E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBayram sonrası üç aşamalı açılma planı---

Bayram sonrası üç aşamalı açılma planı

Bayram sonrası üç aşamalı açılma planı
04 Mayıs 2021 - 09:18 www.borsagundem.com

Tam kapanmanın ardından önce okulların açılıp sınavların yapılması planlanıyor. İkinci aşamada kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekanlarının açılışı var. Üçüncü aşamada ise kafe ve restoranların açılması gündemde.

Tam kapatma kararının sonuçları ve uygulama sorunlarına ilişkin değerlendirmeler yapılıyor.

Özellikle büyük şehirlerden taşra ve sayfiyelere yönelen çıkışların olumsuz sonuçları masaya yatırıldı. Lokal denetimlerin arttırılarak, site, apartman, köy içi hareketliliğin önlenmesi isteniyor. Amaç, bayram sonrasında 100 bindeki vaka sayısını 100’e indirmek. Halen 100 binde 400 vaka var.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, tam kapatma kararının ardından sonuçlar izlenmeye başladı. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili birimler, 17 günlük sürecin ardından olasılıkları değerlendiriyor.

Türkiye’de 100 bin nüfusa düşen günlük vaka sayısı şu anda 400-500’ler civarında bulunuyor. Bunun 100’ün altına düşmesinin gerektiği belirtiliyor.

RAKAMLAR İZLEMEDE

Bu haftadan itibaren daha hızlı düşüş beklendiği, ölüm ve ağır hasta sayılarının yüksekliğinin ise bir süre daha böyle seyredeceği belirtildi.

Test pozitifliğinde düşüş başladığı, şu anda testlerin pozitif çıkma oranının yüzde 13’e gerilediği öğrenildi. Bu rakamın iki haftanın sonunda yüzde 3-4’e düşmesinin beklendiği belirtildi. Hastane başvurularında yüzde 20 azalma görüldüğü, İstanbul’daki vaka sayısının da yüzde 40’tan yüzde 30’a gerilediği öne sürülüyor.

ÖNCELİK SIRASI

Tam kapatmanın ardından, önce okullar ve sınavların açılması gerektiği, ikinci aşamada, tek dükkan olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekânlarının açılabileceği ifade ediliyor.

Kafe ve restoranların üçüncü aşamada, masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılmasının daha doğru olacağı belirtiliyor.

ESKİ ‘AÇILMA’ OLMAZ

Uzmanlar, “Kimse, bayram dönüşünde her şeyin eskisi gibi olmasını beklemesin. Bu süreçte aşılamayı arttırıp vaka sayıları da istenen seviyeye gerilerse, ancak 17 gün önceki kısıtlamalara döneriz.

Hafta sonları yine sokak kasıtlaması olur. Akşamları da kısıtlama devam eder. Vaka sayısı konusunda 10 binlerin altını zorlamalıyız. İlk hedefimiz çocukların okula gitmesini sağlamak. Sınavları yapmak. Aktif vaka sayılarımız yüzde 20’den fazla azaldı. Kısıtlamalar bir süre devam daha devam edecek” dedi.

İçişleri Bakanlığı'ndan market genelgesi: Satışlara sınırlama

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Erol g.04 Mayıs 2021 13:12

  65 YAŞ VE ÜSTÜNE TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA BİNME YASAĞI VE 20 SAAT SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 17 MAYISTAN ITİBAREN KALDIRILMALIDIR

 • Beyin bedava 04 Mayıs 2021 11:01

  Okullar açılınca vaka sayısı patlar denendi görüldü ya aşılayın ya da aç kapa devamkee

 • mustafa04 Mayıs 2021 10:24

  cehennemin dibine gidin be...

 • Yeter04 Mayıs 2021 09:40

  Ya asilayin insanlari. 2 yilimiz ot gibi gecti su fani dunyada. Asilayin. Asli gorevinizi yapin. Almanya dun 1 milyon asilama yapti. Fransa 800 bin. Israil full adilandi, abd yuzde 80 adilandi. Biz kendimizi saglik sistemimizi bu devletlerle kiyaslarken , tv ekranlar 5 geri kusak hindistanla doluyor... halka ceza, kamera cekim yasak, al sana modern 4 murat.. insan fatih yada kanuni yada yavuz selim olayim der , ola ola yasakci murat...

 • fatih04 Mayıs 2021 10:25

  bunlarda allah korkusu kuldan utanmak olmadığı için böyle durum. ama satılacak yer var desen koşa koşa gelirler yemek için allahsızlar...