E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBayram sonrası başlayacak normalleşme planı---

Bayram sonrası başlayacak normalleşme planı

Bayram sonrası başlayacak normalleşme planı
24 Mayıs 2020 - 09:15 www.borsagundem.com

Bayramdaki 4 günlük sokak yasağının günlük vaka sayısını 500’e düşürmesi bekleniyor. Bu gerçekleşirse haziranda yeni gevşeme kararları gündeme gelecek. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberi...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son Bilim Kurulu toplantısının ardından “Bayramdan sonra daha özgürüz” müjdesini vermişti.

Hükümetin yaptığı çalışmalarda da bayram sonrası hazırlığı hız kazandı. Toplantılarda, bayram sonrasında vaka sayısının 500’e düşeceği öne sürülüyor.

Vaka sayısının 500’ün altına düşmesiyle aşama aşama devreye sokulacak yeni serbestlik kararları da konuşuluyor.

25 İLDE SIFIR VAKA

Son verilere göre 25 ilde bir haftadan beri yeni vaka görülmüyor. 50 ilde ise her gün görünen ek vaka sayısı 10 civarında. Ancak lokal hareketliliklere bağlı olarak yaşanacak artışlar ve sıçramalar, il pandemi kurullarının kararlarıyla izlenecek.

İSTANBUL HÂLÂ RİSKLİ

İstanbul’da bazı ilçeler dışında vaka sayısında gerileme yaşandığı belirtiliyor. Bağcılar, Esenyurt, Esenler, Küçükçekmece, Beylikdüzü gibi ilçelerde sıkıntı halen sürüyor.

İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi vaka sayısı hâlâ yüksek olan illerde kısıtlamaların daha uzun süreceği kaydediliyor.

TOPLUM YORGUNLUĞU

Yapılan toplantılarda uzun süren kısıtlamaların “toplum yorgunluğu” yarattığı, herkesin haziranda rahatlama olacağı beklentisi içinde olduğu dile getiriliyor. Aşama aşama bu yorgunluğu giderecek adımlar atılması planlanırken, vaka takiplerinin bölge bölge izleneceği ve kontrolde tutulacağı belirtiliyor.

Uzmanlar, “Vakaların kaynağını bildiğimiz noktaya geldik. Bir yerde bir artış varsa hemen nedenini buluyoruz. Hemen o çevrede önlem alıp durumu kontrol altına alabiliriz” diyor.

İLK KONULAN YASAK EN SON KALKACAK

Edinilen bilgiye göre ilk hangi yasak konulduysa, en son o kaldırılacak. Okullar, bazı kamu kurumlarının faaliyetleri, adliyeler, 65 yaş üstüne ve gençlere getirilen sınırlamalar, düğün ve kapalı alan aktiviteleri, en son aşamada izin verilecek uygulamalar olacak.

65 YAŞ ÜSTÜNE MARKET YASAĞI GÜNDEMDE

En riskli grup sayılan ve sayıları 7.5 milyona ulaşan 65 yaş üstüyle ilgili kararlar, en çok tartışılan konuyu oluşturuyor. İkinci dalga veya dalgalanma, bu grup için risk taşıyor. Bayramdan sonra yapılacak değerlendirmelerde, vaka sayısının düşmesine bağlı olarak yeni kurallar konulabilecek.

Ele alınacak konu başlıkları arasında, 65 yaş üstüne marketler, AVM’ler ve toplu taşıma araçlarının yasaklanarak, kısmi serbesti gündeme gelmesi. İzin günlerinin sayısı arttırılabilecek, araba kullanmalarına veya kurallara uyarak çalışmalarına izin verilebilecek.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kyc25 Mayıs 2020 12:22

  65 yaş grubu ile esneme olmamalı. Aksi halde durum vahim

 • Bol Keseci25 Mayıs 2020 12:22

  Bazılarının anlamadığı şey şu,kardeşim bu memleket zengin değil mecburen iş yerlerini açacaklar aksi halde alayı batar kimse kurtulamaz,tek bir fatura kesmemiş satış yapmamış iş yerlerine yok peşin vergi yok stopaj vs gelmeye devam ediyor kimse demiyor ki bu insanlar satış yaptımı 2 aydır,yolla vergiyi gitsin,efendim öteledik ödemesini iyide 3 ay sonra ödemesi gereken 2 katı olacak yenisi ile beraber kim ödeyecek bu paraları?Bol keseden atmayın açmaktan başka çareleri yok.

 • erdi25 Mayıs 2020 08:56

  İstanbulun yoğunluğu azaltılmalı,,serbest bırakın memleketine gitsin insanlar.Bu şekilde m2 başına düşen insan sayısı İstanbulda azalacaktır.

 • doğa25 Mayıs 2020 01:30

  65 yaş 75 e çekilmeli bisürü çalışan var

 • azmi24 Mayıs 2020 23:02

  Serbestliği gördüğümüz anda hücum ederiz çarşıya,pazara,avm lere. Haydi bakalım vaka sayısı,telefat sayısı yine yukarıda. Güneş iyice yakmaya başlamadan virüs gezinir ortalıkta. Mesafe mi  o da ne :D  :D 

 • Ahmet Atmaca24 Mayıs 2020 17:55

  Okullar Eylül ayında açılacak bu pandeminin yayılmasını durdurur. Ama diğer etkinlikler açık olduğu sürece AVM, berberler, ev ziyaretleri sürücü kursları gibi etkinliklerle pandemi kaldığı yerden devam eder. Çalışmalar önlemler boşa gider.

 • Vatandaş 24 Mayıs 2020 15:55

  Amman Dikkat... vaka artışı olmuş

 • Vahim24 Mayıs 2020 15:51

  Kafe restoranları açın çok zengin ülkeymişiz gibi umurunuzda değil hergün TV lerde hava atmayı biliyorsunuz milyarlar milyonlar destek paketleri hep hikaye milletin anasını ağlattınız resmen birde piyasa düzelir toparlanmak için trafik cezaları uygulamaları artırırsınız bu ülkeyi biz yönetiyoruz parayı veren düdüğü çalar herzaman Allah akıl versin

 • Dr24 Mayıs 2020 15:27

  Böyle giderse 2. Dalga gelebilir.. vatandaş bu iş bitti gibi davranıyor mesafe yok maske yok denecek kadar (Polatlıdaki ve TV deki sokak manzaralarından gördüğüm

 • WERS24 Mayıs 2020 13:30

  daha net açıklama gerekli bayramdan sonra nereler açılacak nereler kapalı kalacak il il durum ne olacak hala belirsizlik devam ediyor arkadaşlar bundan dolayı her gazete kendi kafasına göre bişey yazıyor içişleri bakanlığının aldığı karar yok hala ortada sahiller kapalı awm ler açık böyle saçmalık olmaz birşey yapılıyorsa tam yapılır sahillere gidemiyoruz niye mesafe yüzünden yaw awm de mesafe mi var onuda bırak resteurantlar cafeler spor tesisleri kapalı hala bunun ile ilgili bir tutum yok vaka sayısı olmayan yada az olan şehirlerin hala yasaklara uyması saçma sapan bir durum