E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBedelli askerlikte ödenecek rakam 80 bin lira oldu---

Bedelli askerlikte ödenecek rakam 80 bin lira oldu

Bedelli askerlikte ödenecek rakam 80 bin lira oldu
05 Temmuz 2022 - 01:13 www.borsagundem.com

Milyonlarca kişinin merakla beklediği bedelli askerlik ücreti 80 bin lira olarak belirlendi

Bedelli askerlik ücreti 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu ortaya çıkıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle birlikte yeni memur aylık katsayısı 0,333603 olarak belirlenmesinin ardından milyonlarca kişinin beklediği bedelli askerlik ücretinde tablo netleşti. Buna göre, temmuz-aralık aylarındaki bedelli askerlik ücreti 80 bin 64 lira olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, "Mahalli İdare Sözleşmeli Personel Ücret Tavanları" konulu genelgeyi yayımladı. Genelgede memur aylık katsayısı da belirlendi. Bununla birlikte bedelli askerlik ücretleri de netleşti.

MEMUR AYLIK KATSAYISI AÇIKLANDI

Memur aylık katsayıları ocak ve temmuz aylarında değişiyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin imzasıyla yayımlanan genelgede temmuz-aralık arası uygulanacak olan memur aylık katsayısı 0,333603 olarak açıklandı.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ 80 BİNİN ÜZERİNDE

Açıklanan memur aylık katsayısıyla birlikte milyonlarca gencin beklediği bedelli askerlik ücreti de netleşti. Bedelli askerlik ücreti kanunda belirtildiği şekilde 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu belirleniyor. Buna göre, 2022 yılının temmuz ayından aralık ayına kadar uygulanacak olan bedelli askerlik ücreti 80 bin 64 lira olacak. Bedelli askerlik tutarı her yıl ocak ve temmuz ayında yeniden belirleniyor.

BEDELLİ ASKERLİK YASASI MECLİS'TEN GEÇTİ

Bedelli askerlik yasası olarak bilinen, "Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup bedelli askerlikten faydalanamayan yükümlülerin" bu hizmetten faydalanabilmesini sağlayan yasa Meclis'ten geçti. Buna göre, yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup bedelli askerlikten yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmeleri sağlanacak. Yasaya göre, "askerliğe elverişli" kararı verilmiş olanlar bedelli askerlikten faydalanacak. Ödenecek bedel, ödemenin yapıldığı gün geçerli olan memur aylık katsayısı dikkate alınarak belirlenecek. Seçim sonrasında bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de vazgeçenlere yeni bir hak verilmeyecek. Bedelli askerlik hizmetinden, fiili askerlik hizmetine başlayanlar; müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olanlardan, bedelli askerliğe müracaat edip de seçim öncesi vazgeçenler veya müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde ödemelerini yapmayanlar faydalanamayacak.

Bedelli affı Meclis'ten geçti

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • x06 Temmuz 2022 08:48

  askerlik bedeli çok yüksek fiyat düşürülmeli

 • Mucise Reis : )05 Temmuz 2022 08:35

  Hadi bakalım siz para verip gençlik yıllarınızın bedelini banka dekontu ilşe ödeyecelsiniz.. Peki gençliği giden parası olmayan aldığı kredileri 100 bin olanların GENÇLİKLERİNİN bedelini nasıl geri ödeyeceksiniz?..Adam askere gidiyor geliyor üni burs faizi katlamalaı uçuyor :D üniversite bursları okulda olan gençler için enflasyon ile katlamalrı çıkıyor... barınma giderleri 400 - 500 iken olmuş 800 - 900 .. bu gençler bunları hak etmıyor... GÜnü birlik belirsiz ve süprsiz yönetim değil kanun nisam eşitlikle rile bilinen kanunlaşmış kemikleşmiş adımlar önemli.. sabah akşam yasa genelde zart zurt farklı yönetimler modeller... :D yeter diyorum..

 • baran05 Temmuz 2022 09:23

  Onun  bunun iti çok zırvalama!  Topu topu 6 ay askerlik!  O nu da yapamıyorsa senin gibi acuzedir.  Sen de bu ülkede yaşamayı hiç mi hiç hak etmiyorsun.  Mütemadiyen her konuyu siyasi fitne konusu yapıp güya kurtarıcı pozunda akıl vermeler Sansaryan itinin tarzı!  İt benim nikimi de kullanıp güya alay ediyor. Gençliğin yılları harcanıyormuş!  Şerefsiz oğlu şerefsize bak sen! O yalanlarını lağımdan ve çürümüş etten oluşan pis beynine geri sokmak lazım.  Aşağılık köpek her lafı yalan her sözü abartı.

 • Bağımsız Düşünce 05 Temmuz 2022 05:38

  Ya Sosyal Gukuk devletinde yasalar Parası olana ayrı Olmayana ayrı işler. Adalet Yoksa Cehalet Vardır , Cehalet Sebep Sefalet Sonuçtur.