E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBeyaz eşyada çelik krizi!---

Beyaz eşyada çelik krizi!

Beyaz eşyada çelik krizi!
26 Nisan 2022 - 12:28 www.borsagundem.com

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Can Dinçer, yassı çelik ithalatında anti damping önlemlerinin uygulanmasının üretim maliyetlerini artırabileceğini, 750 milyon dolarlık bir ihracat kaybına yol açabileceği bilgisini verdi.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre, beyaz eşya üretimi yılın ilk 3 ayında geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 3 daraldı. Aynı dönemde sektörün iç satış hacmindeki daralma yüzde 9 oldu.

2022 Mart’ta bir önceki yılın aynı ayına göre ise iç satış hacmi yüzde 7 daralarak 830 bin adede düşerken; aynı dönemde üretim sabit kaldı. İhracat ise yüzde 11 arttı.

Zor günler kapıda

TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, “Küresel çapta etkili olan enflasyon, yanı başımızda önemli ham madde tedarikçisi konumundaki ülkelerin dahil olduğu savaş gibi gelişmeler, başta yassı çelik olmak üzere ham madde fiyatlarının daha da yükselmesine neden olarak, ihracatta rekabet gücümüzü olumsuz etkiliyor” dedi.

Ticaret Bakanlığı’nın AB ve Güney Kore menşeli bazı sıcak sac ürünleri için başlattığı soruşturma kapsamında anti damping önlemlerinin gündeme gelmesinin de sektör için risk teşkil ettiğini belirten Dinçer, “Yassı çelik ithalatında anti damping önlemleri uygulanmasının ilgili girdiler kaynaklı üretim maliyetlerimizi yüzde 16 oranında artıracağı, sektörümüzün 750 milyon dolarlık bir ihracat kaybına uğrayacağı hesaplanmaktadır” dedi.

TÜRKBESD Başkan Yardımcısı Semir Kuseyri ise, olası önlemlerin, sadece beyaz eşya sektörü için değil tüm imalat sektörleri için de kaygı verici olduğuna dikkat çekti.

“Beyaz eşyada üretim maliyetinin sıcak sac fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak yüzde 16'ya varan oranlarda artacağı hesaplanıyor” diyen Kuseyri, şöyle devam etti:

“Bağımsız bir araştırmadaki hesaplamalar baz alındığında, girdi maliyetlerindeki yüzde 16'lık bir artış, beyaz eşya sektöründe yaklaşık 750 milyon dolarlık ihracat kaybına neden olabilir. Konu ürünü girdi olarak üretimde kullanan diğer imalat sektörlerinin tamamı düşünüldüğünde, ihracattaki toplam kayıpların 4,2-4,9 milyar doların üzerinde olacağı tahmin ediliyor.”

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Özkadı ise, geçen yıl yapılan yassı sac ithalatının yaklaşık 2 milyon tonluk (yüzde 36) kısmının Rusya’dan, 1.2 milyon tonluk kısmının ise (yüzde 22’si) Ukrayna’da yapıldığının bilgisini verdi.

“Bölgedeki gerginlik nedeniyle halihazırda Ukrayna’da en az 1.2 milyon ton tedarik edilemiyor. Rusya’dan ise ithalat ciddi oranda azaldı” diyen Özkadı, “Ani olarak oluşan arz talep dengesizliği sonrası ülkemizde fiyatlar çok sert yükseliş gösterdi, termin süreleri de 4 aya çıktı” diye konuştu.

İç pazardaki daralmaya dikkat çeken Özkadı, “İhracattaki artışın da bu hızda sürmesi için en kritik konuların başında ana girdimiz olan yassı çelikteki durum öne çıkıyor” dedi.

Tedarikte yaşanan sorunların iç piyasada fiyatları artırdığına, sorunun devam etmesi halinde istihdamda olumsuz etkilerinin izlenebileceğine, üretim kayıplarının da yurt içinde fiyatları yeniden artırıcı etki yapması riski bulunduğuna vurgu yaptı.

Özkadı, “2019’da 40 milyona kadar çıkardığımız üretim adetleri 2020 ve 2021’de 35 milyonlara indi. Küresel beyaz eşya üretiminde 2. sıradayız ancak üretimdeki kayıplarımız sonrası Polonya ve Brezilya küresel üretimdeki paylarını artırdı. Rekabetçiliğimizi korumamız  için ana girdilerde yaşadığımız sorunlar ve maliyetlerdeki artış sorunlarının çözümü önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Beyaz eşya satışları düştü

 

Türkiye’nin ham çelik üretimi Mart'ta düştü

 

Küresel çelik talebinde artış bekleniyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Cevat keser27 Nisan 2022 01:01

  Teneke teşkilatı

 • Anadınmı26 Nisan 2022 18:08

  Beğenmeyen hemen başlıyor şu kadar ihracat kaybı olur ötekisi şu kadar istihdam kaybı olur ne yapalım la olursa olur vatandaşa neler oluyor biliyon mu? Bugün orta kalite kayısı kurusu aldım sahurda makarna pilav komposto olsun diye kilosu 160 lira orta kalitenin al sana yaşama kosulu afedersiinde...

 • Mucise Reis ;)26 Nisan 2022 15:44

  günaydın. İhracat rakamlarına kardeşi devletler vergi plotikalarını kullanacak, iç üretimi destekleyecektir sen 1 tl ye üret, gümrükte 9 tl vergi koydumu malına ihracat arttırcam diye çok beklersin :D  malum bazı ürünlerin kıtlığıda oluyor, üretim durmasıda oluyor . olacakta. sen  kendi yağında kavrulup üretmelisin. acilen TL hak ettiği değere gelmesli 85 milyon petrol satın aldığımız ülkeye çalışıyoruz. saçma sapan tl sistemi kurdular ihracat artsın diye millete zamalr geldi. yahu mal sattığın ulke ithalat vergisi koydumu senin sistem rekabet zaten çökecek :D zırva  programdan kurtulamadık gitti.

 • baran27 Nisan 2022 01:18

  Derisi kalın olunca kendisi ile konuşmaya başladı yine sersem zavallı!   Osman Kavala  müebbet alınca kudurmuş it oğlu itler Güya Reis i yargılayacaklar'   Sıkıyor mu batı bacak dörtgöz öyle cingir cingir sesinle tehdit etme bu milleti!  Bak 15 temmuz da hoş görülü davrandık!  O sidikli teröristlerin ile sabah akşam bu millete ve başkanına kin kusan p..çleirn hesabını görürüz bu sefer!  Sen eğlenmene bak cahil angus.  

 • Eğlenmene bak26 Nisan 2022 19:25

  Mucise gelmiş seninki hadi iyisin he :)))

 • Hackel26 Nisan 2022 19:16

  Saçmalamışsın reis güya egonomiden anlıyon :))))

 • baran26 Nisan 2022 17:37

  Bak koçum cahilsin bilmiyorsun!  Güya bir şeyden anlıyormuş gibi konuşma!  Devlet gerekli kanunları hazırlayıp üretim için teşvik eder.  Ama en basit ve ucuz yolu seçen özel sektörümüz  de ileri görüşlülük sıfır!  Boynuzlu holdinge madem en çok gereken ürün bunun alt sanayiisinde çalışan binlerce firma var!  Neden bunu teşvik etmedi!  Ya da kendisi üretim yapmadı?  40 yılı aşkın bir süre buzdolabı çamaşır makinesi üretiyor! Buna benzer bir sürü örnek var!  Dangalak bir şeyleri bilip te konuşsan neyse ama yok laf olsun diye sallıyacak ya! Hala elektrikli otomobili bile devlet yapmak zorunda kaldı!  Mal neyin eleştirisini yapıyorsun?