E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBiden: Kabil Havalimanı'na IŞİD saldırabilir!---

Biden: Kabil Havalimanı'na IŞİD saldırabilir!

Biden: Kabil Havalimanı'na IŞİD saldırabilir!
25 Ağustos 2021 - 11:35 www.borsagundem.com

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'daki yabancıların ve uluslararası birliklerle çalışan Afganların tahliye edildiği Kabil havaalanına bir terör saldırısı düzenlenebileceğini uyarısında bulundu.

G7 zirvesi sonrası bir açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, Kabil'deki havalimanına bir terör saldırısı düzenlenebileceği uyarısında bulundu. 

Tehlikenin büyüdüğünü ve Amerikan askerlerinin tümünü 31 Ağustos'a kadar çekme planına bağlı kalacaklarını söyleyen Biden, tahliyeler için eklenecek her bir günün Amerikan birlikleri için riski artırdığını ifade etti. IŞİD'in Afganistan'daki uzantısının havaalanına saldırı düzenleyebileceğini ifade eden Biden, "Tahliyeler ne kadar erken tamamlanırsa o kadar iyi" şeklinde konuştu.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre; IŞİD'in ülkedeki uzantısının Taliban'ı düşman ilan ettiğine dikkat çeken Biden, IŞİD uzantısının iktidarın yeni sahibi olarak Taliban'ın inanılırlığını sarsmak istemesinin ve aynı zamanda nefret ettiği yabancı birlikleri de hedef almasının mantıklı olduğunu söyledi.

Zirvede İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Biden'dan tahliyeler için Amerikan askerlerinin çekilme sürecini uzatmasını istemişti. ABD, Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Kanada ve Japonya'dan oluşan G7 ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları dün Afganistan gündemiyle video-konferans yoluyla bir zirve buluşmasında bir araya geldi.

"Taliban'ın tanınması koşullara bağlı olacak"

Biden, zirvede Afganistan'da kurulacak yeni yönetimin tanınmasının ise çok sayıda koşula bağlanması konusunda görüş birliği sağladıklarını kaydetti. Biden, "Bizden hiç kimsenin Taliban'ın sözüne güvenmeyeceği konusunda hem fikiriz. Taliban'ın eylemlerine göre karar vereceğiz ve tüm adımlarımızı birlikte atacağız" dedi. Biden bu konuda belirleyici faktörün de Taliban'ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirip getirmeyeceği ve Afganistan'ın yeniden "terörizmin üssü" olmasını engelleyip engellemeyeceği olduğunu ifade etti.

Taliban sözcüsü, yabancı birliklerin tahliyeler nedeniyle görev süresini uzatmasını kabul etmeyeceklerini açıklamıştı. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, yabancı askerlerin Ağustos sonuna kadar çekilmemesi durumunda bunun sonuçları olacağı tehdidinde bulunmuş, ülkeyi terk etmek için havaalanı çevresinde bekleyen Afganların da korkmasına gerek olmadığını ve evlerine geri dönebileceklerini söylemişti. Mücahid, "Güvenliklerini garanti ediyoruz" demişti.

Taliban'ın hükümet kurma çalışmaları

Taliban'ın Afganistan'da yeni hükümet kurmaya çalıştığı belirtiliyor. Afgan haber ajansı Pajhwok'un aktardığına göre yeni Maliye Bakanı Gül Ağa, İçişleri Bakanı Sadr İbrahim, Kabil vilayetinin valisi Molla Şirin, ülkenin aynı adı taşıyan başkenti Kabil'in belediye başkanı da Hamdullah Nomani oldu.

Katar merkezli El Cezire televizyonunun haberine göre de eski Guantanomo tutsaklarından Molla Abdül Kayyum Şakir de Savunma Bakanı olarak seçildi.

Biden Taliban'ın resti sonrası konuştu: Ne kadar erken çıkarsak...

 

Biden'dan özel sektöre 'zorunlı aşı' çağrısı

 

Avrupa'da alarm: Tahliyelere Taliban mı sızdı?

 

Afganistan'da en yüksek rakam kaydedildi: 24 saatte 21 bin tahliye

 

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Gerçek vatandaş26 Ağustos 2021 09:30

  Kendilerini barış meleği gösterme gayretiyle yaşıyorlar

 • ŞEMSETTİN KARLIDAĞ25 Ağustos 2021 20:24

  Hep yine aynı oyunlar.ışıd deaş pkk taliban kim söylermisin hepsini sizler kuruyorsunuz istediğiniz şekilde ve menfaatleriniz doğrultusunda kullanıp sonra ülkeleri mahvediyorsunuz.

 • HASAN HÜSEYİN ÇEMİRBEKLİ25 Ağustos 2021 14:22

  Herkes biliyor ki tüm terör örgütlerini abd ab ve israil kurar silahlandırır ve yönetirler.taliban a afganistan nasıl olduda bir den hediye edilip verildi veya nasıl elini kolunu sallayarak birden işgal etti sizce bu manidar değil mi.istese abd hiç savaşmadan hava gücü ile hepsini imha edebilir idi ama amacağı bu değil tüm işgal ettiği ülkeleri terör örgütlerine teslim etmesi ve yönetmesi dir.suriye ve ırak ta da  yönetimi kime verdi pkk terör örgütene burada da kendi terör örgütü talimana.bence abd ortalığı karıştırmak için talibana talimat verir saldırttırabilir.

 • düzeni üzen25 Ağustos 2021 13:10

  mesaj açık ve net kabil havalimanı siz degil biz yoneticez yoksa işid saldırabilir 

 • Murat25 Ağustos 2021 12:38

  Hayatınız yalan

 • Vatandaş25 Ağustos 2021 12:16

  Dini görünümlü örgütler akbabalar gibi, gerçek müslüman halka kadınlara ve çocuklara saldırıyor. Yazıklar olsun insanlığa...Allah yardımcıları olsun. Bu erkekleri doğuran kadınlar, neden eğitim vermediniz erkek çocuklarına. Annelerini, kız kardeşlerini köle olarak görmüşler. Bunlarla ancak beşikten itibaren iyi bir eğitim vererek mücadele edilebilir. Tüm dünyanın işi bu militanlarla zor. Farkında değilsiniz belki ama kendi milletinizide tehdit edecek militanlar yetiştiriyorsunuz. Ben birey olarak kendi görüşümü paylaşıyor. Bence çok yanlış şeyler oluyor. Huzur içinde yaşamak varken, iğneyle kazıyarak ülkeler kurulmuşken, yakıp yıkmak öldürmek bunlar bana göre insanlık dışı olaylar.

 • MELİS MARMARİSLİ25 Ağustos 2021 20:25

  Dostum din görünümlü örgüt falan olmaz bunlar abd kurduğu ve kullandığı argünamlar.