E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBeyaz eşyada ÖTV düşecek---

Beyaz eşyada ÖTV düşecek

Beyaz eşyada ÖTV düşecek
19 Mayıs 2015 - 07:47 www.borsagundem.com

Hükümet, beyaz eşya sektörüne doping etkisi yapacak ÖTV indirimi için düğmeye bastı

Hükümet, enerji tüketimini aşağı çekmek için tasarruflu beyaz eşya ürünlerine vergi avantajı getiriyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun enerji tasarruflu ürünlere destek sözünün ardından ekonomi yönetimi vergi indirimi için çalışma başlattı. Sabah'ın haberine göre, akıllı buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, klima ve bulaşık makinesi gibi eşyalarda vergi indirimine gidilecek. ÖTV indirimi enerji verimliliği yüksek A plus ürünlerde uygulanacak. Televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi kahverengi eşyalar indirime dâhil edilmeyecek. Beyaz eşyadan alınan yüzde 6.7'lik ÖTV, verimlilik sınıfına göre 1-1.5 puan indirilecek. Enerji verimliliği yüksek ürünler teşvik edilirken, finansman modelleri de geliştiriliyor. Sanayi Bakanlığı da indirimin enerji verimliliğinde farklılık yaratıp yaratmayacağı konusunda bir çalışma yürüttü. Maliye enerji verimliliğine göre değerlendirme yaparak, indirim oranını netleştirecek. 

SATIŞLARI ARTIRIR 

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Genel Sekreteri Öykü Korkmaz, ÖTV indiriminin satışları artıracağını söyledi. Geçen yıl Türkiye'deki beyaz eşya satışının yüzde 2 azaldığına dikkat çeken Korkmaz, "Bu yıl ilk üç ayda cirolar yüzde 7 arttı. Geçen yıl 22.5 milyon adet beyaz eşya üretildi. Bunun yüzde 75'i ihraç edildi. Geri kalan ise iç piyasada satıldı. İndirimle bu yılı artıda kapatabiliriz" dedi. 

YATIRIMCIYA DA VERGİ DESTEĞİ

Hükümet ayrıca yatırımcının önünü açmak için emlak vergisi desteği için de çalışma yapıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca yapılan çalışma doğrultusunda organize sanayi bölgelerinde emlak vergisine üst sınır getirilecek. Serbest bölgeler de bu istisnadan yararlanabilecek. Böylece belediyeler, yatırımcıdan kafasına göre vergi talep edemeyecek.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

>
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • hüseyin 19 Mayıs 2015 22:32

    pirinci düşürdünüz eskisinden pahalı

  • VAY ANAM VAYYYY.19 Mayıs 2015 12:45

    Ya işte böyle seçimler yaklaşırken akp hükümeti muhalefet partilerinin vermiş olduğu beyanlşara bakarak herşeyi onlar gibi değiştirmeye başladı mademki bu işler yapılıyormuş neden seçim zamanını beklediniz neden daha öncelerden yapmadınız şimdi sizler bu milletten oymu alacaksınız bunları yapınca önce yapılan yolsuzlukların vede yapanların hesaplarını bizler sizlerden soracağız onlar ceza almadan ve bu milletten ÖZÜR dilemeden bir şeyler yapamıyacaksınız.nasılsa birgün karşınıza bir SAVCI yada bir HAKİM çıkacak ve sizlerden hesap soracaktır.