetiminin, kripto para birimlerinin finansal istikrarı baltalamamasını sağlamaya, yatırımcıları korumaya ve kötü aktörleri sorumlu tutmaya devam etmeye odaklandığı açıklandı.

BloombergHT'nin haberine göre Başkan Biden'in liderliğinde geçen yıl kripto para birimlerinin risklerinin belirlendiği ve Başkan’ın sahip olduğu yetkileri kullanarak bu riskleri azaltmak için harekete geçildiği belirtildi. Yapılan çalışmalar arasında, dijital varlıkları güvenli ve sorumlu bir şekilde geliştirirken aynı zamanda oluşturdukları riskleri ele alan ilk çerçevenin ortaya konduğu belirtilerek, kripto para birimlerine güç veren teknolojiler, ödemeleri daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli yapmanın yollarının sunulabileceği dile getirildi.

Bazı kripto para birimlerinde geçerli finansal düzenlemeler ve temel risk kontrollerinin (ülkenin evlerini, işletmelerini ve ekonomisini koruyan uygulamaları) görmezden gelindiği vurgulanırken, kripto para platformları ve destekçilerinin genellikle tüketicileri yanılttığı, çıkar çatışmaları yaşandığı, yeterli açıklama yapmadığı veya dolandırıcılık yaptığı belirtildi.

Devlet kurumlarının, uygun olan yerlerde yaptırımı hızlandırmak ve gerektiğinde yeni kılavuzlar yayınlamak için yetkilerini kullandığı açıklanırken, bankacılık kurumlarının riskli dijital varlıkları bankacılık sisteminden ayırma zorunluluğu konusunda bu ay ortak bir kılavuz yayınladığı hatırlatıldı. Devlet kurumlarının, tüketicilerin kripto para birimleri satın almanın risklerini anlamalarına yardımcı olmak için halkı bilinçlendirme programları başlattığı belirtilerek “Düzenleyecilerin finansal kurumların dijital varlıkların risklerine maruz kalmasını ele almak ve sınırlamak için tasarlananlar da dahil olmak üzere bu çabaları sürdürmeye teşvik ediyoruz” dendi.

”Kripto parada dolandırıcılıkla mücadele 2 katına çıktı”

Biden yönetiminin kripto para piyasasındaki dolandırıcılıkla mücadelesinin iki katına çıktığı ve ABDnin kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele için de daha fazla kaynak ayrıldığı belirtildi. Gelecek aylarda Biden yönetiminin kripto para birimlerine güç veren teknolojilerin tüketicileri varsayılan olarak korumasına yardımcı olacak dijital varlık araştırma ve geliştirme önceliklerini de açıklayacağı ifade edildi.

Ayrıca Biden yönetiminin Kongre’den beklentileri olduğunu belirtilerek “bu konuda çabaların artırılmasını istiyoruz” dendi. Beyaz Saray yönetimi, Kongre’nin ayrıca yatırımcıların finansal ve çevresel riskler hakkında daha bilinçli kararlar alabilmesi için kripto para şirketleri için şeffaflık ve ifşa gerekliliklerini güçlendirebileceği önerisinde bulundu.

Biden yönetimi, Kongre’nin, Kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak için, ‘yasa dışı finans kurallarını ihlal etme cezalarını güçlendirebilir ve kripto para birimi aracılarını suçlulara ihbarda bulunmaya karşı yasaklara tabi tutabilibilir’ önerisini de yaptı. Ayrıca,Finansal İstikrar Gözetim Konseyi'nin son raporunda belirtilen adımları takip ederek, sabit paraların risklerini ele almak da dahil olmak üzere, kripto para birimlerinin finansal sistem üzerindeki risklerini sınırlayabileceği de öneriler arasında yer aldı.

Kripto şirketlerinin hatası bankalara özenmek oldu

 

Kripto kışındaki çözülmeye ‘Ocak Etkisi’ mi neden oluyor?

 

Türkiye'de kripto para kullanıcıları neden korkuyor?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)