E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBez ve file uygulaması tüm marketlerde zorunlu olacak---

Bez ve file uygulaması tüm marketlerde zorunlu olacak

Bez ve file uygulaması tüm marketlerde zorunlu olacak
12 Ocak 2019 - 21:40 www.borsagundem.com

Bakan Kurum: Vatandaşlarımızın bez poşet ve filelere ulaşımını kolaylaştırmak adına tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Balıkesir Valiliği'nde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Toplantıya Vali Ersin Yazıcı, AK Parti milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey, Belgin Uygur, Mutlu Aydemir, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar ve daire müdürleri katıldı. Toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Kurum, 'Sıfır Atık Projesi' hakkında bilgi verdi.

'100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK'

1 Ocak 2019 itibarıyla plastik poşetlerin ücretli hale geldiğini hatırlatan Bakan Murat Kurum, 'Sıfır Atık Projesi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde hayata geçirildiğini belirtti. Proje ile 11 bin 800 kamu kurum ve kuruluşunda uygulama başlattıklarını anlatan Bakan Kurum, "İkinci 100 günlük eylem planları çerçevesinde bu sayıyı 13 bin kuruluşa çıkaracağız. Bu sayede 2023 yılındaki hedefimiz 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamak ve yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamak. Bu proje kapsamında ücretli poşet uygulamasına ilişkin bir yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmelik çerçevesinde poşetlerimizin bir yüzünde çevreci sloganlar olacak, diğer yüzünde de yüzün alanının yüzde 20'sini geçmeyecek şekilde firmalar reklam verebilecekler. Diğer taraftan vatandaşlarımızın bez poşet ve filelere ulaşımını kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında, kampanyalar kapsamında marketler vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar. Ocak ayının ilk 10 gününe baktığımızda gıda perakendecilerinden aldığımız veriye göre, geçen senenin ilk 10 gününe göre poşet kullanımı yaklaşık yüzde 60-65 oranında azalmış durumda. Bu sayede 3 bin 500 ton plastiği de kullanmamış oluyoruz" diye konuştu.

Belediyelerin de vatandaşlara ücretsiz file ve bez torba hediye edeceğini söyleyen Kurum, belediyelere desteklerinden ötürü teşekkür etti.

BALIKESİR'E 10 BİN KONUTLUK PROJE

Konuşmasında Balıkesir'de yapılacak projelerle ilgili bilgiler de veren Bakan Murat Kurum, merkez Altıeylül ilçesindeki Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde 263 hektarlık alanda 10 bin konutluk örnek proje gerçekleştireceklerini söyledi. Projenin az katlı ve yerel mimariye uygun olacağını belirten Bakan Kurum, "Yerel malzemenin kullanıldığı ve Balıkesir halkının istifade ettiği bir proje olacak. Bu alanın kuzeyinde organize sanayi bölgemiz var. Hem organize sanayi bölgesinde çalışan vatandaşlarımıza hem alt hem de orta gelirli vatandaşlarımıza hizmet verecek, örnek bir şehircilik anlayışını başlatıyoruz. İlk etapta 1000 konutu Balıkesir'e kazandırıyoruz. Gümüşçeşme Mahallesi'nde bir rezerv alanımız var. 46 dönem bir arazi. Burası içinde şehrin kültürüne uygun bir proje olacak. 400 bağımsız bölüm olacak. Burada üretilen konutlar rezerv olarak kullanılacak. Böylelikle yeni meydanlar ve parklar kazandıracağız kentimize" dedi.

BEZ TORBA DAĞITTI

Bakan Murat Kurum, Balıkesir'in diğer ilçelerinde hayata geçirilecek projeler ve millet bahçeleri hakkında bilgiler verdi. Bakan Kurum daha sonra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bez torba dağıtım etkinliğine katıldı. Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen etkinlikte halka ücretsiz bez torba dağıtan Kurum, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"AK Parti seçim kampanyalarında, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile vatandaşlarımıza bu torbaları ücretsiz vereceğiz. Bu sayede yüzde 65 oranında 2018'in ilk 10 gününe göre azalma gördüğümüz poşet kullanımı daha azaltacağız. Daha çevreci, daha doğaya saygılı bir şehir yapma adına bu uygulamaları tüm ilçe ve belediyelerimizde yapacağız. Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz de bu uygulamaya yönelik bu bez çantaları yaptırdılar. Vatandaşlarımıza bunları hediye ediyoruz."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • AMA13 Ocak 2019 13:23

  ya fabrikalar derelere,gollere,filtresiz dumanlar,sular boşaltırken....nukleeer tesisler yapılmaya başlarken..taktılar poşete.neymiş poşet çöpmüş. marketten meyve alıyorsun petrol atığı bioplastık(2 yılda geri donen zararsız poşet) yerine petrol atıklı (100 yıl çöp kalan) poşet kullanılıyor.neden komple biopoşete onmuyoruz? pet şişiler çöp deil mi? ya çöp torbaları nedne bio poşet zorunlu oalrak ürettirilmiyor? çöp poşeti aldık,çöpleri içine koyup konternere atıyoruz. yine çöp, beden bio çöp deıl? atık pıller atacak yer yok? neden toplanmıyor? popilist sadece göstermelik yaklaşımlardan kampanyalarsan bu ülkede sıkıldım. delikanlı ve çözümü yere tamamen basan yasaları çok ama çok özledim. bu yeter iyi demeyin, herşey bio poşet üretimi ve kullanımı harici ceza olurdesin, hem tüketici+hem üretici buna uysun... büyükşehirbelediyeleri ilçelerden toplayacak geri dönüşüm sistem kuracak desin aysa çıksın uyum süreci 2 yıl v eokullarda eğitim uygulama oalcak densin.  

 • mtu13 Ocak 2019 12:18

  bir sektörü bitirir bu beni ilgilendirmesede yeni işsizler katacağı kesin. çorludaki tesislerde çöplerin külleri bile çimento oluyor  geri dönüşümü yaygın hale getirin

 • alev13 Ocak 2019 11:22

  Hikaye

 • kerim13 Ocak 2019 11:16

  Yeniden kullanilabilir bez torbalri unutmayin nohut fasulye mercimek un seker gibi gidalar bez posetlerle ambalajlanabilir...kagit ucuz degil ormanlar gidiyor..pamuklu bez ambalajlari unutmayin ..evsel atiklari toplayip geri donusume sokmak icinde dusunsek iyi olur

 • vatandaş13 Ocak 2019 10:35

  Bu kural çıkmadan önce 25 kuruşluk poşetin standartını belirlemediniz. Koçtaş paralı poşet veriyor ama aldığı paranın karşılığını o poşetler karşılıyor. Tüketiciye sıradan poşetlerin satılmasına, tartışmalara neden oldunuz zarara uğrayan yine küçük tüketici

 • Ordu13 Ocak 2019 09:09

  Topkek alamadık geçen seçim, bari bez torba dağıtım bu serer

 • Okie Dokie13 Ocak 2019 00:38

  Poşet önemli tabi

 • Efe kuzey13 Ocak 2019 00:21

  Peki İngiltereden plastik çöp neden alıyorsunuz biri bunu halka aciklasin

 • Türkoğlutürk 13 Ocak 2019 08:57

  Uğraşma uyanmazlar