E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıBDDK'dan döviz kararıyla ilgili açıklama geldi---

BDDK'dan döviz kararıyla ilgili açıklama geldi

BDDK'dan döviz kararıyla ilgili açıklama geldi
21 Mayıs 2019 - 11:41 www.borsagundem.com

BDDK: Döviz kararı ile piyasa yapısallarındaki gereksiz ve haksız bozulmayı önleme amaçlanmaktır

BDDK, aldığı döviz kararı ile piyasa yapısallarındaki gereksiz ve haksız bozulmayı önlemenin amaçlandığını açıkladı.

BDDK tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: "Son dönemlerde manipülasyon amaçlı spekülatif işlemler ile döviz piyasalarında istikrarsızlık oluşturulmakta ve/veya beslenmektedir. Bu durum, ekonominin temel dinamiklerinin yanı sıra, kredi sisteminin etkin çalışması ile bankacılık sistemi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilmektedir.

Bu kapsamda, ekonomik aktörlerin dönem dönem gözlenen oynaklıklardan olumsuz etkilenmemesi amacıyla piyasalar yakından takip edilmekte olup, oynaklık dönemlerinde bir kısım hesap sahibinin gün içi yüksek frekanslı alım satım işlemleri gerçekleştirdikleri gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, piyasa verileri ve gelişmeleri dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda, kredi sisteminin etkin çalışmasını ve bankacılık sistemi üzerindeki olası olumsuz etkilerin minimize edilmesini teminen, söz konusu döviz alım işlemlerinde dövizin ilgili gerçek kişinin hesabına aktarılmasının ve kullanıma açılmasının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesi hususunda Kurulumuz 20/05/2019 tarihinde bir karar almıştır.

Bahse konu karar

i. Sadece gerçek kişilerin gün içinde satın alacağı 100.000 ABD doları ve üzerinde (veya diğer döviz cinslerinde buna denk gelen tutar) döviz (efektif dahil) alım işlemlerini kapsamaktadır.

ii. Sadece dövizin ilgilinin hesabına aktarılmasının ve kullanıma açılmasının/fiziki teslimatının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesini gerektirmektedir.

iii. Sadece reel döviz ihtiyacı olmadığı düşünülen gerçek kişilerin gün içinde birden çok kez döviz alım-satım yaparak piyasa yapısallarında meydana getirdiği gereksiz ve haksız bozulmayı önlemeyi amaçlamaktadır.

iv. Reel döviz talebi olan tüzel kişilere ve 100.000 ABD Doları’ndan (veya diğer döviz cinslerinde buna denk gelen tutar) az efektif dahil döviz talebi olan gerçek kişilere yönelik hiçbir kısıtlama içermemektedir.

v. Ayrıca, Bankacılık Kanunu dahil ilgili hukuki metinlerimiz, yerli yabancı bütün tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini güçlü şekilde koruyacak uluslararası standartlara uyumlu düzenlemeler içermektedir."

TCMB haftalık repo ihalelerine yeniden başladı

TCMB TL swap faizini yüzde 24'e indirdi

Merkez'in swap hamlesiyle dolar sert yükseldi

100 bin doların üzerindeki döviz işlemlerine valör uygulaması

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • salim21 Mayıs 2019 22:58

  basın vergiyi kimse dolar alamasın kardeşim,,yastık altında 400 milyar dolar var diyorlar,bu ne rezalet böyle.

 • JBT 21 Mayıs 2019 20:37

  Siz dolar istifleyin......yakında turşusunu kuracaksınız.....borsa çok ucuz......150 binden dolarları 5 tl ye bozdurup girersiniz artık.....

 • heee he21 Mayıs 2019 18:39

  Debriyaj-R.....pek yakinda

 • Okie Dokie21 Mayıs 2019 12:38

  Kimse kusura kalmasın en az %30 net faiz olmadan çöp paraya geri dönmem. Ben dolarlarımla mutluyum. Edirneden adım atınca kimse TL kabul etmiyor.

 • Urla21 Mayıs 2019 12:02

  1 milyon dolarım olsa 11 bankaya pay etsem 90.000er dolar şeklinde. Bu düzenleme kolayca dolanilir etrafından