E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBelçika yüzlerce Afgan'ın sığınma talebini reddetti---

Belçika yüzlerce Afgan'ın sığınma talebini reddetti

Belçika yüzlerce Afgan'ın sığınma talebini reddetti
26 Nisan 2022 - 21:26 www.borsagundem.com

Belçika, güvenlik durumunun daha iyi olması gerekçesiyle yüzlerce Afgan'ın sığınma talebini geri çevirdi

Belçika'nın kamu televizyonu VRT'nin haberine göre, Belçika Mülteciler Genel Komiserliği, mart ayında 2 bin 240 kişiyi ilgilendiren 1925 sığınma başvurusunu değerlendirdi. Negatif yanıt alanların yaklaşık üçte birinin Afganistan vatandaşı olduğu belirlendi.

Komiserlik Yetkilisi Dirk Van Den Bulck, VRT'ye yaptığı açıklamada, son aylarda Afganistan'daki güvenlik durumunu incelediklerini ve rastgele ya da keyfi şiddetin ortadan kalktığını değerlendirdiklerini aktardı.

2021'den itibaren Belçika, sığınmacıların kabulüyle ilgili sorunlar yaşıyor

Ağustos 2021'de Belçika; Almanya, Hollanda ve Fransa'yı takip ederek Afganistan'a zorunlu göç kararını yürürlükten kaldırmıştı.

Bu süreçten sonra yalnızca insan hakları aktivistleri, gazeteciler, önceki Afgan hükûmetinde görev yapanlar, Batı ile bağlantılı olanlar ve cinsel azınlıklar gibi doğrudan tehdit veya işkence riski altındaki kişilerin talepleri işleme konuldu. Martta ise geri kalan başvurular değerlendirmeye alındı.

Ekim 2021'den itibaren Belçika, sığınmacıların kabulüyle ilgili ciddi sorunlar yaşıyor.

Hükümet AB'den destek talep etti

Kabul merkezleri önünde uzun kuyruklar oluşturan göçmenlerin geceyi sokakta geçirdiği görüntüler, sık sık basına yansıdı. Sivil toplum kuruluşlarınca çözüme ilişkin yerel kaynakları kullanmak konusunda isteksizlikle eleştirilen hükûmet, Avrupa Birliği'nden (AB) destek talep etti.

AB, Belçika'nın ek konteyner ve personel talebini yerine getirdiği sırada Ukrayna'daki savaş nedeniyle söz konusu yardım, Ukraynalılar için kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'sığınmacı' açıklaması!

 

AP onayladı: Türkiye'deki sığınmacılara 150 milyon euro destek

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)27 Nisan 2022 08:52

    Bize gönderin hayvan bakacak insan yok :D afganlar baksın. sigortasız, 7/ 24 / 365 çalışıp karın tokluna çalışsın :D ... sömürecek zenci lazım bazı hayvan sahiplerini. İnsanlık dışı işi lazım

  • mustafa27 Nisan 2022 04:22

    bizde binlercesi var lanet olsıcalar kadın çocukları bırakıp kaçan köpek bunlar.